A kefir Közép- és Kelet-Európa hagyományos itala. A nyugati országokban azonban csak az elmúlt években kezdett igazán népszerűvé válni ez a tejtermék, ráadásul az egészséges-életmódot követők körében. Ez persze nem véletlen: a kefir a tejsavbaktériumok mellett egy élesztőgombát, úgynevezett kefírgombát is tartalmaz. Az italt fermentációval, vagyis erjesztéssel állítják elő, aminek köszönhetően ez a talán legegészségesebb tejtermékünk.
5 ok, amiért érdemes több kefirt fogyasztanunk idén ősszel
Támogatja az emésztést
A kefir az egyik legtöbb probiutokom tartalmazó élelmiszer, amit megvehetsz a boltokban. Körülbelül 12 aktív probiotikus törzset és rengeteg különböző mikroorganizmust tartalmaz. A probiotikumokban gazdag élelmiszerek támogatják az emésztést, segítenek az egészséges bélflóra kialakításában és enyhítik a krónikus székrekedés tüneteit.
Antibakteriális hatása van
A kefirben található egyes probiotikumok védelmet nyújtanak a fertőzések ellen. A lactobacillus kefiri például kizárólag a fermentált tejtermékekben található meg. Ez a probiotikum képes meggátolni különböző káros baktériumok, köztük a szalmonella, a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori és a kólibaktériumok terjedését.
Erősíti a csontokat
A megfelelő mennyiségű kalciumbevitel elengedhetetlen a csontok egészségének megőrzése érdekében. A kefir magas kalcium tartalma mellett kiváló K2-vitamin forrás is. Ez a vitamin központi szerepet játszik csontképződésben, hiánya vérzékenységet és csontritkulást okozhat.
Laktózérzékenyek is fogyaszthatják
Sok felnőtt küzd laktózérzékenységgel, ami lényegében azt jelenti, hogy a szervezet nem képes lebontani a tejtermékekben található tejcukrot. A kefírről azonban nekik sem kell lemondaniuk, mivel a fermentációnak köszönhetően ez a tejtermék nagyon kevés laktózt tartalmaz. Persze a laktózérzékenyeknek érdemes először kis mennyiségben kipróbálnia a kefírt. Ha pedig valaki egyáltalán nem tolerálja a tejcukrot, kefírgombával néhány egyszerű összetevőből vízkefirt is készíthetünk.
Segíthet az allergiás tüneteken
Az allergiás tüneteket bizonyos élelmiszerekkel vagy anyagokkal szembeni gyulladásos reakciók okozzák. Az érzékenyebb immunrendszerrel rendelkező emberek hajlamosabbak az allergiára, amiből aztán allergiás asztma is kialakulhat. Állatokon végzett kísérletek során kimutatták, hogy a kefír képes meggátolni az allergiával és asztmával kapcsolatos gyulladásos reakciókat.
Még több életmód itt: