„Kéken foszforeszkáló csirkét vett egy nagyáruházláncnál egy budakeszi férfi még februárban" – számolt be a bizarr hírről az nlc.hu a szeretlekmagyarorszag.hu cikke alapján.
Egy baktériumfajta lehet felelős a kék színért
A 29 éves Dávid elmondása szerint a megvásárolt csirkefarhát becsomagolt állapotban, fogyasztás előtt és valószínűsíthetőleg friss állapotban fluoreszkált kéken. A bizarr kék szín mellé azonban még orrfacsaró bűz is társult.
A hús kéken foszforeszkált még felkapcsolt villany mellett is. Olyan hihetetlen volt számomra, hogy gyorsan lefotóztam, mielőtt kidobtam
– mondta. A fotót az eredeti oldalon tudod megtekinteni.
Az áruházlánc szerint a foszforeszkálás, vagy fluoreszcencia akkor alakulhat ki, ha egy úgy nevezett Pseudomonas baktériumfajjal szennyeződik a hús, ami a konyhai előkészítés vagy a helytelen tárolás folyamán bármikor megtörténhet. A probléma csak az, hogy a vásárló hűtőben, bontatlanul tárolta a csirkét.
A Nébih tájékoztatása szerint ők már korábban is hallottak hasonló esetről, ám mivel sem laboratóriumi, sem visszakövetéses vizsgálatok nem történtek, ezért csak feltételezni lehet a baktériummal való szennyezettséget.
A hatóság továbbá azt is elárulta, hogy az említett baktérium csak akkor fluoreszkál, ha UV-fénnyel megvilágítják. Továbbá, ha már ennyire szennyezett a csirke, akkor ennek jól észlelhető romlási jelei vannak.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság szerint azonban az is lehetséges, hogy a csirkék gyors csontnövekedése folytán a beépülő foszforvegyületek okolhatók a kékes fény miatt. Utóbbiban a takarmány is nagy szerepet játszhat.
Ezek is érdekelhetnek: