Magában isszuk, esetleg süteményekbe sütjük bele, de ennyiben általában kimerül a kefirrel főzés tudománya. A tejtermékekben pedig az a nagyszerű, hogy egészen könnyen tudjuk őket oda-vissza egymással helyettesíteni. Jelen esetben meglepő eredményeket érhetünk el, amikor tej, tejszín vagy tejföl helyett kefirrel főzünk.
A kefir tulajdonságai
Természetes savassága miatt könnyen használhatjuk más, hasonló tulajdonságú hozzávalók helyett. Így például kiválthatjuk az ecetet vagy citromlevet, amikor azok savanyú tulajdonságaira van szükség.
Mivel általában zsírosabb tejből készül, könnyen helyettesíthet más zsírokat. Süteményekben például sokszor a vaj helyén szerepel, és amellett, hogy gazdagítja a tésztát, kellemes ízt is ad neki.
Azonban legyünk óvatosak, ha hőnek akarjuk kitenni a kefirt. Természetesen főzhetünk vele, például a tejföl helyettesítője lehet egyes ételekben. Viszont ajánlott az odafigyelés: magasabb fehérjetartalma miatt könnyebben összeugrik a melegtől, mint a tejföl. Ezért érdemes az utolsó percekben, már a tűzről levéve a fazékhoz adni.
Ugyan a kefir tele van egészséges és hasznos baktériumokkal, amelyek segíthetik az emésztést. De a főzés miatt sajnos megöljük ezeket a baktériumokat, így ezt a hatását a főtt ételekben nem váltja ki.
Mihez használjuk?
A hideg fogásokkal kezdünk: tehetünk kefirt bármilyen salátába, joghurt helyett. Egy ütősebb ízű ételt kapunk így, vannak zöldségek, amelyek mellé kifejezetten jól illik ez az erősebb savas élmény.
Leveles saláták dresszingje lehet, de egy uborkasalátában is megállja a helyét. Érdemes ilyenkor a többi savas hozzávalót (pl. citromlé) teljesen elhagyni vagy csak kóstolás után hozzáadni, nehogy túllőjünk a célon.
Elképesztő reggelit dobhatunk össze, ha zabpelyhet vagy más magvat és gabonát áztatunk kefirbe. Egy éjszakára tegyük a hűtőbe, reggel már csak el kell halmoznunk gyümölcsökkel, és kész is a gyors napindító.
Könnyedebb mártogatósokat vagy szendvicskrémeket is készíthetünk belőle. Ugyanúgy a joghurt vagy tejföl helyére kerüljön a kiválasztott receptben. Figyeljünk az állagra: mivel folyósabb, mint a tejföl, tegyünk belőle kevesebbet a krémekbe.
Marinádban tökéletes helye lesz: savassága segít megpuhítani a hús rostjait, így omlósabb lesz sütés után. Nem is kell bele más, csupán néhány tetszőleges fűszer. Ha rántott húst készítünk, akkor is használhatjuk: a zsemlemorzsás forgatás előtt bevonhatjuk kefirrel.
Bármilyen pörkölt vagy szaftos étel, ami tejföllel, tejszínnel készül, ugyanúgy készülhet kefirrel is. A cikk elején említett szempontokra figyelve öntsük meleg ételekhez, nehogy összeugorjon.
A már jól ismert kefires süteményeken kívül más desszertopciók is rendelkezésünkre állnak. Nemsokára beköszönt a melegebb idő, így a fagyasztott édességek szezonja is: fagylaltok és parfék keverékébe önthetjük a kefirt, tej helyett. Gyümölcsökkel kiváló párt alkot.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
A tejtermékek elképesztő világa: