Amikor kelt tészta készül a konyhában, kicsit olyan, mintha megállna az élet: olyan szinten kell ugyanis figyelni a kényes massza jóllétére, monitorozni minden életjelét, hogy bizony úgy érezhetjük, mintha egy élő lényt nevelgetnénk a konyharuha alatt. A kelesztési periódus különösen fontos: ennek során kell a legjobban védenünk az elemektől a kelt tésztát, tegyük ezt meg maximális fokon az alábbi tippek segítségével.
Nézd meg galériánkban, mire érdemes odafigyelni a kelesztés során!
Ezért nem mindegy, hol és miben keleszted a tésztád
Hol: ne tedd ablak közelébe
Még akkor is, ha zárva vannak és a legmodernebb szigeteléssel rendelkeznek, a nyílászárók nem tudnak olyan stabil hőmérsékletű környezetet biztosítani, ahol a tésztánk nyugodtan megkelhet. Alapból hidegebb van, akár egy kis huzat is előfordulhat – így bizony könnyen „megfázik” a gombóc.
Hol: ne tedd légkondis helyiségbe
Szintén figyeljünk arra, hogy kerüljük a légkondival vagy egyéb légmozgató berendezéssel ellátott helységek használatát a kelesztésre. Nem is kérdés, hogy nyáron, a hideg szobában nem fog megkelni a tészta, azonban még télen, a kellemes és stabil meleg ellenére is problémát jelenthet, hogy a légkondi szárítja a tésztát. Nem végzetesen ugyan, de épp eléggé, hogy a felszíne elkezdjen kérgesedni.
Hol: ne tedd közvetlen hőforrásra
Főleg akkor, ha hidegebb van a szobában, jó ötletnek tűnhet a kelő tésztát a radiátorra vagy kályhára helyezni – azonban ez nagy baklövésnek bizonyulhat. Igen, meleg kell a kelesztéshez, de egyenletes és gyengéd hőmérséklet, nem agresszív és közvetlen. Ez túl gyors kelést eredményez, ami végső soron gyengíti a tészta gluténszerkezetét.
Miben: ne tedd fémedénybe
Az edényt se csak úgy találomra válasszuk ki, mert ez is szerepet játszhat a tészta viselkedésében. Alapvetően elmondható, hogy a legjobb a műanyagedény – vele szemben a kő túlságosan lehűlhet, a fém pedig nem tesz jót semmilyen bakteriális és gombás életnek, amibe az élesztő is beletartozik.
Miben: ne zárd be teljesen
A tésztát le kell fednünk, hogy ne száradjon ki a kelési folyamat során, de nem mindegy, hogy ezt mivel tesszük. Fontos, hogy ne zárjuk be teljesen a gombócunkat, hanem hagyjuk lélegezni kicsit – épp csak annyira, hogy ne száradjon ki. Ha dobozban kelesztünk, kerüljük a tető használatát, a tálnál pedig az alufóliát. Frissen tartó fóliát bevethetünk, csak pár helyen szurkáljuk meg, hogy járjon a levegő. Illetve természetesen a legjobban egy tiszta konyharuhával járunk.
Miben: ne szórd le liszttel
Amikor bekerül a szépen megdagasztott gombóc a tálba, reflexből ránk jöhet, hogy szórjunk rá egy kis lisztet vagy alá, hogy ne ragadjon. Azonban, ha a kelesztés hosszas ideje alatt lisztes a tészta, nagyobb a kiszáradás esélye, mint ha csupaszon marad. Helyette inkább kenjük körbe vajjal vagy olajjal – ettől nem fog se ragadni, se kiszáradni.
Kelt tésztás finomságok:
Egyszerű szilvalekváros bukta
Klasszikus hétvégi nagymamás desszert - laktató leves után második fogásnak is megfelelő!
Pizzadog
Nem győzzük hangsúlyozni, mennyire finomak ezek a kis papucsok, az egyetlen probléma az, hogy soha többé nem akartok majd visszatérni a bolti verziókhoz. A pizzatészta az igazán extra ...
Cinnabon, az amerikai fahéjas csiga
Ennek a finomságnak a láttán biztosan összefut majd a nyál a szádban! A cukorbevonattal nyakon öntött fahéjas tekercs az amerikai péksüteménylánc, a Cinnabon védjegye. A népszerű ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Konyhai tippek, amelyeket végy elő a konyhában: