Despina Fragouli, a genovai Olasz Műszaki Intézet munkatársa arra jött rá, hogyan lehet a kávézaccból olyan filtert készíteni, ami kiszűri a vízből a bele nem illő szennyeződéseket. Bár a kávézaccot takarmányként, trágyaként és bioüzemanyagként is lehet hasznosítani, a Velvet cikkéből kiderült, hogy a zaccban lévő vegyi anyagok, úgy mint a cellulóz, a polifenolok vagy zsírsavak képesek megkötni a vízben található nehézfém-szennyeződéseket.
A kutató a zaccból cukor és szilikon hozzáadásával készített olyan, szivacsos szerkezetű, puha anyagot, amely úgy tudja átengedni a vizet, hogy közben képes felfogni a vegyi anyagokat.
Az eddigi tapasztalatok alapján a zaccfilter állóvízben a leghatékonyabb, az kísérletben szereplő tartályvízből ugyanis 30 óra alatt a fémionok 99 százalékát sikerült kiszűrni. Folyóvízből 50-60 százalékos hatékonysággal sikerült kiszűrni a vegyi anyagokat.
Fragouli itt még közel sem tervezi abbahagyni a szűrő fejlesztését, célja, hogy a zaccfilter legyen a leghatékonyabb és egyben legkörnyezetbarátabb megoldás a higany- és ólomszennyezés visszaszorítására.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: