Itt a válasz az égető kérdésre: tényleg károssá válhat a méz, ha felmelegítjük?

Amikor melegíteni kezdjük a mézet, számos biokémiai változás történik az alapanyagban, ez tény. De ez azt is jelenti vajon, hogy a hőkezelés miatt kevésbé egészségessé vagy akár egyenesen károssá válik?

Akár teába, akár süteménybe vagy zabkásába tesszük, főzzük bele, a mézet számos alkalommal érheti hőkezelés a konyhánkban. De mégis milyen kapcsolat áll fenn a méz, a hő és az egészség között? És a fő kérdés: vajon biztonságosan keverhetjük bele a kedvenc meleg ételeinkbe és italainkba?

Itt a válasz az égető kérdésre: Tényleg károssá válhat a méz, ha felmelegítjük?

Mi történik, ha felmelegítjük a mézet?

A méz felmelegítése során nemcsak az íze, hanem a kémiai összetétele is változik. Ha a mézet 40°C fölé melegítjük, a benne található enzimek lebomlanak, ami csökkentheti az egészségre gyakorolt jótékony hatásait. Magasabb hőmérsékleten aztán a méz sötétebbé válhat, és veszíthet gazdag ízéből, illetve a tápértékéből. Ezek a hatások azonban főként az ízre és a minőségre vannak hatással, nem pedig az élelmiszerbiztonságra.

A méz melegítése kapcsán az aggodalom fő forrása nem más, mint a hidroximetil-furfurol (HMF) nevű vegyület.

A HMF a cukrok hevítésekor szabadul fel, és nagy mennyiségben mérgező lehet.

Ugyanakkor a melegített mézben található HMF-szint általában annyira alacsony, hogy még bőven biztonságos a fogyasztás szempontjából. Tény, hogy a vegyület mennyisége fokozatosan nő, ha a mézet hosszabb ideig melegítjük, ám a hétköznapi felhasználás – például tea ízesítése mézzel – nem jelent egészségügyi kockázatot.

Kerülnünk kell a főzést?

Szögezzük le rögtön: mértékkel használva a mézzel való főzés biztonságos. Gondoljunk csak bele, amikor mézes péksüteményeket készítenek vagy egy főételbe mézet csorgatnak cukor helyett, ilyen esetben a méz még nem termel olyan sok HMF-vegyületet, hogy az káros legyen. A valódi kockázatok inkább az ipari mézfeldolgozás során jelentkeznek, amikor a mézet hosszabb ideig melegítik, hogy megakadályozzák a kristályosodást és meghosszabbítsák az eltarthatóságot.

Krémes, mézes-mustáros csirkemell

Krémes, mézes-mustáros csirke: lágy, szájban omlós csirkemell és selymes mézes-mustáros szósz, egy igazi, megunhatatlan klasszikus. Gyorsan és egyszerűen elkészíthető, így remek a ...

Mézes krémes

Ez egy tipikusan olyan sütemény, amit előre el kell készíteni. Fogyasztás előtt egy-két napot álljon a hűtőben, akkor lesz igazán puha a tésztája.

Így használjuk biztonságosan a főzés során

Mindenesetre ahhoz, hogy megőrizzük a méz természetes ízét és jótékony hatásait, érdemes elkerülni, hogy 40°C fölé melegítsük.

Ennek érdekében ne adjuk forrásban lévő vízhez vagy más folyadékhoz. Ehelyett hagyjuk az ételt vagy italt kissé hűlni, hogy megőrizzük a méz jótékony hatásait. Ugyanígy, ha főzünk vele valamit, inkább a folyamat végén adjuk hozzá az ételhez, amikor az étel már egy kicsit lehűlt, ez segít megőrizni természetes enzimjeit és ízét.

A méz tehát, ha megfelelően használjuk, biztonságos és ízletes kiegészítője lehet a meleg ételeknek és italoknak, de érdemes odafigyelni a hőmérsékletre!

Forrásunk volt.


Még több az egészségről:

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...