Az eredeti méteres sütemény lényege, hogy a kakaós és a natúr piskótákat felszeleteljük, rózsaszín puncspudingos krémmel összeragasztva, váltott sorrendben rétegezzük, majd olvasztott csokoládéval bevonjuk, és hűtés után ferdén vágva szeleteljük.
Innen ered a süti másik neve is, a ferdén vágós sütemény.
Régen egyébként nem túl polkorrekt módon Kunta-Kinte néven is ismerték a méteres süteményt, ez az elnevezés azonban mára kikopott.
Az édesség a '70-es és '80-as években élte a fénykorát, ekkor szinte hétpecsétes titokként jegyezték le és adták tovább egymásnak a háziasszonyok a három színben pompázó sütemény receptjét. A méteres kalács ráadásul azon kevés édességek közé tartozik, ahol abszolút valid a pudingpor és a rumaroma, sőt: a puncspuding nélkül nem is lenne az igazi a retro ízélmény.
Ha ti is kipróbálnátok, milyen ez a klasszikus tortaként elkészítve, ígérjük, semmivel nem lesz nehezebb a dolgotok, mintha a klasszikus módon készítenétek!
A recept alapjaihoz nem is kell hozzányúlni, mindössze annyi a tennivalónk, hogy beszorozzuk a hagyományos mennyiségeket másféllel, és az őzgerinc helyett a tortaformát túrjuk elő a fiókból.
Ha bekevertük a hatalmas adag piskótatésztánkat, a felét süssük meg natúran a tortaformában, a másikat pedig kakaósítsuk fel, mintha nem lenne holnap! A kész, a tűpróba keresztségén is átesett tésztákat hűtsük ki. Közben készítsük el az egyszerű, de annál selymesebb, puncsos-mascarponés-vajas pudingunkat, ami majd összetartja a piskótarétegeket. Mi most a színe és az íze miatt 1-1 marék fagyasztott málnát és áfonyát is beleturmixoltunk, és ezt nektek is nagyon ajánljuk! A kész, kicsit kihűtött krémmel rétegezzük a félbevágott tortalapokat, majd az egészet leöntjük egy egyszerű csokiszósszal, és… készen is vagyunk!
Így készül a métereskalács-torta pontosan, rétegről rétegre, lépésről lépésre:
Hozzávalók a piskótához:
6db tojássárgája, 300g porcukor, 150ml napraforgó olaj, 150ml víz, 375g finomliszt, 10g sütőpor, 6db tojásfehérje, 1 csipet só, 2ek cukrozatlan kakaópor, 2ek napraforgó olaj, 2ek víz
A porcukrot a tojássárgákkal kihabosítjuk, míg szép világos színű lesz, majd felváltva, apránként hozzácsorgatjuk az olajat és a vizet. Átszitáljuk a lisztet és a sütőport, és több adagban a tésztához keverjük. A tojásfehérjéket egy csipet sóval keményre verjük, és több részletben a tésztához forgatjuk, ügyelve rá, hogy ne "törjük össze", maradjon levegős. A tészta felét kivajazott-kilisztezett, 20 centi átmérőjű tortaformába öntjük, és 175 fokra előmelegített sütőbe tesszük, ahol 30-40 perc alatt készre sütjük. Ellenőrizzük tűpróbával, hogy átsült-e! A maradék tésztához hozzáadjuk a kakaóport, valamint a plusz olajat és vizet, csomómentesre keverjük, tortaformába öntjük, és készre sütjük.
A kész piskótákat kiszedjük a kapcsos formából, és fejtetőre fordítva hagyjuk kihűlni, így ugyanis nem lesz púpja. Amikor már teljesen kihűltek, félbevágjuk mindkét piskótát, így összesen 4 rétegünk lesz.
Hozzávalók a pudingos krémhez:
3.5dl tej, 1 csomag puncs pudingpor, 25ml rumaroma, 125g vaj, 40g porcukor, 200g mascarpone, 50g-50g fagyaszott áfonya és málna
A tejet felforraljuk. Egy pár kanál plusz tejben kikeverjük a pudingport, majd a forró tejhez öntjük, és sűrűre főzzük. Még melegen hozzákeverjük a rumaromát, a puha vajat és a porcukrot. Picit hagyjuk hűlni a krémet, közben leturmixoljuk, és átszűrjük a fagyasztott bogyós gyümölcsöket. A krémhez adjuk a gyümölcspürét, valamint a mascarponét, és csomómentesre keverjük. Pár órára hűtőbe tesszük, hogy amennyire lehet, megdermedjen. A kihűlt, félbevágott piskótaszeleteket megkenjük a pudingkrémmel, majd összeállítjuk a tortát – a lényeg, hogy a piskótarétegek felváltva kerüljenek a tortába, a legfelső réteget pedig ne kenjük már le, mert úgy nehezebb lenne csokival bevonni és vágni.
Az emeletes tortánkat tegyük 30 percre hűtőbe, amíg elkészítjük a csokimázat. Hűteni azért érdemes, mert így az olvasztott csokoládé gyorsan megköt rajta.
Hozzávalók a csokibevonathoz:
250g étcsokoládé, 200ml habtejszín, 2ek vaj
A csoki kétharmadát a habtejszínnel és a vajjal megolvasztjuk vízgőz felett. Amikor teljesen folyékony, levesszük a tűzről, hozzáadjuk a csoki maradékát, és csomómentesre keverjük. A tortát elővesszük a fagyasztóból, rácsra tesszük, majd körben leöntjük a csokoládémázzal. Hagyjuk pár percet száradni, majd negyed órára visszatesszük a fagyasztóba, hogy jobban tudjuk szeletelni. Mi most rusztikusan natúrra hagytuk a tortánkat, de ha ti szeretnénk díszíteni a tetejét, azt még a kifagyasztás előtt tegyétek meg. A kész tortát forró vízbe mártott késsel szeletelhetjük. Mivel pudingos a krém, nem ennek lesznek a legszebbek és legpontosabbak a rétegek keresztmetszetei, de az íze mindenért kárpótol!
A Métereskalács-torta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Recept és fotók: Rosanincs Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hangolódjunk, készülődjünk a karácsonyra együtt: