A japán szendvicskészítés művészetében mindig rengeteg a fantázia: néha kissé meghökkentő, de mindig vonzó variációk születnek náluk. A Katsu Sando a kényelem jegyében készült, ropogós rántott hússal, puha fehér kenyérrel és további friss kiegészítőkkel. Mint ahogy nálunk a restik sztárja, a rántott húsos zsemle, Japánban is ez az egyik legtutibb utazós kaja. Nem véletlenül, hiszen nagyon praktikus, egyszerűen tárolható, és hidegen is finom. A pályaudvarokon lévő különböző boltokban mindenhol kapható, és általában a vonaton utazás közben fogyasztják el.
Mi az a Katsu Sando?
A szendvicseket Japánban Sandónak hívják, mint például a Tamago Sandót (tojásos szendvics). Szinte mindig shokupan, azaz japán tejes kenyér dukál az ehhez hasonló szendvicsekhez, amely egy puha, könnyed fehér kenyér enyhén édeskés, tejes ízzel. A Katsu sertés- és/vagy csirkehúsból készült szeletet jelent, amelyet panko zsemlemorzsába forgatnak, és olajban sütnek aranybarnára.
Ez a fogás a yoshoku, vagyis a nyugati kulinária által spirált japán ételek egyik legnépszerűbbike. A nyugati stílusú rántott hústól abban különbözik, hogy pankoval, azaz japán zsemlemorzsával vonja be a húst. A panko héj nélküli kenyérből készül (ezért fehér), könnyű, légies, nagyobb pelyhei általában tovább maradnak ropogósabbak, mint a hagyományos zsemlemorzsa, mert nem szívnak magukba annyi zsiradékot. Sokkal jobbá teszik a szeletek állagát, ezáltal még kívánatosabb tőle minden étel.
A Katsu Sando elkészítéséhez szükséges hozzávalók szinte bármely szupermarketben egyszerűen beszerezhetők:
sertéskaraj, só és bors, pankomorzsa, semleges ízű olaj, tojás, finomliszt, shokupan (a japán stílusú kenyér vagy bármilyen puha fehér kenyér), vaj, dijoni mustár (sima is jó), Tonkatsu szósz (ketchup, nádcukor, szójaszósz és Worcestershire-szósz keveréke) végül vékonyan felaprított káposzta (bár utóbbit nem minden Katsu Sando tartalmazza).
Néhány hasznos tipp a szendvics készítéséhez:
- Ne hagyjuk ki a vajat!
A kenyérszeletek (mindkét oldalát) feltétlenül kenjük meg vajjal, hogy "vízálló" legyen, és ne ázzon át. Nem kell belőle sok, de egy vékony réteg mindenképp. - Ne spóroljunk a Tonkatsu szósszal!
A Tonkatsu szósz a szendvics egyik legfontosabb kiegészítője. - Tegyünk súlyt a szendvicsre!
Japánban a szendvics lesúlyozása a félbevágás előtt bevett módszer, ha nem akarjuk, hogy a hozzávalók kiessenek a szendvicsből.
A japán rántott húsos szendvics, azaz a Katsu Sando teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több ínycsiklandozó recept vár rád: