2019 őszén mintegy 70 ezer ember gondolta úgy körülbelül50 országban, hogy kutató célzatú szemétszedésbe kezd világszerte.
A Break Free From Plastic nevezetű zöld szervezet célja volt, hogy kiderüljön, melyik cég termeli a legtöbb szemetet, hogy szembesíthessék őket: kötelességük felhagyni az egyszer használatos műanyag használatával.
A 50 országból összegyűjtött mintegy 476 ezer műanyag tárgyból 43%-nál tudták egyértelműen beazonosítani a gyártó céget - írja a g7.
Ezt is nézd meg:
Ezekkel helyettesítsd környezetbarát módon az alufóliát és a celofánt!
Miből mennyit találtak?
- Első helyen a műanyag zacskók végeztek,
- őket követték a főleg Nigériában használt (víz tárolására alkalmas)műanyag tasakok (itt szedték a legtöbb szemetet),
- harmadikaka műanyag palackok lettek,
- őket pedig a cigicsikkek, sörösdobozokés kávéspoharak követték.
Fontos kitétel volt: nem az számított a sorrend felállításakor, hogy egy adott gyártótól mennyi szemetet találtak, hanem az, hogy hány országban találták meg a terméküket.
Ebben a versenyben a végeredmény a következő lett:
- Coca-Cola (37 ország)
- Nestlé (31 ország)
- Pepsi Co. (28 ország)
- Mondeléz (23 ország)
- Unilever (21 ország)
A sort olyan gyártók folytatják, mint a Mars, a Procter & Gamble, a Colgate- Palmolive, a Philip Morris és aPerfetti van Melle.
A vesztes egyértelműen és kimagaslóan a Coca-Cola lett, mivel több szemetet állított elő a tanulmányt szerint, mint az őt közvetlenül követő három globális vállalat összesen.
A tanulság pedig az volt, hogy a legtöbb szemetet az egyszer használatos, főleg üdítős PET-palackok illetve vastagabb műanyag tárolók (samponos, kozmetikai flakonok) adják.
Mi a megoldás?
A megoldást egyre többen nem a szelektív gyűjtésben és az újrahasznosításban (ez sajnos a statisztikák szerint sem hatékony), hanem a TÖBBSZÖR HASZNÁLATOS MŰANYAG BEVEZETÉSÉBEN látják.
Azaz vissza az alapokhoz, amikor is visszaváltottuk a boltban a vastag műanyag kólásflakont. Vagy üveget.
+ 1 tipp:
Szimplán igyunk kevesebb kólát. Vagy semennyit se.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
Vászonzsákoslány: 3 tipp, hogyan öltözködj szeméttermelés nélkül
Évi, hulladékmentes életmódot folytató bloggerinánk következő cikkében arról mesél, hogyan alakította át ruhatárát tudatosan úgy, hogy az a környezetének is jó legyen.
Antal Éva Ráhel4 hely, ahonnan magyar termelőktől rendelhetsz friss alapanyagokat
Ma már nem csak piacon személyesen, de online néhány kattintással is válogathatsz magadnak magyar termelők kínálatából. Összeszedtük, mely oldalakról érdemes rendelni.
Szász NóriJavier Bardem alaposan bírálta azokat, akik tesznek a környezetvédelemre
Javier Bardem színész és bátyja a Antarktiszon készítettek dokumentumfilmet a Greenpeace meghívásából, hogy rávilágítsanak, pusztulnak az óceánok.
Macsuga Viktória9 dolog, amit a klímaváltozás megfékezéséért tehetsz
Zöld energia, kevesebb műanyag, autómentes közlekedés - ezeken kívül is vannak olyan dolgok, amiket megtehetsz a környezetedért, mégsem forgatják fel az életedet fenekestül.
Stuth-Nagy Niki