Így segít a káposzta a nátha leküzdésében

A rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztás fontos az elegendő mennyiségű rost- és vitaminbevitel érdekében. Egy új kutatás szerint a káposztafélék fogyasztásának hatására pedig a fertőzésekkel szemben is ellenállóbb lesz a szervezet.

Az őszi hónapokban a káposztaféléknek is szezonja van. Végre előkerülhet a nagymama féle töltött káposzta receptje, de kísérletezhetünk grillezett kelbimbóval is, vagy elkészíthetjük a saját savanyúkáposztánkat. Végtelen felhasználási módja van a különböző káposztaféléknek, és ami a legjobb: nemcsak finomak, de az őszi megbetegedésekre is felkészítenek bennünket. 

Gyors káposztás kocka

’Régen utáltuk, ma kedveljük’ fogások léteznek, és az idő előrehaladtával egyre több ilyenbe futunk bele. Ha valaha nem szeretted adj egy esélyt a káposztás tésztának, érdemes, ...

Kelkáposztapesztós lasagne

Múlt héten rendeltem kelkáposztát, hogy rakott kelt készítsek, aztán a csomagokat kipakolva szembesültem a ténnyel, valamit mellé nézhettem az online felületen, ugyanis két hatalmas fej ...

Az AHR (aromás szénhidrogén receptor) egy, a bélben és tüdőben megtalálható fehérje. Fontos szerepet játszik a tüdő védelmében, különösen fertőzések során.

A londoni Francis Crick Intézet szakemberei szerint a káposztafélékben található molekulák képesek aktiválni az AHR fehérjéket, így segíthetnek felvenni a harcot a tüdőfertőzésekkel szemben.

Az Intézet kutatói egy egereken végzett kísérletsorozat során vizsgálták a káposztafélék tüdőre gyakorolt hatását. Amikor az egereket influenzával fertőzték meg, a kutatók észrevették, hogy a tüdőben lévő vér képes átszivárogni a tüdőt védő gáton. Azoknál az egereknél azonban, ahol étrenden keresztül fokozták az AHR-aktivitást, a fehérje megakadályozta, hogy a gát áteresztővé váljon.

Emellett a kutatócsoport azt is megállapította, hogy a fokozott AHR-aktivitású egerek nem veszítettek annyit a súlyukból, és jobban tudtak küzdeni a bakteriális fertőzésekkel szemben is, mint a normál AHR szintű egerek. 

A káposztafélékben természetesen előforduló molekulák „ligandumok" az AHR számára, ami azt jelenti, hogy képesek aktiválni a fehérjét. Éppen ezért a fogyasztásuk segíthet a tüdő ellenállóképességének növelésében és a betegségekkel való megküzdésben. 

„Az emberek kevésbé figyelnek oda a helyes táplálkozásra, amikor betegek, így azonban pont azokat a molekulákat nem viszik be a zöldségekkel, amelyek támogatják a szervezetet. Egyébként is fontos a keresztesvirágúak fogyasztása, de ez az eredmény azt is megmutatja, hogy miért kell akkor is káposztaféléket ennünk, amikor betegek vagyunk” – mondta el Andrea Wack, a kutatás vezetője. 

Forrásunk volt. 


Még több életmód itt:

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...