Nehéz igazságot tenni: évtizedek óta megy a vita a kávé jótékony és ártalmas hatásairól. Egy biztos, egy friss tanulmány azt állítja, hogy azok, akik naponta 2-3 csésze kávét isznak, tovább élhetnek, mint azok, akik a koffeinfogyasztást teljes mértékben kerülik.
Jó hír a kávéimádóknak!
A kutatás során a szakemberek 12 éven át követték nyomon 58 év átlag életkorú brit állampolgárok kávéfogyasztási szokásait. Az eredmények azt mutatták, hogy az általános halálozási kockázat azoknál volt a legalacsonyabb, akik napi 2-3 csésze kávét ittak, függetlenül attól, hogy az őrölt vagy instant formából származott-e.
A szív- és érrendszeri betegségek tekintetében napi egy csészénél tűnt a legalacsonyabbnak a kockázat, az aritmia, vagyis a szabálytalan szívverés esetében viszont 4-5 csésze kávé kellett a rizikófaktor csökkentéséhez.
Fontos gyorsan leszögezni: a tanulmány eredménye természetesen nem kőbe vésett, és nem is húzható rá mindenkire, hiszen a kutatás csak egy középkorú brit népcsoport szokásait vette alapul, és a krónikus betegségek kialakulásának szempontjából sok más befolyásoló tényező létezik!
Tovább is van, mondjuk!
A BMJ-ben megjelent tanulmány tovább méltatja a kávé jótékony hatását.
A kutatók több tucat korábbi vizsgálat adatait átnézve arra jutottak, hogy a kávéfogyasztóknál valóban alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek, a szélütés, egyes rákos megbetegedések, valamint bizonyos máj-, gyomor- és bélrendszeri betegségek kockázata.
A kockázatok csökkentéséhez szükséges kávémennyiség gyakran napi 3-4 csészének felelt meg. A hivatalos adatok szerint napi 400 milligramm koffein a határ. Ennél a szintnél a kávé fogyasztása még nem jár káros mellékhatásokkal.
Egy csésze erős eszpresszóban 50-175 milligramm koffein van, míg egy hosszú kávé körülbelül 40-80 milligrammot tartalmaz.
Összességében tehát azt lehetni mondani, hogy ha nem kávézol, akkor a kutatások eredményei miatt ne is kezdd el, ha viszont igen, napi 3-4 csésze lehet az optimális mennyiség.
Még több a kávéról: