Karácsonyfa-szindróma – olyan, mintha mi (vagy a Grincs) találta volna ki, pedig ez egy létező jelenség, és igencsak megnehezítheti az ünnepeket. Kutatások szerint az Egyesült Államok lakosságának 5 százaléka szenved benne, és ha valakinek esetleg egy betegség miatt elnyomják az immunrendszerét, komoly problémái is lehetnek miatta.
Az élő fák például a penész mellett a pollenek miatt is okozhatnak allergiát, az asztmásoknak ez külön nehéz időszak lehet emiatt, és súlyos reakciókat válhat ki az, ha karácsonyfa-szindrómában szenvednek. Legyen szó akár allergiáról, akár asztmáról, a szindróma allergén orrfolyást, köhögést, tüsszögést okozhat, ez pedig a koronavírus-járvány kellős közepén elég kellemetlen lehet. A legyengült immunrendszerű és krónikus tüdőbetegségben szenvedők tüdeje akár fertőzést is kaphat a penész miatt.
De hogy lesz egy fa penészes?
Ez elég gyakori jelenség, jellemző, hogy az élő fákon (sőt, akár még a műanyag verziókon is) penész pihen. Ez a kinti hidegben nem tud annyira elszaporodni, a benti meleg, akár párás környezetben viszont igen. A műanyag karácsonyfákkal is meggyűlhet a bajod: tárolás során beporosodnak, és szintén bepenészesedhetnek. Ugyanez igaz a díszekkel is, érdemes vigyázni a természetes anyagokból készült változatokkal, az év során ugyanis ezek is penészgombásak lehetnek. A penészgomba-allergia egyébként ősszel tetőzik, de sok penészérzékeny embernél a második csúcsot is láthatjuk az ünnepi időszakban.
Mit lehet tenni?
A műanyag fát és a díszeket érdemes minél kevésbé nyirkos helyen tárolni, és rendszeresen tisztítani. Az élő fát pedig mosd le és szárítsd meg, mielőtt beviszed – elég slaggal leveretni, és pár napot állni hagyni, de máris csökkented az esélyét, hogy allergiás reakciód lesz, és végigtüsszögöd a karácsonyt.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: