A kalcium fontossága a mindennapi életben
A kalcium a szervezetünkben legnagyobb százalékban megtalálható elem, teljes tömegünk 1,5-2 százalékát teszi ki. Főként a csontozatban raktározódik, és elengedhetetlen a csontok, fogak normális növekedéshez, fejlődéshez és szilárdságához. Ezenkívül számos biológiai funkcióban játszik még szerepet, például az izomműködésben, az idegi jelek továbbításában, a véralvadásban, az immunrendszer működésében, továbbá felelős a szervezetünk megfelelő pH-értékének fenntartásáért.
Mivel a kalcium nélkülözhetetlen szervezetünk optimális működéséhez, alapvető fontosságú, hogy koncentrációja mindig megfelelő legyen.
Testünk magától nem képes előállítani, így külső forrásokból kell pótolnunk a felnőttek esetén ajánlott átlagosan napi 950 mg kalciumot – de például serdülőkorban ennél magasabb mennyiségre van szükség.
Amennyiben nem juttatunk be elegendő kalciumot, szervezetünk a csontszerkezetből kezdi el kivonni, hogy képes legyen fenntartani a megfelelő sejtműködést. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke rávilágít, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság közel kétharmada1, a 25 év feletti férfiak 58 százaléka, míg a nők 61 százaléka szenved kalciumhiányban. A fiatalabb korosztály esetében sem beszélhetünk sokkal jobb arányokról, az 1-3 évesek 42 százalékára, a 4-10 évesek 32 százalékára, a 11-18 évesek 34 százalékára jellemző az alacsony kalciumbevitel, miközben a csontok erőssége, és így a csontritkulás megelőzése gyermekkorban kezdődik.
A nagyfokú, hosszú időn át fennálló kalciumhiányra épp úgy utalhat a gyakori izomfájdalom és izomgörcs, a körmök és a haj töredezése, valamint a csontozat érezhető gyengülése, például a gyakori vagy nehezen gyógyuló törések és a romló fogak
– emeli ki Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ elnöke, aki azt is hozzáteszi, nemcsak a sportolóknak és betegeknek, hanem mindenkinek ajánlott odafigyelni a napi elegendő kalciumbevitelre a mindennapi vitalitás fenntartása érdekében.
Sokszor azonban rejtett formában jelentkezik, de hosszú távon súlyos következményekkel járhat, amelynek csupán egy része a csontritkulás. A kalcium tartós hiánya az egész testünkre és működésére hatással lehet, ezért rendkívül fontos, hogy minden korosztály odafigyeljen a megfelelő kalciumbevitelre.
A szükséges mennyiséget elsősorban az elfogyasztott táplálékból érdemes fedeznünk. A kalcium megfelelő felszívódását többek között a D-vitamin, a K-vitamin, a laktóz és a fizikai aktivitás is elősegíti, időskorban azonban romlik a biológiai hasznosulása.
Természetes kalciumforrások
Az MDOSZ ajánlása szerint az egészséges felnőtt megfelelő kalciumbevitelének döntő részét már napi fél liter tej vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejtermék fogyasztása képes fedezni. Kiváló kalciumforrások még egyes halfélék, például a szardínia, a leveles zöldségek, a hüvelyesek, a diófélék és bizonyos olajos magvak. Érdemes azonban tudni, hogy egyes növényi anyagok, mint az oxálsav, csökkenthetik a kalcium felszívódását. A spenót, a gyökérzöldségek és a mangold kalciumtartalma például rosszul hasznosul, míg az újabb vizsgálatok eredményei szerint az ásványvizekben található kalcium, ha 150 mg/l feletti mennyiségben van jelen, kiválóan hozzájárulhat a napi szükséglethez.
Kalciumpótlás és napi hidratálás
Hazánk igen gazdag ásványvízlelőhely, a Kárpát-medence különleges adottságának köszönhetően pedig ásványvizeink a folyadékpótlás mellett fontos ásványianyag-források is. Többek között található bennük kalcium, magnézium, nátrium, cink, foszfor és jód, ezek aránya azonban térségenként eltérő lehet. Magyarország legmagasabb kalciumtartalmú ásványvize a Balaton-felvidéken, Kékkúton ered. Már egyetlen palack Theodora Calcia képes fedezni az ajánlott napi kalciumbevitel jelentős részét, mivel 1,5 literben 390 mg kalcium található.
Ez jó választás lehet azok számára, akik egyszerűen, hatékonyan és természetes formában szeretnék kielégíteni napi kalciumszükségletük egy részét. A Theodora Calcia rendszeres fogyasztásával nem csupán ezt az értékes ásványi anyagot, de a megfelelő mennyiségű folyadékot is biztosíthatjuk a szervezetünk számára
– mondja az MDOSZ elnöke.
1 A 2019-es Országos Táplálkozási és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP 2019) adatai alapján.
Még több vitamin: