Karácsonykor sok olyan ünnepi finomságot sütünk és főzünk, amiket csak aznap tudunk elkészíteni – ennek viszont könnyen az lehet a vége, hogy stresszelünk, kapkodunk, a nap végére pedig, mire a vacsoráig eljutunk, teljesen kimerülünk. Ennek viszont nem feltétlenül kell így lennie!
Először is bemutatunk egy olyan trükköt, amivel a sütés sokkal kevésbé okoz majd kupit a konyhában, miközben rengeteg időt is spórol.
Karácsonykor általában többféle süteménnyel is készülünk a vendégvárásra. És bár a mézeskalácsot jó előre el tudjuk készíteni, a bejglit, a habos süteményeket és társaikat inkább frissen szolgálnánk fel. De hogyan tudunk mindent egy nap – vagy inkább délelőtt – alatt összedobni? Nos, erre jelent remek megoldást azt, ha előre kimérjük a száraz hozzávalókat.
A legtöbb sütireceptben van egy lépés, amikor a száraz hozzávalókat össze kell keverni egy tálban, mielőtt a nedves hozzávalókkal elegyítenénk azokat. Ez a lépés általában legalább öt különböző hozzávalót foglal magában, például lisztet, szódabikarbónát, sütőport, sót, cukrot, és még sok mást a recepttől függően. Bár ez a lépés önmagában nem tart sokáig, eléggé macerás lehet: nemcsak hogy elő kell vennünk az összes hozzávalót, de több mérőedényt és kanalat is használunk közben. Ha pedig mindezt egy olyan napon csináljuk, amikor egyébként is több ételt sütünk és főzünk, könnyen előfordulhat, hogy épp a szükséges mérőedény van egy halom mosatlan edény között – ami csak tovább növeli a frusztrációt.
Éppen ezért, hogy az összejövetel napján kevesebb legyen a rendetlenség és a bosszúság, az előző napokban könnyen megtehetjük, hogy előre kimérjük ezeket a hozzávalókat. Ezen kívül pedig már csak annyit kell tennünk, hogy egyértelműen rendszerezzük őket az egyes receptek szerint. Karácsony – vagy újév vagy bármilyen más esemény – napján pedig már csak bele kell ezeket öntenünk a nedves hozzávalók keverékébe, így szinte már készen is vagyunk. Nem kellett új tálakat bekoszolni, nem kellett elővenni a mérleget és a sok-sok alapanyagot.
És ez még nem minden: számos egyéb tipp is a rendelkezésünkre áll, ami a főzési folyamatot teheti sokkal egyszerűbbé.
A fent leírt tipp alkalmazható a fűszerek és ízesítők esetében is a sós ételeknél. Ha többféle különböző mennyiségű fűszert igényel egy leves, egy pác vagy épp egy salátaöntet, akkor mérjük ki ezeket egy kis tárolóedénybe. Így, amikor készen állunk a főzésre, egyszerűen csak beleönthetjük a tároló tartalmát a serpenyőbe, lábasba vagy tálba anélkül, hogy elő kellene vennünk az összes fűszert, vagy újabb mérőkanalakat kellene koszolni.
Szintén sokat segíthet az, ha néhány zöldséget előre felaprítunk. Amikor nagy adag levest, sült zöldségeket vagy más olyan fogást készítünk, amihez sok aprított zöldségre van szükségünk, akkor ezt a lépést egy-két nappal előre könnyen elvégezhetjük. Csak arra ügyeljünk, hogy a felaprított hozzávalókat légmentesen záródó edényekben tartsuk a hűtőben, hogy frissek maradjanak, amíg szükségünk lesz rájuk.
Plusz tipp: az aprított hagyma esetében győződjünk meg arról, hogy az edény nemcsak légmentes, hanem szagzáró is – biztosan nem akarjuk ugyanis, hogy a hűtőben hagymaszag terjengjen. Ami pedig a krumplit illeti, jól tudjuk, hogy könnyen megbarnul, így mindenképpen vízben tároljuk és maximum 24 órán belül használjuk fel!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: