Vajon mennyi pénzből jön ki a karácsonyi vacsora négy fő részére?
Az ünnepekkor mindenki igyekszik kihozni magából a maximumot a menü terén: halászlé, sült pulyka, kacsa, rántott hal, töltött káposzta és bejgli, ezen ételek nélkül nincs karácsony. Míg sok háztartásban ma már előre megrendelnek néhány kész ételt, hogy annyival is kevesebb időt kelljen a konyhában tölteni, az emberek többsége otthon készíti el az ünnepi ételeket, melyekhez a friss alapanyagokat már most érdemes beszerezni, ezzel is elkerülve az utolsó pillanatos sietséget.
Pató Pál úr módjára én személy szerint mindent az utolsó pillanatra halogatok (igaz, egyelőre nem is kell négy főre főznöm karácsonykor), kíváncsi voltam azonban arra, vajon mennyiből jön ki a karácsonyi vacsora. Végignéztem az interneten megtalálható áruházak akciós újságait, valamint azokat az oldalakat, ahol már online is lehet intézni a bevásárlást, és végigvettem, hol és mennyiért lehet megvásárolni a friss alapanyagokat.
Tojás, vaj, tej, liszt, mák, dió, savanyú káposzta, fejes káposzta, darált hús, ponty, afrikai harcsa, lazac, egész kacsa és egyéb szárnyasok árait vettem górcső alá, így listázva azt, hol mennyibe kerülnek az egyes termékek. Listázásom inkább szubjektív, mintsem hivatalos, összesen 5 bolt, a Spar, a Lidl, az Aldi, az Auchan és a Kifli.hu kínálatát néztem végig.
A halászlé
Mindenki máshogy szereti a halászlevet, éppen ezért több halfajtának is utánanéztem. Egészben kapható pontyot nem mindenhol lehet kapni, az egyik legnagyobb akváriumos áruházlánc kínálatában azonban 1749 forintos áron kapható a hal kilója, szeletben pedig 1500 forint és 2000 forint között mozog az ár, de van olyan, kifejezetten halak árusításával foglalkozó cég, ahol az egész ponty kilójáért 1490 forintot, a szeletért pedig 2690 forintot kérnek el.
A fogasfilé kilója 4500 és 5990 forint között mozog, a szürke harcsa kilóját 3300 forint körül, filés változatát 6990 forintért adják, szeletben pedig 5690 forint/kilogrammos áron kapható. Utánanéztem a busának is, ez a hal egészben 990 forint/kg-os áron kapható, szeletben 1390 forintot kérnek el érte.
A halászléből nem hiányozhat a hagyma sem, melynek kilós ára 390 és 600 forint között mozog az online áruházakban. 100 gramm fűszerpaprikáért 580-800 forintot is elkérnek, ez az alapanyag azonban az év többi részében is megtalálható a legtöbb háztartásban (nem is beszélve arról, mennyivel finomabb és nagyobb kiszerelésben tudjuk megvásárolni a piacokon.
A főétel
Minden háztartásban más és más szokások vannak. Van, ahol a halászlevet is halas főétel követi, a rántott halaktól elkezdve a grillezett, fűszeres tengeri, illetve folyami halakig mindenfélével lehet találkozni.
Az utóbbi években egyre népszerűbb a lazacsütés, a hal kilóját egyes helyeken akciósan akár 4000 forintért is meg lehet vásárolni, az online piactereken azonban nem volt szerencsém ilyen akcióba botlani. A bőrös lazac kilója 5000 forintnál kezdődik, származási hely függvényében pedig akár 6500-7000 forint környékére is ugorhat az élénk rózsaszín húsú, puha hal ára.
Harcsát filézve 5500 forint környékén lehet kapni, a szürke harcsa filéje van, ahol 5690 forint/kg, halakra specializálódott üzletekben azonban 7000 forint környékén is lehet az ár, az afrikai harcsa csomagolva és fagyasztva pedig 3000 forint környékén kapható. A tőkehalfilé 3690 forintnál kezdődik, a vörös tonhal pedig a lazac árkategóriájában kapható, a kilós árak 5000 forinttól indulnak.
Hal helyett persze más húsokból is készíthetünk mennyei ételeket, itthon is egyre népszerűbb például pulykát vagy kacsát sütni. A pulykamell kilós ára 1600-1800 forint körül mozog, a felsőcomb 900 és 1200 forint közötti áron kapható. Kacsáért már kicsit mélyebben kell a zsebünkbe nyúlnunk: az egész pecsenyekacsa akciósan akár 759 forint/kg-ért is megvásárolható, más helyeken 1500-1700 forint közötti áron mozog a szárnyas ára. Ha csak kacsamell és kacsacomb készítését tervezzük, a következőkre kell készülni: csont nélküli kacsamellfilét 3990 és 4700 forint körül vásárolhatunk, kacsacombot pedig 1990 és 2990 forint között.
A töltött káposzta nem véletlenül igazi slágerétel a magyar háztartásokban: egy kilónyi darált sertéshúst 1100 és 2100 forint között vehetünk, a fejes káposzta 179 és 300 forint között kapható, a savanyú káposzta kilója pedig márka szerint 590 forintért, de akár 1590 forintért is kapható.
Nem esett még szó a köretekről sem, egy kiló burgonya 260 és 360 forint között kapható, egy kiló A-osztályú rizs 370 és 550 forint között vásárolható meg, a párolt lila káposztához szükséges zöldség ára pedig 200-400 forint között mozog.
Bejgli és a többi
A sütemények zömmel ugyanazokból az alapanyagokból tevődnek össze: tojás, liszt, vaj vagy margarin, cukor, karácsonykor pedig előtérbe kerül a mák és a dió is. Egy kilogramm cukor 260 forint és 300 forint között kapható, a liszt ára jelenleg 189 és 320 forint között mozog, 100 gramm vajat akár már 200 forintért is lehet kapni, de márkától függően akár 800 forintot is fizethetünk egy kockáért, 250 gramm margarin pedig 400 és 450 forint körül kapható.
A tojás ára is nagyon változó, 10 darab 359 és 730 forint közötti áron vásárolható meg. Darált mákot (200 gramm) már 420 forintért is lehet kapni, de 950 forintot is elkérhetnek érte márka függvényében, az előre csomagolt, 200 grammos darált dió 645-949 forint közötti áron kapható.
Mi lesz a vége?
Az én karácsonyi menüm négy főre a következőkből állna az eddigi családi vacsorák alapján: Halászlé pontyból, rántott tőkehal és lazac, töltött káposzta, valamint diós és mákos bejgli.
Ha minden alapanyagot meg kellene vásárolnom a felsorolt ételekhez, a négy főre elegendő bőséges halászlé ára nagyjából 4200 forint lenne (két kiló hallal számoltam), a rántott egy kiló tőkehalfilé és egy kiló lazac nagyjából 8500 forint lenne, a töltött káposzta – melyet a két ünnep között is ennénk – 1800 forint körül mozogna, a bejglit pedig minden alapanyag frissen való megvásárlásából készíteném el (megvenném hozzá még a nagyjából 60 forintos élesztőt és a 230 forintos tejet, 10 darab tojást, a vajat és az egy-egy csomag diót, mákot valamint cukrot), így nagyjából 1900 forintból jönne ki.
Bár a saját menüm árának kiszámolása nem tűpontos, egy négy fős családnak ezt a finomságokban bővelkedő menüt – jutányosabb áron és drágábban kapható termékek egyaránt való kiválasztásával – 16 500 forintért tudnám elkészíteni. Ez négy főre ugyan nem olcsó, elképzeléseim szerint több nap lenne, mire minden elfogyna, a vásárlást pedig annak függvényében, milyen alapanyagok találhatóak meg otthon, olcsóbban is meg lehet oldani (én úgy számoltam, hogy fűszerek, liszt és olaj kivételével semmi sincs itthon).
A HVG.hu részletes gyűjtése ennél jóval pontosabb összegeket határozott meg. A gazdasági lap cikkében halászlé, töltött káposzta, pulykasült és mákos bejgli volt a menü Lajos Mari receptjei alapján. A portál 7 bolt árait vette szemügyre, a bejglit pedig képzeletben külön készítették el vajjal és margarinnal. Attól függően, hol vásároltak meg minden alapanyagot, az ünnepi bevásárlás összege 8500 és 9400 forint közé esett.
A menü fogásait variálva négy főre akár már egész jó áron is be lehet vásárolni, érdemes azonban észben tartani, hogy egyik gyűjtésbe sincsenek beleszámolva az italok vagy éppen a nassolnivalók – legyen szó akár bolti késztermékekről vagy saját készítésű aprósüteményekről. Az év legjobban várt ünnepe akarva-akaratlanul is megterhelheti a pénztárcánkat, éppen ezért ajánljuk, hogy minél több helyen nézzünk körül, hasonlítsuk össze az árakat, és szánjunk megfelelő mennyiségű időt a bevásárlásra, hogy az ünnepekkor annyival is kényelmesebb és nyugodtabb legyen a készülődés.
Címlapfotó: Szomszédok/MTVA
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a receptek is jól jöhetnek az ünnepekkor: