A másnap is puha káposztás pogácsa, ami megéri a macerát

Minden pogácsának megvan a maga szépsége, ami miatt imádjuk. A káposztás mind közül a legkarcosabb, legmarkánsabb, így vagy ez lesz a kedvence valakinek, vagy visszatér a biztonságot nyújtó sajtoshoz. Nézzük, miben áll a szépsége!

Bármilyen sós süti jöhet, de a pogácsa a csúcs, és ha még káposztás is, akkor rögtön elgyengülök, minimum egy vagonnal képes vagyok fogyasztani belőle, szégyenkezés nélkül – ez a tiszteletteljes hozzáállásom a rétegzett, kívül roppanós, belül puha és foszlós, káposztától illatozó pogihoz. Most elárulom, mitől lesz ilyen ellenállhatatlan.

Pogi káposztával, receptért kattints a képre!

Káposzta

Először a káposztát érdemes elkészíteni, párolni, kicsit lepirítani. Kacsa- vagy libazsíron, egy nagy kanál karamellizált cukron indítsuk a folyamatot. Most kaptam kisebb, csúcsos káposztát, de ha nagyobb fejes káposztát veszünk, és az egészet nem használjuk fel a pogihoz, akkor is reszeljük le, vagy mandolinon vágjuk nagyon apróra az összeset. Sózzuk le, nyomkodjuk ki, és pároljuk meg, így a következő mancsolást megúszunk. Hátha másnap kedvet kap a család egy káposztás cvekedlihez, vagy tegyük mélyhűtőbe a maradék részt, és legközelebb csak fel kell engedjük a pogisütésnél.

Káposztás pogácsa - receptért katt a képre!

Tészta

Nagyon ritkán eszem húst, de állati eredetű élelmiszereket azért fogyasztok ímmel-ámmal – a sajtot például nem hiszem, hogy ki fogom valaha zárni az étrendemből. Zsírt egyáltalán nem használok, de a nemes cél érdeke itt azt kívánta, hogy lazítsak a gyeplőn. A cél pedig nem más, mint a káposztás pogácsa puhasága, amiért sok mindenről lemond az ember. Egy sima vajas vagy adj’ uramisten vegán margarinos tészta sütés után, tehát aznap szupi, de másnapra, ha megmarad, már nem nyújtja ugyanazt az élvezetet. Ebből a pogiból pedig keveset sütni badarság! Szóval, maradt a jó öreg zsír! Ebből pedig az előkelőbb liba- vagy kacsazsír, ami a maximumot nyújthatja a tésztának. Egy kanál vaj és egy tojás is kell hozzá, ha már az állati eredetű alkatrészeknél tartunk.

Nyújtás-kenés

Téglalap alakúra, másfél centisre nyújtjuk a tésztát, képzeletben három részre osztjuk, és miután szép vékonyan eldolgoztuk a felületén a párolt káposztát, ezt majd meglátjuk, nem is olyan egyszerű, akkor hosszában két oldalról a középső harmadra borítjuk a tészta széleit. Szorosan egymásra. Aztán így is bekenjük a tetejét káposztával, és még egyszer háromba hajtjuk. Így nyújtjuk újból.

Azért kenjük vékonyan káposztával, mert különben a rétegek elcsúsznának egymáson, és csak káposztás lapokat kapnánk sütés után.

A túl kevés káposzta pedig azért nem jó, mert másnapra felszívódik, de tényleg! Szóval érdemes kísérletezni a mennyiséggel, nálam ehhez a mennyiséghez a 600-650 grammnyi vált be, de ugye nem mindegy, hogyan aprítjuk és pároljuk, mennyire esik össze és a többi.

Abbahagyhatatlan káposztás pogi egy nagy pohár tejjel - receptért kattints a képre!

Szaggatás-sütés

Kiszúrásnak vagy szaggatásnak is hívják az a folyamatot, amikor formát adunk a poginak. Aki nem szeretné, hogy „kárba vesszen” a szép hajtogatás, késsel vághatja szögletes formára, de igazából kör alakban kerek az egész. A tészta tetejét éles késsel, nyújtás után átlósan, nem túl mélyen bevághatjuk, és aztán ezzel szemben is, akkor szép kockák lesznek a tetején sütés után. Mivel a káposzta köménnyel a legfinomabb, így már párolásnál is tehetünk őrölt formában hozzá, aztán szaggatás és tojással kenés után egészben is szórhatunk a tetejére.

A káposztás pogácsa alapja az ízletesen elkészített párolt káposzta, a kacsa- vagy libazsírral begyúrt, nem agyon nyújtott, könnyű tészta, és talán a köménymag a tetején. Ha kipróbáljátok, ezt ti is le tudjátok ellenőrizni, úgyhogy irány a konyha!

Fotók és recept: Bagdi Gréta

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség Grétitől:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...