Az, hogy kávéval ízesítsünk különböző édességeket, egyáltalán nem újdonság, rengeteg kávés sütemény, krém és édesség készül kávéval, gondoljunk csak az olasz tiramisura, a különböző vajas, tejszínes kávés krémekkel töltött piskótákra, pudingokra, kávés pohárkrémekre és fagyikra vagy bonbonokra, csokoládékészítményekre.
A kávé keserű, gazdag aromái nagyszerűen érvényesülnek az édes ételekben, az azonban ritkán jut eszünkbe, hogy mennyit adhatnak bizonyos sós fogásokhoz. Pedig ahogy a kávét nem mindenki issza cukorral és tejjel, úgy nem ördöngösség kipróbálni, milyen is egy kávéval készülő hús, ragu vagy éppen mártás.
Élettani hatások
A kávé – mértékletes fogyasztás esetén – serkentő hatással van a központi idegrendszerre, a szívre, a véredényekre és vizelethajtó hatása miatt a vesékre is. A csersav stimulálólag hat az érrendszerre, kitágítja az érfalat. Zamatos aromája pedig nagyszerűen érvényesülhet az ételeinkben is.
Milyen kávéval?
Ahogy a különbözőképpen elkészített kávékat más és más alkalommal isszuk, úgy abban is lehetnek különbségek, hogy milyen kávét főzünk le, ha éppen fűszerként vagy ételízesítőként akarjuk használni. Használhatjuk magát a pörkölt kávét úgy, mint bármelyik más őrölt fűszert, és a főtt kávé is belekerülhet az ételekbe, attól függően, hogy intenzív fűszeres élményt akarunk-e elérni, amit egy-egy falatban érzünk leginkább, vagy éppen az egész étel alapízét szeretnénk meghatározni vele.
Ha az utóbbi a célunk, mindenképp egy erős presszót főzzünk a kedvenc kávénkból – sőt vannak, akik egyszerű instant kávét használnak – , majd ezt a koncentrált főzetet lágyítsuk szükség szerint víz hozzáadásával.
Ha csak fűszereznénk
Különböző sült húsokat megszórhatunk egy kis őrölt kávéval – de fontos, hogy az igazán kellemes aromák csak akkor szabadulnak fel, ha tényleg módjával használjuk a kávét. Egészen kevés is elég belőle, hiszen íze rendkívül markáns, nem az a célunk, hogy elnyomjuk vele az egész ételt. Ahogy a nyers kakaóval szokás megszórni különböző sült zöldségeket – például a karfiolt – kipróbálhatjuk kávéval is.
Mártásba, raguba, pörköltbe, chilis babba
A tartalmas, mély paradicsomos, fűszeres mártásokhoz – mint például az autentikus barbecue-szósz – szokás adni fél vagy egy deciliter erős kávét. Ha a sülő húst ezzel a finom szósszal kenegetjük vagy éppen a kész hússzeletekhez esszük, érezni fogjuk, hogy a kávé különlegesen mély ízt ad a szósznak, még jobban kijönnek a füstös jegyei az ételnek. De próbáljuk ki, hogy egy egész kevés kávét öntünk a készülő chilis babhoz, rengeteget dob majd az ízén. Sőt a lassan készülő húsos ragukba, nem magyaros pörköltekbe is kerülhet. Ha pedig kipróbálnánk az amerikaiak egyik kedvenc fogását, a pulled porkot, azaz a tépett húst, nyugodtan adjunk hozzá egy kis löttyintésnyi kávét is, megint csak elmélyíti az ízeket, nagyon illik a kissé odakapott szélű húsdarabkákhoz.
És egy titkos trükk a végére!
A séfek esküsznek rá, hogy a gombás ételekhez főzés közben adott kevéske kávé csodát művel a gomba ízeivel, a presszókávé kiemeli, elmélyíti a gomba ízét. Még az ízetlennek tűnő, kissé unalmas csiperkéből is karakteres gombás étel készülhet így.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai trükk és praktika erre: