Nem viccelek, tényleg felér egy kalanddal ez a kávés sütemény, és nemcsak az ízek terén, hanem elkészítésében is. Én legalábbis mindenképpen annak könyveltem el: receptem nem volt, csak egy ötletem, amiből aztán működőképes leírást kellett kovácsolnom. És miközben a lehetőségeken gondolkoztam, újra és újra visszatértem ahhoz az eredeti elcsodálkozáshoz, hogy milyen kiválóan illett a kecskesajt komplex ízvilága a kávé karakteres aromájához. Itt már tudtam, hogy nem lehet ez egy hétköznapi kávés sütemény, kénytelen leszek az összes nagyágyút bevetni és valami egészen különlegeset alkotni. Megpróbáltam, szerintem sikerült, remélem másnak is ugyanolyan élményt okoz majd a sütögetés, mint nekem.
A barnított vaj mélysége
Ha karakteres ízek, akkor barnított vaj – ezzel a gondolattal indítottam a receptet. Még sosem készítettem, így külön izgalmat okozott maga az újdonság, mellette persze azért is szurkoltam, hogy tényleg finomabbá tegye a süteményemet az elegáns zsiradék.
Egy tanács: mindenképpen világos színű edényben készítsük, hogy lássuk, amikor szép aranybarnára vált. És keverjük, keverjük, keverjük folyamatosan!
Grillázst ropogtatva
A texturális maximalizmus, vagyis a különböző állagok élvezetének halmozása hajtott, így szerettem volna valamilyen ropogós elemet a tésztába csempészni. Ezt az elemet a grillázs formájában találtam meg, ami a ropogáson túl további diós, karamellás, mély aromákat is hozott magával.
Duplán kávés tészta
Több lehetőség is adódik egy süteménytészta kávés ízűvé varázslására – ezeket mind végigpróbáltam annak érdekében, hogy megtaláljam a legütősebb kombinációt. Mit mondjak, elkötelezett voltam.
A nyertes végül az instant és őrölt kávé kettőse volt: előbbit a kefirben kevertem el, hogy feloldódjon, utóbbit pedig a száraz hozzávalókhoz adtam. A friss, őrölt kávébabok enyhén kesernyés ízt adnak a piskótának, ettől ne riadjunk vissza, isteni lesz, ha kiegészítjük a süteményt a krémmel.
Kecskesajt a krémben? Naná!
Apropó krém: a kecskesajttal tovább bővült az erőteljes alapanyagok listája, ezért úgy kellett a süteményre varázsolnom, hogy ne nyomja el a többi csodás aromát.
Hogy ez sikerüljön, fehércsokival szelídítettem vadságát – a végeredmény pont annyira lett „kecskés”, hogy még a tőle ódzkodók is bátran megkóstolhatják majd. Ilyen formájában leginkább egy gazdagabb krémsajtra emlékeztet.
Süssünk kávés álomszeletet!
Hozzávalók a grillázshoz: 150 g cukor, 100 g dió
Hozzávalók a piskótához: 115 g vaj (barnított), 200 g nádcukor, 2 db tojás, 260 g finomliszt, 1 csipet só, 1.5 teáskanál sütőpor, 0.5 teáskanál szódabikarbóna, 4 teáskanál instant kávé, 3 teáskanál őrölt kávé, 235 ml kefir
Hozzávalók a krémhez: 225 ml habtejszín, 100 g fehér csokoládé, 100 g kecskesajt (a friss vagy a penészes fajta, utóbbi esetben a penészes kérget vágjuk le), 1 citromból nyert citromhéj
A grillázshoz a diót durvára vágjuk, a cukrot pedig egy nagy serpenyőbe öntjük. Előkészítünk egy tepsit, két sütőpapírt és egy sodrófát. A cukrot közepes lángon melegítjük a serpenyőben, és amikor elkezd olvadni, az edényt mozgatva gondoskodunk róla, hogy egyenletesen karamellizálódjon a cukor. Ha mélybarna és karamellás illatú, levesszük a tűzről, és gyors mozdulatokkal belekeverjük a diót. A masszát a sütőpapíros tepsire öntjük, ráhelyezzük a másik papírt és a sodrófával laposra nyújtjuk. Hagyjuk kihűlni, és egy részét apróra törjük. Tetszőleges mennyiségűt használhatunk belőle a süteményben, de nagyjából 60-80 gramm az ajánlott mennyiség.
A barnított vajhoz fogunk egy egész tömb vajat, majd kockákra vágjuk és egy nagy, világos színű (hogy jobban lássuk a barnulást) serpenyőbe tesszük.
Közepes lángon felolvasztjuk, és folyamatos kevergetés közben tovább főzzük. Először látni fogjuk, hogy kis fehér részecskék válnak ki a vajból, ezek fognak idővel aranybarnára pirulni. Nagyjából 5 perc kell ehhez, de ítéljünk a szín és az illat alapján. Ha diós, kellemesen pirult illatokat érzünk, és a részecskék barnára váltanak, elkészültünk. Vigyázzunk, ne égessük oda, mert akkor keserű lesz. A barnított vajat tegyük át rögtön egy tálba, majd hagyjuk teljesen megszilárdulni. Ebből mérjük ki a süteményhez szükséges mennyiséget.
A vajat kihabosítjuk a cukorral, amíg világos színt nem kap a keverék. Ekkor hozzáadjuk egyenként a két tojást (mindig várjuk meg, hogy teljesen felvegye az előzőt a massza). A lisztet elkeverjük a sóval, sütőporral, szódabikarbónával és őrölt kávéval. A kefirt elkeverjük az instant kávéval. Folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a cukros alaphoz először a liszt harmadát, majd a kefir felét, utána még egy harmad lisztet, végül pedig a megmaradt kefirt és lisztet. Hozzáforgatjuk az aprított grillázst is.
Kivajazunk egy közepes méretű tepsit, majd kibéleljük sütőpapírral. Elegyengetjük benne a masszát, majd hőlégkeveréssel 175 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Nagyjából 20 percig sütjük, mielőtt kivennénk, végezzünk tűpróbát. Rácsra tesszük, és teljesen kihűtjük.
A krémhez a kecskesajtról levágjuk a penészes kérget, majd a sajtot kockákra vágjuk. A csokoládét egy hőálló tálba törjük, a tejszínt pedig felmelegítjük (ne forraljuk fel, de legyen jó meleg).
A meleg tejszínt a csokoládéra öntjük, majd hagyjuk 5 percig állni. Ekkor egy habverővel simára keverjük. Ha nem lenne elég meleg, visszatesszük a tálat egy forró vízzel megtöltött kislábosra, és gőz fölött felmelegítjük.
A meleg tejszínes keverékbe beletesszük a kecskesajtot, majd egy botmixer segítségével simára dolgozzuk. Hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni, majd hűtőbe tesszük legalább 20 percre.
A hideg, megdermedt krémet kézi mixerrel felverjük, amíg sűrű és habos nem lesz. A kihűlt piskótára kenjük, majd reszelt citromhéjjal, citromfűvel és kávébabokkal díszítjük.
A kávés álomszelet teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket az édességeket is készítsd el: