Számos külső és belső hatás hozzájárulhat ahhoz, hogy a fogaink elszíneződjenek. Az elsődleges ok általában a genetika, amit sajnos aligha tudunk befolyásolni. De egyes betegségek, sérülések, illetve az életkorunk is hatással lehet arra, hogy az egykor fehér fogaink már nem ragyognak ugyanúgy. Nem is beszélve az életmódunkról: hiszen a fog- és szájápolási szokásaink, valamint az általunk elfogyasztott ételek és italok is elszínezhetik a fogzománcot.
Ha előfordult már, hogy leöntöttük magunkat kávéval, akkor tapasztalhattunk, milyen nehéz megszabadulni a folttól – a fogainkkal pedig hasonló a helyzet. A fogzománcunkon ugyanis olyan mikroszkopikus rések vannak, amelyeken a színanyagok bejuthatnak, és kifejthetik a sárgító hatásukat. Ezt a folyamatot pedig még a legkörültekintőbb fogápolással sem tudjuk megakadályozni.
De akkor mit tehetünk, hogy ne kelljen magunkat kellemetlen fogászati kezeléseknek alávetni? Nézzük!
Öblítsük ki!
Egy nagyon egyszerű, mégis nagyszerű megoldás, hogy miután megittuk a kávénkat, kiöblítjük a szánkat. (A legjobb persze, ha várunk egy kicsit kávézás után, majd fogat mosunk, de erre nem mindig van lehetőség.) Erre még az egyszerű víz is megfelel: öblítsük vele át a szájüreget, hogy amennyire lehet, eltávolítsuk a kávé maradványait.
Olajhúzás
Egy ősi ayurvédikus módszer az olajhúzás – vagy olajrágás –, ami tulajdonképpen annyit tesz, hogy valamilyen olajjal körülbelül 10 percen át öblögetjük a szánkat. Választhatunk kókusz- vagy olívaolajat is erre a célra, a lényeg, hogy alaposan járja körbe a szájüregünket, majd köpjük ki, semmiképp se nyeljük le! Meglepődünk majd, hogy milyen sok baktériumot távolíthatunk el így a szánkból!
Szívószál
Mi lenne, ha a reggeli kávénkat is szívószállal innánk, nem csak a kávézóban rendelt tejeskávénkat? (Válasszunk természetesen fenntartható változatot!) Ilyen módon az italnak kevesebb esélye lesz közvetlen kapcsolatba lépni a fogaink felszínével, így nem is tudja majd annyira elszínezni azokat.
Mindezek mellett nem feledkezhetünk meg a rendszeres, fogorvosnál tett látogatásokról sem. A szakember ugyanis sokkal hatékonyabban tudja megtisztítani a fogak felületét, mint mi otthon, így azok egy alapos tisztítás-polírozás után sokkal fehérebbnek hathatnak.
Otthon pedig szintén tegyünk meg mindent, amit csak tudunk: használjunk elektromos fogkefét, ami hatékonyabb, mint a manuális változat, használjunk rendszeresen fogselymet és szájvizet! Ha így teszünk, azt a mosolyunk is meghálálja majd – nem is beszélve arról, hogy kevesebbet kell majd a fogorvosi székben ülnünk.
Szerző: Szabó Anna
Még több életmód: