Karácsonykor nemcsak a hatalmas és időrabló sütés-főzés őrületét elkerülendő, de a tudatos, pénztárcakímélő előkészületekkel nagyban megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha jó pár finomságot napokkal vagy akár hetekkel előbb elkészítünk.
A karácsonyi ételek nagy része frissen elkészítve a legfinomabb, de jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy nagyobb családra megfőzni az ünnepi menüt nemcsak anyagilag, de időben is megterhelő. Ha idén inkább nem állnánk az ünnep előtt és aznap folyamatosan a konyhában, kipróbálhatjuk, hogy pár ételt előre elkészítünk. Így nem kell egyszerre hatalmas összeget elkölteni a boltokban, és időt is nyerünk a dologgal.
Húsok és káposzták
Sok családban kerül töltött káposzta az asztalra karácsonykor – ez az az étel, ami akkor a legfinomabb, ha az ízek már összeértek, és akár többször is újramelegítettük, így egyáltalán nem baj, ha pár nappal korábban már összeállítjuk, főleg ha hatalmas adaggal készülünk. A kész ételt tartsuk folyamatosan hidegen, így az ünnepen már csak melegíteni kell.
A legtöbb családban nemcsak rántott halakat, de húsokat is kínálnak a karácsonyi ebéden vagy vacsorán, ezeket sem kell feltétlenül aznap, frissen elkészíteni.
Sok időt megspórolunk azzal, ha előre bepanírozzuk a hússzeleteket, majd így nyersen, panírozva betesszük a fagyasztóba.
Aznap, amikor felhasználjuk, csak sütni kell – iszonyú hálásak leszünk magunknak, ha ezt előre megcsináljuk, és nem kell a panírozással pepecselni a karácsonyi forgatag közepén.
Zöldségek – az előkészítés titka
A profi éttermekben is kulcsfontosságú, hogy bizonyos hozzávalók előre elő legyenek készítve, ne akkor kelljen megpucolni, felvágni a zöldségeket, amikor a ragut vagy levest összeállítják. Ha tudjuk, hogy a karácsonyi családi ebéden például egy minden jóval megpakolt húslevest szeretnénk kínálni a vendégeknek, napokkal előbb megpucolhatjuk a zöldségeket hozzá. Jól záródó műanyag zacskóban tegyük be a hűtőbe. Mindenféle gyökérzöldség, paprika, gomba, karfiol, brokkoli előkészíthető így, a hagymát viszont csak frissen használjuk fel, mert gyorsan meg tud romlani.
Sütemények – mindenképp dolgozzunk előre
Míg egyes mézeskalácsok és hagyományos mandulás, aszalt gyümölccsel készülő süteményfélék eleve napokkal vagy hetekkel előbb elkészítve lesznek csak finomak és megfelelő állagúak, van egy sor klasszikus süteményféle, amely napokkal előbb elkészíthető. Ilyen a zserbó, a különböző vajas sütemények többsége, legyenek azok kekszek, linzerek vagy épp a csodálatos hókifli.
A bejgli is tipikusan az a süteményféle, amelynek kell pár nap, hogy sütés után összeálljon, így az is elkészülhet akár egy héttel az ünnep előtt.
A sós/édes aprósütemények is nagyon jól bírják a tárolást, nyugodtan álljunk neki a sütésnek egy héttel előbb, két dologra azonban mindig figyeljünk. A kész süteményt tároljuk hűvös helyen és jól záródó dobozban – a különböző süteményes fémdobozok tökéletesek erre, valamint számoljunk a járulékos veszteségekkel is, a családtagok nehezen állnak majd ellen a finomságoknak, így tényleg készüljön annyi a sütikből, hogy karácsonyig kitartsanak, vagy dugjuk el a családtagok elől őket.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Karácsonyi ötletek: