Ezért érdemes gyakran kamillát alkalmazni – Már Kleopátra is használta

Az egyik legismertebb gyógynövényünk, ami ráadásul hungarikum is. De mégis miért érdemes gyakran bevetni, ha baj van? Mutatjuk!

A kamilla, más néven orvosi székfű egy ősi gyógynövény, amit már az ókori egyiptomiak és görögök is használtak. Mivel nem igényel sok törődést, ezért rengeteg helyen termesztik a világ több pontján is. A kamilla rengeteg egészségügyi problémára bevethető, ráadásul az ára sem borsos, így szinte mindenki számára elérhető.

Fantasztikus, mi mindenre jó ez a kis virág

Milyen panaszokra nyújt megoldást?

A kamillát külsőleg illóolajként, belsőleg, leginkább teaként alkalmazzuk. A virágban lévő, kék színű olajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek, azonban gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, egyes hatóanyagai pedig sebgyógyításra is alkalmasak.

A virágból készült tea gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását, de a legtöbben akkor használják, ha megfáznak, hiszen remekül  enyhíti a felső légúti panaszokat, illetve remek öblögetőszer válik belőle torokgyulladás esetén. Ha hörghuruttal vagy más légzőszervi betegséggel küzdünk, bátran inhaláltunk vele. Emellett az emésztőrendszerre is kiváló hatással van: gyomorfekély, gyomor - és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, készítsünk a virágból teát.

Továbbá nyugtató hatása is van, így ha nehezen alszunk el, akkor is segítséget nyújt. Illetve aranyeres panaszokra, fekélyes sebekre, aftára, és egyéb a szájban keletkező gyulladásos betegségekre is megoldást nyújthat.

Hogyan alkalmazhatjuk?

  • Tea: 1 púpozott teáskanálnyi kamillát vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Ha letelt az idő szűrjük le, és lassan kortyolgassuk el.
  • Inhalálás: egy tál forralt vízhez adjunk 2 teáskanál virágot, vagy 5 csepp olajat, majd a gőzt inhaláljuk be légzőszervi panaszok esetén.
  • Fürdő: tegyünk a fürdővizünkbe 4-5 csepp illóolajat, ez segít a sebgyógyulásban és megnyugtatja a bőrt, illetve segít a menstruációs fájdalmak enyhítésében is.
  • Öblögetés: gargalizáljunk egy csésze forróteával reggel és este, ha ínygyulladásunk, aftánk vagy torokfájásunk van.
  • Borogatásként: áztassunk egy mullkendőt a teába, majd rakjuk a gyulladt bőrfelületre, hagyjuk 5 percig hatni. 

Még több gyógynövény:

Forrásaink voltak.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...