A kecsketej egyre nagyobb népszerűségnek örvend az utóbbi időben. Mindezt nemcsak az ízének köszönheti, hanem szuper egészségügyi hatásainak is. Igaz, fogyasztásának vannak negatív aspektusai is, így érdemes az érme mindkét oldalát megismerni.
Kezdjük az előnyökkel!
A kecsketejnek nagyon magas a tápanyagtartalma, található benne többek között kalcium, A-vitamin és B2-vitamin, melyek mind hozzájárulnak a csontok egészségéhez és a sejtek megfelelő működéséhez. Az A-vitamin ezen kívül támogatja a látást, az immunrendszert és a bőr egészségét is.
Azok számára is rendkívüli előnyökkel bírhat a kecsketej fogyasztása, akik nehezen emésztik meg a tehéntejet, mivel a kecsketej zsírmolekulái kisebbek.
A benne található kazeinfehérje kevesebb alfa-S1 kazeint tartalmaz, amely sokaknál allergiás reakciókat válthat ki a tehéntej esetében. Ennek köszönhetően a kecsketejet gyakran jobban tolerálják azok, akik érzékenyek a tehéntejre.
Alacsonyabb a laktóztartalma is, így azoknak, akik enyhe laktózintoleranciában szenvednek, remek tejalternatíva lehet. Ezen kívül néhány tanulmány azt sugallja, hogy a kecsketej kevésbé allergén, mint a tehéntej. Ez hasznos lehet azoknak, akik allergiásak a tehéntejben levő kazein komponenseire.
Akad néhány hátránya is
A laktóztartalom problémát okozhat, hiszen akik súlyos laktózintoleranciában szenvednek, a kecsketej sem lesz megoldás, hiszen ebben is jelen van a laktóz, csak kisebb mennyiségben. A benne található tejfehérje sem elhanyagolható, hiszen allergiás reakciót okozhat, bár ritkábban, mint a tehéntej.
A tehéntej egy dologban mindenképpen lekörözi a kecsketejet: alacsonyabb a zsírtartalma, így azok, akik diétáznak, csak módjával igyák a kecsketejet!
A másik két probléma a kecsketej esetében, hogy nehezen beszerezhető és drágább lehet, mint a tehéntej, illetve sokaknak nem annyira ízlik, sőt, vannak, akik a szagát sem bírják.
Kapcsolódó érdekességek: