Kiderült, mi történik akkor, ha kávéval veszed be a gyógyszereket

A kávénak számos jótékony hatása van az egészségre, de ha gyógyszerrel együtt fogyasztod, érdemes óvatosnak lenni.

Sokan egyáltalán nem figyelünk arra, hogy pontosan mivel vesszük be a gyógyszerünket, pedig szakértők szerint egyáltalán nem mindegy az italválasztás. Olasz kutatók most azt találták, hogy nem is kell egyszerre fogyasztani a kávét a gyógyszerrel ahhoz, hogy problémák legyenek a két anyag interakciójával – arra is érdemes figyelni, hogy ne együk és igyuk őket túl közel egymáshoz időben.

A legtöbb gyógyszert kifejezetten nem ajánlott kávéivás közben vagy utána bevenni

Ez a megállapítás egyébként összhangban van két etiópiai farmakológiai kutató 2020-as tanulmányával. Ez azt mutatta, hogy a kávé jelentősen befolyásolja számos gyógyszer felszívódását, eloszlását, metabolizálását és kiválasztását.

Ezeken kívül egyéb szövődmények is jelentkezhetnek a kávé és a gyógyszerek együttes fogyasztása esetén. A legfontosabb probléma azonban az, hogy a kávé felerősítheti néhány gyakori gyógyszer hatását vagy befolyásolhatja azok felszívódását. Akár még azt is okozhatja, hogy a gyógyszer nem fejti ki teljesen a hatását.

De milyen gyógyszerek felszívódására hathat a kávé? Ilyenek lehetnek a pajzsmirigyre adott szerek, amelyeket jellemzően éhgyomorra kell bevenni, és legalább fél óráig utána nem is szabad semmit enni. Ez azért van így, hogy a szervezetben megfelelően szívódjanak fel a hatóanyagok. A csontritkulás elleni gyógyszereket sem érdemes kávéivás közelében bevenni, mert a koffein csökkentheti a hatásukat. Talán egyértelműnek tűnik, de érdemes kiemelni: ebbe a kategóriába tartoznak a savas reflux elleni szerek is, hiszen a kávé is savas, ez pedig csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát – hiszen pont a gyomorsav szabályozására szedjük ezeket a gyógyszereket. A hiperaktivitást és a szorongást gátló szerek szintén abba a kategóriába tartoznak, amelyeket nem érdemes koffeinnel együtt bevenni.

Szintén egyértelműnek tűnhet, de a szívgyógyszereket, illetve a magas vérnyomásra szedett gyógyszereket nem érdemes kávéval bevenni, mert pontosan a szerek hatása ellen dolgozik a koffein. Ha mindenképpen szeretnéd a napodat kávéval kezdeni, és akkor kell bevenned a szívgyógyszereidet vagy a vérnyomáscsökkentőt, próbálkozz koffeinmentessel, és csak a nap folyamán később igyál hagyományos kávét!

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...