Kiskorunk óta azt halljuk, hogy kötelező tejet innunk és sajtot, kefirt, joghurtot, túrót ennünk, hogy elegendő kalcium jusson a szervezetünkbe, csontjaink pedig egészségesek legyenek. Az utóbbi években, sőt, évtizedekben viszont egyre nő a laktózintoleránsok és tejfehérje-allergiások száma, a vegán életmód térhódításáról pedig szintén szót kell ejtenünk. Ezekben az esetekben merül fel a kalciumbevitel problémája: hogyan pótoljuk a kieső kalciumot?
Kalciumdús fogások:
Quinoasaláta aszalt paradicsommal, rukkolával, pekándióval
Könnyed saláta, télre vagy kora tavaszra! Inspiráció Bezzegh Éva nyomán
Mogyoróvajas-datolyás zabkása
Hoztunk nektek egy újabb napindító főtt zabkása variánst, amit az amerikai mogyoróvajas-lekváros szendvics ihletett. Így készült el egy kissé testesebb ízvilágú, enyhén sós, ...
A dietetikus tanácsa, hogy ha nem élünk tejtermékekkel, az alábbi élelmiszerek rendszeresen szerepeljenek az étrendünkben: diófélék, mandula, mák, szezámmag, zabpehely, zöld leveles zöldségek (pl. spenót, zellerlevél, petrezselyem), növényi tejpótló italok, -készítmények kalciummal dúsított változatai. Ha nem fogyasztunk tejterméket, de nem vagyunk vegetáriánusok/vegánok, akkor a csontos halkonzervek is beilleszthetőek az étrendbe.
Lássuk a legfőbb alapanyagokat, ha kalciumdús alternatívákat keresünk:
6 tipp kalciumpótlásra, ha nem eszel tejterméket
MÁK
100 grammnyi mák 1400 mg kalciumot tartalmaz, szóval ne csak karácsonykor gondoljunk rá. Szórjuk tésztára gyors ebéd gyanánt némi porcukorral, hintsük meg vele salátánkat, az otthon sült kenyeret, pékárut, de mehet zabkására, chiapuding tetejére is. Hidegen sajtolt mákolajat is vehetünk, melynek magas foszfortartalma segíti a kalcium hatékony felszívódását és beépülést a csontokba.
SZEZÁMMAG
Az egyébként vasban, foszforban, A-vitaminban és fehérjében is gazdag szezámmag 100 grammjából 740 mg kalciumhoz juthatunk. Tahiniben, azaz szezámpasztában szuperül kihasználhatjuk erejét, de nyersen vagy pirítva szórhatjuk salátákra, zabkására, péksütikre, ázsiai ételekre is.
A hidegen sajtolt szezámolaj pedig magas lecitinforrás, jótékony szerepet tölt be az idegrendszer, az agy, a máj és az epe működésében, és salátákra csorgatva is kiváló.
LAZAC
A sovány húsú lazac kitűnő Ómega-3- és kalciumforrás,: 170 grammból 340 mg kalciumot tudunk magunkhoz venni, és még további vitamint, fehérjét, telítetlen zsírsavat és értékes vitaminokat, nyomelemeket.
Lazacos receptek itt!
OLAJOS HALAK
Ha az olajosabb halakat is szereted, a szardínia lehet a te utad: 100 grammban 500-550 mg kalciumot mértek, miközben a szardínia Ómega-3-tartalma is jelentős, így sok-sok pozitív hatása van egészségünkre nézve, ha gyakran szerepel az étrendünkben.
Szardíniás receptek itt!
PETREZSELYEM (+ zöld levesek)
A spenót, a paraj, a zeller és a petrezselyem zöldjében is számottevő a kalciumtartalom. 100 g nyers petrezselyemben például 245 mg kalciumot találunk. Szórjuk levesek, főételek tetejére, keverjük hummuszba, salátákba, pestókba, hőkezelés nélkül!
Még több az egészségről: