Nincs mese, mi rajongunk a kotyogósért. Van benne valami kedvesen nosztalgikus, hiszen kevesen vagyunk, akik gyerekkorukban nem hallgatták végig ezerszer, ahogy apa vagy anya rohan a konyhába a sípoló-kotyogó hang hallatán, hogy lezárja a gázt. Míg akkoriban borzasztónak tűnt a kávé illata és íze, mára sokan függők lettünk, és naponta főzzük. Amennyiben te is megmaradtál a kotyogósnál, és nem váltottál teszem azt kapszulásra, karos kávéfőzőre, hipszter filterkávéra vagy urambocsá' instantra, akkor biztos megvan a saját, bejáratott szeánszod és szokásaid, amiktől szerinted tökéletes lesz a kis bialettid. (Mert igen, a bialetti az eredeti, és máig a legjobb, ráadásul megfizethető márka. Ezen ne spórolj!.)
Ha kávés édességre vágynál:
Kávés semifreddo
Indítsd jeges finomsággal a napot, készíts házilag krémes, kávés parfét, amit a nagy hőségben akár már reggel is kanalazhatsz a reggeli kávé helyett.
Kávés kuglóf karamellszósszal
A kuglófok amennyire szépek, olyan egyszerűen elkészíthetők, hiszen gyakorlatilag egy szimpla kevert süteményről van szó. Általában kakaósan vagy vaníliásan szokás készíteni, mi ...
Kávékeksz
Egy kávékeksz, ami kávés keksz is egyben. Ha nem lenne elég a csészéből kortyolt élénkítő ital, haraphatunk még hozzá egy kis ízkiegészítőt. Ezt a sütit egy olasz kulináris bolt ...
Vegyük végig, ki mire esküszik, ha kotyogós kávé lefőzéséről van szó!
Kattints a képre a galériáért!
5 tanács, amitől – egyesek szerint – tökéletes lesz a kotyogós kávéd
A vízkérdés
Míg vélhetően a lakosság nagy része simán a csap alá tartja a kávéfőző tartályát, és megtölti (a belső csavarig!) hideg csapvízzel, addig a szakértő baristák tovább mennek: a legtökéletesebb eredmény elvileg akkor várható, ha szűrt (tisztított) vizet vagy ásványvizet használunk, forralva!
"A lényeg, hogy hideg vízzel ne szereld össze az eszközt, mert a kávé tartója és a kiöntő túlmelegszik, ami a kávé keserűségéhez fog vezetni" - tanácsolják.
Milyen kávét válassz?
A szakértők szerint a legjobb, ha magad őrlöd a kávét otthon, de természetesen őröltet is vehetsz. A világos pörkölésű kávé nem ajánlott, mert ezek citrusos, gyümölcsös ízei nem fognak kijönni. Azonban a sötét pörkölésű kávé sem alkalmas a feladatra, mivel ez eleve keserű, és a kotyi csak még keserűbbé tenné.
A tökéletes választás a közepes pörkölésű kávé!
Tömni vagy nem tömni?
Emlékeim szerint szüleim gondosan lelapogatták a tele tömött szűrőt, mielőtt rácsavarták a felső tartályt, azonban a szakértők szerint ez sem ajánlott: a kávét hagyjuk lazán, ne tömörítsük, különben a víz vagy nem tud majd teljesen átfolyni! Ha pedig rés marad a szűrőben a kávé felett, akkor ott megáll a víz, és keserűbb lesz az ital.
Mikor van kész a kávéd?
Ez talán a legmegosztóbb kérdés, mert volt, aki azt mondta, hogy meg kell várni a kotyógó hang végét, de ez elvetendő ötletnek bizonyult. A legtöbbek szerint az ideális, ha akkor vesszük le a tűzről, ha az intenzív kotyogó hang alábbhagyott, tehát körülbelül fél perccel az első kotyogás után. A szakértők szerint pedig: ha már úgy látod, hogy a vízmennyiség 80%-a kifolyt, vagy az első kotyogó hangot meghallottad, azonnal vedd le az eszközt a tűzről, és tartsd az alját hideg víz alá vagy merítsd az alját hideg vízbe. Így megakadályozhatod, hogy a keletkező gőz keserűbbé tegye a kávéd!
Milyen kotyogős kávéfőzőt válassz?
hogy milyen a jó kotyogós kávéfőző?
Érdemes neves gyártótól származó készüléket venni, hiszen ebben az esetben még a drágább kávéfőzők sem kerülnek sokba. Válassz aluminium eszköz helyett inkább rozsdamentes acélból, inoxból készült változatot, annyi személyre, ahány személynek egyszerre fogsz leggyakrabban kávét készíteni.
Amennyiben indukciós főzőlapod van, figyelj arra, hogy speciális, erre a főzőlapra is alkalmas eszközt vegyél!
Még több a kávéról: