Ezért érdemes gyakran kamillát alkalmazni – Már Kleopátra is használta

Az egyik legismertebb gyógynövényünk, ami ráadásul hungarikum is. De mégis miért érdemes gyakran bevetni, ha baj van? Mutatjuk!

A kamilla, más néven orvosi székfű egy ősi gyógynövény, amit már az ókori egyiptomiak és görögök is használtak. Mivel nem igényel sok törődést, ezért rengeteg helyen termesztik a világ több pontján is. A kamilla rengeteg egészségügyi problémára bevethető, ráadásul az ára sem borsos, így szinte mindenki számára elérhető.

Fantasztikus, mi mindenre jó ez a kis virág

Milyen panaszokra nyújt megoldást?

A kamillát külsőleg illóolajként, belsőleg, leginkább teaként alkalmazzuk. A virágban lévő, kék színű olajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek, azonban gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, egyes hatóanyagai pedig sebgyógyításra is alkalmasak.

A virágból készült tea gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását, de a legtöbben akkor használják, ha megfáznak, hiszen remekül  enyhíti a felső légúti panaszokat, illetve remek öblögetőszer válik belőle torokgyulladás esetén. Ha hörghuruttal vagy más légzőszervi betegséggel küzdünk, bátran inhaláltunk vele. Emellett az emésztőrendszerre is kiváló hatással van: gyomorfekély, gyomor - és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, készítsünk a virágból teát.

Továbbá nyugtató hatása is van, így ha nehezen alszunk el, akkor is segítséget nyújt. Illetve aranyeres panaszokra, fekélyes sebekre, aftára, és egyéb a szájban keletkező gyulladásos betegségekre is megoldást nyújthat.

Hogyan alkalmazhatjuk?

  • Tea: 1 púpozott teáskanálnyi kamillát vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Ha letelt az idő szűrjük le, és lassan kortyolgassuk el.
  • Inhalálás: egy tál forralt vízhez adjunk 2 teáskanál virágot, vagy 5 csepp olajat, majd a gőzt inhaláljuk be légzőszervi panaszok esetén.
  • Fürdő: tegyünk a fürdővizünkbe 4-5 csepp illóolajat, ez segít a sebgyógyulásban és megnyugtatja a bőrt, illetve segít a menstruációs fájdalmak enyhítésében is.
  • Öblögetés: gargalizáljunk egy csésze forróteával reggel és este, ha ínygyulladásunk, aftánk vagy torokfájásunk van.
  • Borogatásként: áztassunk egy mullkendőt a teába, majd rakjuk a gyulladt bőrfelületre, hagyjuk 5 percig hatni. 

Még több gyógynövény:

Forrásaink voltak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...