Káros vegyszermaradványok?

A bio vagy nem bio kérdéskörről, illetve az E-számok világáról már írtunk – legtöbb esetben a természetes alapanyagok használatára buzdítunk titeket. 

Fotó: flickr.com - aschweigert

Friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, abból baj nem lehet, szól az általánosan elfogadott vélekedés. Igen ám, de mi a helyzet a növényvédő szerekkel, melyekkel biztosítják a termés sértetlenségét? Nagy dilemma, hogy az asztalunkra kerülő vitaminbombák mosás után mennyi vegyszert tartalmaznak, viszont mindenből biót vásárolni, valljuk be, nem sokunknak van lehetősége.

Szedd magad az epret! >>

Az Environmental Working Group (EWG) minden évben megjelenteti azt a listát, ami a mosás után is legtöbb kemikáliát tartalmazó zöldség és gyümölcs nevét tartalmazza. A mérce az európai uniós szabályozás, bár a megszabott értékeket sokan túlzónak ítélik – ebben határozzák meg annak mértékét, hogy mennyi maradhat mosás után a vegyszermaradványok aránya a növényen. Sajnos az eredmények szinte minden esetben meghaladták a határértékeket, bár hozzá kell tenni, hogy nemzetközi vizsgálatról van szó, információink szerint a hazai keretek között mostanában nem készült hasonló kutatás.

Egyenesen a termelőtől >>

Cukkinisaláta Évi nénitől

Egy kedves ismerősömnek szeretnék összeállítani egy két hetes diétás étrendet. Persze ez csak úgy hiteles, ha elkészítem, megkóstolom, amit ajánlok neki. Ebben aztán nem sok ...

A 12 legszennyezettebb növénynek ezek minősültek: alma, zeller, koktélparadicsom, uborka, szőlő, erős paprika, nektarin, őszibarack, burgonya, spenót, eper, édes paprika. Tudni kell ehhez, hogy a szakértők véleménye szerint a hazai termelők sokkal kevesebb vegyszert használnak külföldi társaikhoz képest, így a legfontosabb, hogy minden esetben vásároljunk magyar terméket, ha tehetjük. Jó eséllyel egy csomó vegyszertől mentesítjük magunkat így, hiszen a helyben megtermelt zöldségek és gyümölcsök nem igényelnek mesterséges tartósítást, ellentétben a messziről utaztatott társaikkal.

Csapvíz kontra ásványvíz >>

Spenót saláta

Egy alternatíva, arra az esetre, ha éppen nem főzeléket szeretnénk készíteni a spenótból. Hipp-hopp összedobható ebéd vagy vacsora kerekedhet a spenótlevelekből, számtalan módon ...

Céklás-fetás vitaminsaláta

Többször készítem el ezt a salit, mert álltalában tartok itthon almát, céklát és bébikukoricát is. A családunkban mindenki szereti, de a kedves kolleganőimnek is ízlik. Többen már el ...

Mindig keressük az őstermelőket a piacokon, s ne dőljünk be a csillogó, túlzottan szabályos formájú áruknak: a kissé deformált, természetesebb külsejű zöldségek biztos, hogy tisztább környezetből származnak. A bio nagyon drága, de ha tehetjük, vásároljunk belőlük vagy keressünk termelőket a környékünkön. Az EWG felmérésével kapcsolatban a nemzetközi vélemények abban viszont megegyeznek, hogy a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának előnyei messze meghaladják a vegyszermaradványok okozta hátrányokat.

Használjunk-e citrushéjakat? >>

Az ÖkoSalty korábbi cikkeiért ide kattints! >>

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...