A Kensington-palota hétfőn jelentette be, hogy Katalin hercegné harmadik gyermekével várandós. A közleményből kiderül, hogy a hercegnő – csakúgy, mint az előző két terhessége esetén – vészes terhességi hányástól szenved. Mit jelent ez pontosan, mennyire veszélyes és hogyan kezelhetjük?
Dr. Gullai Nóra, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyásza megválaszolja a kérdéseket.
Mit jelent a vészes terhességi hányás?
A kismamák nagy része szenved kisebb-nagyobb rosszullétektől a terhesség alatt: jellemző a hányinger, hányás, ami leginkább az első trimeszterben jelentkezik, és általában nem okoz súlyos problémákat.
Ha azonban az erőteljes tünetek, a gyakori hányás mellett nem tud a kismama elegendő folyadékot fogyasztani, azonnali kezelésre van szükség, mert az állapot az anyát és a magzatot is veszélyeztetheti. Sajnos, akik az első várandósságuk során vészes terhességi hányással küszködnek, azoknál valószínű, hogy a következő terhességeknél is jelentkezni fog.
Hogyan ismerhetjük fel?
A vészes terhességi hányás tünetei:
- állandó hányinger
- gyakori hányás
- előfordulhat epés hányás, esetleg véres hányás
- a gyakori hányásból adódó kiszáradás
- gyors súlycsökkenés
- vitamin- és ásványianyag-hiány
- kimerültség, szédülés, ájulásérzés, gyengeség, szapora pulzus.
Mi okozza a betegséget?
A terhességi vészes hányás pontos oka egyelőre ismeretlen. A betegség valamivel gyakoribb ikerterhességek esetén, illetve amennyiben a várandós nő túlsúlyos vagy első terhességét viseli. Valószínűleg több tényező együttesen áll a betegség kialakulásának hátterében, ezek a következők lehetnek:
- hormonális változások (ösztrogén, progesztron, β-HCG)
- helicobacter pylori fertőzés
- reflux betegség
- pajzsmirigy túlműködés
- kóros vérzsírszintek
- genetikai faktorok
- vitaminhiány vagy helytelen táplálkozás
- az immunrendszer téves reakciója a terhességre
- kóros gasztrointesztinális motilitás
- pszichológiai faktorok.
Miért veszélyes ez?
Kezelt esetben nem kell tartani attól, hogy a magzatnál vagy az anyánál hosszú távú szövődmények lépnek fel, azonban ha nem kezelik, a tünetek súlyosabbá válhatnak és számos veszély fenyegethet. Ez lehet egy ájulás kapcsán történő sérülés, de akár májkárosodáshoz, neurológiai eltérésekhez is vezethet, illetve a magzat súlyfejlődése is elmaradhat, valamint az esetleges hiányállapotok miatti következményekkel is számolnunk kell.
Hogyan kezelhető a vészes terhességi hányás?
A kiszáradás megelőzése érdekében nagyon fontos az elvesztett folyadék-, ásványi anyag- és vitamin pótlása, ez vészes hányás esetén általában infúziós kezeléssel érhető el. Az orvos emellett általában javasol hányinger enyhítésére szolgáló gyógyszereket is, bizonyos készítmények a terhesség alatt is biztonsággal szedhetők. Fontos, hogy amennyiben a hányinger és hányás enyhébb eseteivel állunk szemben, a kismamák akkor is fokozottan figyeljenek a folyadékpótlásra és ha a fenti tüneteket észlelik, haladéktalanul keressék fel orvosukat.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Ezeket felejtsd el, ha babát vársz!
Babát vársz, és úgy érzed, már semmit sem ehetsz? Segítünk eligazodni a tiltólisták rengetegében!
Szálka Brigitta dietetikus10+1 kérdés és válasz a terhesség alatti alkoholfogyasztásról
Árt-e egy kevés bor a terhesség során a babának? Alkoholt ittam, mielőtt megtudtam, hogy terhes vagyok, alkoholista lesz-e a kisbabám? - kérdések, amikre jó tudni a választ.
NosaltyA rettegett terhességi cukorbetegség
Magyarországon minden 15-20. kismamát érinti a várandósság alatt kialakuló cukorbetegség. Lássuk, milyen étrendi kihívásokkal kell szembenézniük!
Szálka Brigitta dietetikusPlusz kilók a babavárás alatt
„Jaj, de nagy a hasad!” „Milyen picike a pocakod!” Nem egyszer egymás után kapjuk meg mindkettőt, majd aggódunk, hogy túl keveset vagy túl sokat híztunk.
Szálka Brigitta dietetikus