Kapszulás, kotyogós, őrlős – Így takaríthatod ki a kávéfőződet

Nem látjuk, pedig mégis koszolódik - legyen akár kapszulás, akár őrlős vagy kotyogós kávéfőzőnk, időnként mindegyikre ráfér a takarítás.

Te milyen kávéfőzőt használsz? Legyen kapszulás, filteres, kotyogós vagy lefőzős, annyi biztos, hogy a kávéfőzőket időnként nem árt kitakarítani, a szennyeződések ugyanis úgy fészkelődnek be a gépezetbe, hogy mi nem is veszünk belőle észre semmit.

Kapszulás kávéfőző

A kapszulás kávéfőző tisztítása szerencsére egyszerűbb, mint a normál darálós kávéfőzőké.

Egyes gyártói ajánlások szerint 3 havonta kell tisztítani a kapszulás kávéfőzőt, ráadásul a legtöbb intelligens kapszulás kávégép jelzi az esedékes tisztítás szükségességét. Ha szeretnéd mindig biztonságban tudni kapszulás kávégéped, akkor a vegyszeres vízkőtlenítés 3 havonta, az ecetes átmosás havonta javasolt.

Tipp: A napi tisztítás igazán egyszerű, ráadásul biztosítja, hogy kávégéped mindig bevetésre kész legyen. Tedd a kapszulatartót a mosogatógépbe, a hátsó panelt és a csöpögtető tálcát gyorsan töröld át egy nedves ronggyal, és kész is vagy.

Kotyogós kávéfőző

A hazai háztartásoknak nélkülözhetetlen kelléke, valószínűleg még azokban a konyhákban is a szekrény mélyén lapul a régi, jól bevált kotyogós, ahol már jó ideje kávégéppel főznek.
Ragaszkodsz a régi bevált kotyogósodhoz?

Így takarítsd: A kávéfőzőt csavard szét, és mosd el alaposan langyos, mosogatószeres vízzel. Ezt követően jöhet az ecetes főzés: a kotyogós alját töltsd fel ecettel, majd csavard össze, helyezd a főzőlapra a kávéfőzőt, és hagyd, hogy az ecet átmossa. Ezt követően egyszer-kétszer sima vizet is moss át rajta, hogy biztosan ne érezd az ecetet a kávédon.

Eszpresszógépek, avagy éljen a jó öreg Szarvasi!

Ugyancsak a konyhák kedvelt tartozéka az eszpresszógépek közül a Szarvasi kávéfőző.

Így tudod a legegyszerűbben tisztítani: Töltsd meg a kávégép víztartályát langyos vízzel kb. 3/4-ig. Önts bele egy evőkanál citromsavat vagy egy adag vízkőoldót, és várj, míg feloldódik. Miután eléggé feloldódott a szer, öntsd ki a víztartályból. Ne főzd át a rendszert! Ismételd meg még egyszer a folyamatot, majd ezek után főzd át vízzel a rendszert kétszer-háromszor.

Tipp: Filteres kávéfőződ van? Akkor a jó öreg ecetes átmosás lesz a te legjobb barátod. Mosd át a géped ecetes vízzel, majd kétszer-háromszor sima vízzel, és kész is vagy!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a tippek is segíthetnek tisztán tartani a konyhát:

Forrásaink voltak.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

„Ha valaki heti egyszer eszik húst, az már elismerést érdemlő...

Molnár Dávid hétköznap a 24.hu újságírója, hétvégén azonban vegán cukrásszá avanzsál, desszertkölteményeit, amelyek megszólalásig hasonlítanak az „eredeti”, nem vegán változatra pedig Instagram-oldalán és blogján osztja meg. Január hosszú évek óta a vegán táplálkozás hónapja, ennek apropóján beszélgettünk Molnár Dáviddal a vegán sütés-főzés rejtelmeiről.

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...