Útmutató a tökéletes sült karaj elkészítéséhez – Profi séf segít

Mitől lesz szaftos a sült karaj, hogy kerülheted el, hogy száraz cipőtalp legyen belőle? A legfontosabb, hogy figyeljünk a megfelelő hőfokokra - profi séf segít most az eligazodásban.

A sertés karaj egy olyan sovány hús, amit kívül ugyan borít(hat) egy vékony zsírréteg, de a hús szerkezetét nem járja át olyan gyönyörű márványosság, mint mondjuk a tarját – utóbbit ezért is könnyebb elkészíteni, mert a zsír szaftossá, puhává, de még ízesebbé is teszi a húst.

Egy ksi odafigyeléssel nem lesz cipőtalp a karaj!

Színhús, de az íze viszonylag semleges, az elkészítése pedig sokaknak mumus a konyhában, mivel a csirkemell után talán ezt a húsrészt a legkönnyebb annyira kiszárítani, hogy szálaira, szinte morzsákra bomoljon. Jahni László, a balatonszemesi Kistücsök séfje mesélt arról, hogy lehet tökéletesen elkészíteni a karajt.

Mi alapvetően nem használunk sertés karajt az étteremben, vagy csak nagyon ritkán. Mangalica karajt viszont igen, amit tulajdonképpen úgy sütünk, mint egy sztéket: sütjük, aztán pihentetjük, hogy a nedvességtartalmát megtartsa, szaftos maradjon. Ehhez a húst 61-65 °C közötti maghőmérsékletre kell vinni, aztán jön a pihentetés, ezzel lehet megtartani a szaftosságot, hogy nem vágjuk meg egyből a húst.

- mondta Jahni, és persze ezt a technológiát nem csak az étteremben lehet hasznosítani.

Miért pont ez a hőfok kell nekünk?

A hőmérséklet két dolog miatt kiemelkedően fontos. Az egyik természetesen az íz és a tökéletes állag elérése, a másiknak viszont egészségügyi oka van. A ritkán előforduló betegséget, a trichinellózist a Trichinella több típusa, így többek között a T. spiralis, T. britovi, T. natíva nevű, szabad szemmel nem látható, nagyon apró fonalféreg okozza. Ez a fertőzöttség elsősorban a házi sertéseknél fordul elő, de szerencsére már alig találkozni vele, a Nébih szerint ezek az esetek is szinte csak a házi vágásoknál bukkannak fel.

A nyers karaj

A parazita csak nyers vagy nem megfelelően hőkezelt húsok fogyasztásakor jelent veszélyt, mivel alapos – +60 Celsius-fokon, 10 percig tartó – sütés, főzés illetve fagyasztás (-15 fokon, 20-30 nap alatt) hatására elpusztul, tehát kifejezetten nagy szerepe van a bűvös 61-65 °C közötti tartománynak.

Hogyan süssem?

Jahni tehát alapvetően a mangalica húst javasolja, de a sertés karajt is szuperül el lehet készíteni, legfeljebb egy kicsit többet kell vele kísérletezni. Süthetjük egészben csontozva, csonttal, de szeletben is. A csontos verzió olyan szempontból jobb, hogy rengeteg ízt ad a húsnak, szeletben még rántott húsnak is kiváló, főleg, hogy jól le lehet cuppogtatni róla a sült húst.

Ha sütőben sütjük az egész karajt, akkor egy 1 kilós darabhoz melegítsük elő a sütőt 200 °C-ra, süssük ezen a hőfokon 10 percig, aztán vegyük le 120 °C-ra a hőmérsékletet, így még süssük további 10 percig, aztán a sütőből kivéve pihentessük jó 10-20 percig. A sütési idő a hús súlyától függ. Ki lehet próbálni úgy is, hogy 200 °C-os sütőben kilónként 20 percet számolunk rá, aztán 65 °C-on hagyjuk pihenni 20 percet, aztán megvághatjuk.

Finom, szaftos sült hús

Fontos, hogy ne hűtőhideg húst kezdjünk sütni, mivel a hideg hús hősokkot kap: a hirtelen hőtől kívül összeugrik, de a hús megfeszül, nem lesz olyan puha, tehát érdemes sütés előtt elővenni 30-60 perccel. Egy 200 grammos karajt serpenyőben (vagy grillen) sütés után szintén legalább 10 percet pihentessük.

Egy másik éttermi technológia a kihúzatás, ami pont fordítva működik: a hús maghőmérsékletét előre pihentetéssel viszik 63-65 °C-ra (például meleg sütőben, olajban forgatva), aztán à la minute (vagyis egyből tálaláshoz) sütik a húst, ami így sokkal gyorsabban el is készül.

Szaftos brassói aprópecsenye

A brassóiról rengeteg legenda kering - hogy a brassói gyorsvonaton készült először, mások szerint Brassóban találták ki. A helyzet az, hogy már a XIX. századi szakácskönyvekben is ...

Palermói karajszeletek

Régebben sokat készítettem, aztán feledésbe merült ez az ízletes bundás hús. Ez a recept szintén a féltve őrzött családi receptgyűjteményből való.

Tipp

A csontozott karajt úgynevezett lánc hússal is lehet kapni (a legtöbb csontozott karajon egyébként rajta hagyják), ez a gerinc csont melletti húsréteg, Jahni szerint egy jó szaftos rész, amiből szuper apróhúst lehet sütni: próbáld ki például brassói aprópecsenyéhez, de tokányokhoz is istenien lehet használni.

Forrásaink voltak.


Ezek a praktikák is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...