A kemény víz és más mesék – beszéljünk a vízről és a főzésről!

Az elmúlt hetekben előkerült a jó főzés négy elemének a témája és ennek nyomán arra jutottam, hogy van még egy keveset emlegetett hőse a konyhának, amelyről talán keveset beszélünk: ez nem más, mint a víz. Amennyire alapnak vesszük, annyira nagy hatással lehet az ízekre és az állagra is attól függően, hogy mit készítünk. Lássuk, mennyire!

Ha főzünk, ha sütünk, ha teát készítünk, a víz nélkülözhetetlen része a folyamatnak. Van viszont megannyi tényező, amely befolyásolhatja a vizet, vagy épp, hogy a víz és annak minősége változtat meg egy folyamatot. Erre hozok most példákat.

A forralási fázisok és a tengerszint feletti magasság

A tiszta víz forráspontja tengerszinten 100°C. Akkor beszélünk forrásról, ha a folyadék gőznyomása megegyezik vagy magasabb a légnyomásnál. Tehát ha a folyékony vízmolekulák elég energiát kapnak (hő formájában) akkor annyira hiperaktívvá válnak, hogy megpróbálnak meglógni. Mindeközben a levegőmolekulák (főleg a nitrogén és az oxigén) a víz felszínén próbálják őket a vízben tartani.

Ha elég magas az energia, akkor a vízgőz nyomása erősebb lesz a légnyomásnál és távozik a vízgőz... s lám, ekkor látjuk a felszálló gőzt a fazékban!

Nem mindegy, milyen hőfokon használjuk a vizet / Photo Illustration by Andreas Rentz/Getty Images

A víz különféle hőfokai más-más funkciót látnak el:

  • 60-76 °C – apró buborékok az edény alján) – posírozásra kiváló (ott pont, hogy ugye fontos az alacsonyabb hőmérséklet)
  • 76-90°C – az edény alján táncoló buborékok feljönnek, egy pohár pezsgőhöz hasonlóan felbuknak a felszínre, azaz kvázi a lassú tűzön főzés állapota – alaplevek, raguk, pörköltek készítéséhez használjuk
  • 90-100°C – rendszeresen jönnek fel buborékok a felszínre (gyöngyöző víz) – pl. csokoládéolvasztásnál, gőzölésnél, hollandi mártás készítésnél használatos
  • 100°C: maga a nagybetűs FORRÁS – többek között blansírozásnál, tésztafőzésnél használjuk

Mindez oké tengerszinten, viszont minél magasabbra megyünk, annál kisebb a légnyomás, ergo a vízmolekuláknak kevesebb energia kell ahhoz, hogy elszabaduljanak. Tehát? Az összes folyamat, amit tengerszinten ismerünk, alacsonyabb hőmérsékleten valósul meg a magasabban fekvő területen. 3000 méteren pl. már csak 90 fok körül van a víz forráspontja. Ezért is olyan népszerűek a kukták a magasabban élő emberek körében, mert azzal jobban kordában tudják tartani a forrás állapotát. Persze nem lehet mindenhez kuktát használni, szóval bizonyos értelemben újra meg kell tanulnunk rántottát készíteni, ha mondjuk a kb. 2700 méteren fekvő Bogotába költözünk.

A víz íze hatással lesz a fogás/ital ízére is

A víznek ízközvetítő szerepe van, de egyúttal ízforrás is egyben. Ha teát, alaplevet vagy mondjuk dashit készítünk, a rossz ízű víztől ne várjunk csodát. Ettől függetlenül nem kell forrásvizet hazacipelnünk, egy jobb vízszűrő is csodákra képes. Érdemes megvizsgálni az otthoni vizet, mert akkor jobb döntéseket tudunk hozni a konyhában is.

A kemény víznek magasabb az ásványianyag-tartalma, ergo például több kálcium és magnézium található benne, amelyek befolyásolhatják az étel ízét és az elkészítési folyamatokat is.

Ha kemény vízben főzünk egyes zöldségeket, hüvelyeseket, előfordulhat, hogy a zöldség részben színét veszti és keményebb lesz, a hüvelyeseknek megnő a főzési ideje, és egyesek szerint a rizs is keményebb lesz. A keményebb víznek a forráspontja is nagyobb. Ha tésztát sütünk, a kemény vízben feloldodó ásványi anyagok megváltoztathatják a gluténszerkezetet és akár az élesztő működését is befolyásolhatják. Tehát lassulhat a fermentációs folyamat és feszesebb lehet a tészta. A pH-érték is segítségünkre lehet, ugyanis a kemény víz lúgosabb, de a szakértők savasabb vizet ajánlanak a sütéshez.

A zöldségek java része víz, ezért eltérő az elkészülési idejük

Minél nagyobb a víztartalma egy zöldségnek, annál gyorsabban elkészül, viszont egyúttal nehezebben is barnul és lesz ropogós. Erre jó példa lehet a cukkini vagy a paradicsom, a másik végletre pedig a krumpli.

Rizs és tészta – mossuk, ne mossuk?

Megosztó téma, de alapvetően ajánlott, legalábbis a rizst, mert egyrészt sosem lehetünk biztosak benne, hogy milyen körülmények között tárolták a rizst, másrészt így lemosunk róla némi felesleges keményítőt. A további mosási szokások kultúraként változnak.

Ami a tésztát illeti, attól függ, hogy mire használjuk. Az olaszoknál tilos a főtt tészta leöblítése, hisz lemossuk a jó kis keményítőt, amely magához „ragasztja” a jobbnál jobb mártásokat s szószokat. Ha viszont hidegen tálaljuk a tésztát (pl. ha tésztasalátát, soba tésztát vagy rizstésztát készítünk), akkor öblítsük le.

A víz minősége a tea ízére és tisztaságára is hatással van

A jó minőségű teákhoz jó minőségű víz kell, máskülönben az ízük, az illatuk és a folyadék tisztasága sem lesz az igazi. Éppen ezért fontos a víz tisztasága, keménysége és hőmérséklete is.

A kemény víz okozhatja a legtöbb gubancot, ugyanis ellaposíthatja az ízjegyeket és zavaros lehet a tea, mivel a kalcium és a magnézium miatt nem tudnak rendesen kioldódni a tealevelek. Csak ismételni tudom magamat: ezért érdemes saját kezűleg a vizet és akkor fel tudunk lépni a problémák ellen vízlágyítóval és megfelelő vízszűrőberendezéssel.

A túlságosan kemény víz egyébként egyes berendezéseknek is árthat. Magyarország java részén jellemzően közepesen kemény vagy kemény a víz, de egyre több háztartásba szerelnek vízszűrőt.


További érdekes témákat itt találsz:

Forrásunk volt.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...