Kánikula és a fogyókúrád: ezekre figyelj a nagy melegben!

Benne vagy a nyári diétádban? Na de hogyan tovább, ha tartós a hőség, a szabályokat viszont egyre nehezebb tartani?

Hőhullám követ hőhullámot, ember legyen a talpán, aki ilyen időben érdemben oda tud figyelni az étkezésére. Lássuk, mivel könnyíthetjük meg a dolgunkat, hogy öröm legyen a nyaralás!

Felejtsük el a rigid szabályokat!

Amúgy is nagy kihívás a szervezetünknek a 35+ fokban funkcionálni, ne terheljük feleslegesen. Bármilyen diétás szabályrendszert is követünk, engedjük el a rigid szabályokat, és inkább testünk jelzéseire figyeljünk! 

Csak könnyedén!

Gondoljuk át, érezzük meg, hogy leginkább mire lenne szüksége a szervezetünknek. Jellemzően ilyenkor könnyebben emészthető, magasabb folyadéktartalmú ételeket is kívánunk. Jól jöhet akár egy hideg leves - tejszín helyett joghurttal, cukor helyett gyümölccsel édesítve, egy frissítő, kevés olajos, citromos/ecetes öntetes, lédús zöldségekben gazdag saláta. Szendvicseinket is kísérjük sok-sok lédús zöldséggel, ezek frissességet adnak és segítik az emésztést is.

Húsmentes napok

A nehezebben emészthető húsok helyett fehérjebevitelünket biztosítsuk alacsony zsírtartalmú sajtokkal - tökéletes lehet ilyenkor egy caprese vagy egy görög saláta akár ebédre is. 

Ha mégis hús

Ha húsos ételt kívánunk, akkor a zsírszegény frissen sültekre gondoljunk első körben. A bundázott, bő zsiradékban sült hús/-halételek nehezebben emészthetőek, könnyebben kiüt minket utánuk a kajakóma, ami amúgy sem egy jó érzés, de ~40 fokban különösen rosszul esik.

Sok-sok-sok zöldség

A zöldségek könnyen emészthetőek, lédúsak, hozzájárulnak ahhoz, hogy ne nehezüljünk el túlságosan a meleg nyári napokon. Fogyasszunk sok-sok színes salátát - akár ebédre, vacsorára is, akár főételként, akár köretként.

Együnk akár többször is!

Az is előfordulhat, hogy egy étkezésre nem tudunk nagyobb mennyiségű ételt enni. Ez teljesen rendben van, arra azonban figyeljünk, hogy azért cserébe ne csipegessünk egész nap. Frissítő, ugyanakkor telítettséget is adó kombinációk pl. szezonális gyümölcs diófélével, mandulával, vagy házi készítésű gyümölcsös joghurt, túrókrém.

Krémes helyett könnyű desszert

Hétköznapi édességként elsősorban a gyümölcs járjon az eszünkben. Ez nem jelenti azt, hogy nem ehetünk egy különleges fagyit vagy sütit a kedvenc, vagy egy híres cukrászdában, de a mindennapos jégkrém/hupikék műanyagfagyi nem fog érdemben hozzájárulni a nyaralási élményünkhöz.

Egyéjszakás zabkása Skyrrel

Nagy kedvencem mostanában az egyéjszakás zab. Általában a fenti mennyiségben készítem, és a felét futás előtt eszem meg reggeliként, a másik felét pedig futás után ...

Óvatosan a jegeskávéval!

Lehet, hogy a strandon jó ötletnek tűnik egy hűsítő jegeskávé az árnyékban, de azt azért érdemes tudni, hogy a klasszikus módon, vaníliafagyival, tejszínhabbal elkészített jegesávé magas energia- és zsírtartalma ellenére nem fogja helyettesíteni az ebédet. Ha hideg kávés italra vágyunk, kérjük a kávét kevés tejjel és jégkockával - a legtöbb helyen így is elkészítik, én már többször is sikerrel jártam.

Ne csak este együnk!

A nagy melegben gyakori, hogy napközben nem kívánunk komolyabb ételeket, csak folyadékon, gyümölcsön, könnyű salátákon élük. Aztán ahogy lehűl a levegő, úgy tör felszínre az étvágy.

Ezzel semmi gond nincs is, ha ilyenkor kompenzációként nem kalóriadús, nehéz ételeket fogyasztunk. Időzítsük a nap utolsó étkezését legkésőbb 2-3 órával lefekvés előttre, hogy ne emiatt legyen nyugtalan az éjszakánk.

Hidratáljunk ésszel!

Nem kérdés, hogy a meleg nyári időszakban az egyik legfontosabb, hogy eleget igyunk. Folyadékbevitelre a legjobb megoldás ilyenkor is a víz, de ha ebből nem tudunk eleget (2,5-3 l-t) meginni, akkor variáljunk bátran. Készítsünk cukormentes, mentás, citromfüves limonádét, gyümölcsökkel, zöldségekkel tuningolt ízesített vizet, gyümölcstea alapú, cukormentes jeges teát. A cukrozott üdítőitalokat kerüljük, a sörrel, fröccsel pedig bánjunk óvatosan - ezek az italok nem szomjoltásra valók.

Legyünk észnél a mozgásban is!

Szuper, ha a nyaralásunk idején is aktívak maradunk. Ha edzésként végzünk mozgást, akkor ezt időzítsük a hűvösebb reggeli/esti órákra, és ne most akarjuk megdönteni az egyéni rekordjainkat. Az sem baj, ha ilyenkor leszakadunk a fix edzéseinkről, és ha úgy adódik, a családdal, barátokkal csinálunk aktív programokat (biciklizés, tollas, strandröpi stb.). Ne a kalóriaégetés legyen a fókuszban, és fokozottan figyeljünk oda a folyadékpótlásra!

Ne fogyókúrázzunk!

A nyaralásnak a pihenésről, az élményszerzésről, a közösen töltött minőségi időről, illetve adott esetben a különleges gasztronómiai élményekről kellene szólnia. Vagy az is előfordulhat, hogy sátrazni megyünk, és nagyon korlátozottak a főzési lehetőségeink. Ne nehezítsük meg a dolgunkat, ne terheljük a nyaralást azzal, hogy a fogyókúránknak rendelünk alá mindent. Ne mondjunk nemet egy különleges, helyi fogásra, csak azért, mert valahol valaki azt írta, hogy nem fér bele a diétánkba. Engedjünk fel, érezzük jól magunkat, együnk egészségesen, legyünk aktívak - figyeljünk magunkra és szeretteinkre!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Legújabb receptek

Egyszerű tonhalas tészta

Nem kell túlgondolni egy gyors hétköznapi vacsorát vagy ebédet: ha tonhalas tésztát készítünk, biztosan minden éhes száj hamar boldogan elhallgat majd. Egyszerű alapanyagokból ...

Almakompót cukormentesen

Az almakompótot az év minden napján tudnánk enni, de a téli ünnepi időszakban kimondottan jól párosítható a sült kacsával, vagy más ünnepi ételekkel is. Ősszel készíthetjük ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...