Így készíti egy profi séf a tökéletes kacsamellet – Próbáltad már?

Kacsamellet sütni nem egy nagy ördöngösség, hiszen a magasabb zsírtartalma miatt jóval könnyebb szaftosra készíteni, mint a szárazabb húsú csirkemellet. Ha még nem próbáltad, most egy profi séf segít abban, hogy otthon is tökéletesen sikerüljön.

A kacsasütés nem kifejezetten a hétköznapjaink része, főleg inkább ünnepi alkalmakkor kerül az asztalra – a csirkével ellentétben. A húsa vörös, mély ízű, a zsíros bőre pedig gondoskodik arról, hogy a belőle kisült zsiradék gyönyörűen átjárja a kacsát. Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő tulajdonos-séfje mesélt a tökéletes kacsamell sütéséről. Ahogy a csirkénél, a kacsánál is az egész madár híve. A pecsenyekacsa ár-érték arányban olcsóbb kategória, kevesebb zsír van benne, fiatalabb a húsa. Egy egész kacsából akár három fogást is ki lehet hozni két főre, vegyük most végig Kerekessel, hogy érdemes nekifogni!

Kacsamellet sütni könnyebb, mint gondolnánk

A pecsenyekacsacombot meg lehet csinálni konfitálva, vagy egyszerűen sütőben. Az utóbbi a frissen evés kategória: lehet alá savanyú káposztát, egy kis krumplit mellé rakni, mehet alá egy kevés fehérbor, a káposztához borókabogyó és egy kis szegfűbors. A sütés első órájában lefedjük fóliával, aztán levesszük a fóliát, és úgy rápirítunk. Statikus sütőben 200 °C-on süssük 1 órát letakarva, aztán 220 °C-on pirítsuk tovább, hőlégkeveréssel 180 °C-on kezdjük és 200 °C-on fejezzük be

– kezdi a kacsasütés módszerének menetét Kerekes Sándor.

„A másik verzió a konfitálás, de ez elsősorban akkor jó, ha több comb van, amit nem eszünk meg rögtön. A kész konfitált combokat zsírjában így eltehetjük, aztán kivesszük, és sütőben elég átmelegíteni-pirítani, ehhez 180 °C-on elég 20 perc, ennyi idő alatt átmelegszik, de nem szárad ki. Ugyanez vonatkozik a mellre is: ha nem akarjuk azonnal, frissen elfogyasztani, akkor konfitáljuk, ugyanígy rá lehet pirítani-melegíteni, de akár hidegen is felszeletelhetjük, akkor tálaljuk friss zöldségekkel, újhagymával, retekkel tökéletes.”

A kacsamell előkészítése

Ha frissen készítjük a kacsamellet, akkor a bőrét csíkokban (vagy keresztben) vágjuk be éles késsel (nem kell egészen a húsig), majd a bőrös felével tegyük közepesen forró serpenyőbe, körülbelül 5 percig süssük így, hogy szép piros legyen. Fordítsuk a másik oldalára, süssük kb. 5 percig. Ha szeretjük rózsaszínen a kacsát, akkor közben melegítsük elő a sütőt 180 °C-ra, majd a serpenyővel együtt tegyük be a kacsamellet (a bőrös felével felfelé) olyan 8-10 percre, majd mikor kivesszük, pihentessük deszkán vagy egy tányéron 3-4 percet szeletelés előtt.

„Ami nagyon lényeges, hogy a sütési idő függ a kacsamell méretétől. 180-200 grammos kacsamellnél működnek a fent leírtak, de ha ennél nagyobbak, akkor a körbepirítás-sütés után tartsuk kicsit tovább a sütőben, 10-15 perc elég lesz neki. Ha egy egész kacsát dolgozunk fel, akkor ezután megmarad a kacsacsont, amiből remek levest lehet készíteni. Tegyük kb. 220 °C-os sütőbe a csontokat 20 percre, így az gyönyörűen megpörzsölődik, a rajtamaradt húsok megpirulnak, az ebből készült leves pedig nem csak ízesebb lesz, de ezzel a technológiával elkerüljük azt is, hogy zavaros legyen a lé. Finoman bezöldségeljük, tegyünk hozzá szerecsendiót, gyömbért, szegfűborsot, remek leves lesz belőle”

– tanácsolja a séf.

A kacsához rengeteg fűszert választhatunk: remek csak egyszerűen sóval és borssal, jól illik hozzá a rozmaring, a borókabogyó, a szegfű- és rózsabors is, de Kerekes egyik emlékezetes fogása volt az Almárium bisztróban a kávéval sütött kacsamell.

„Frissen darált kávéval sütöttük, tulajdonképpen ez volt a fűszere. Ehhez a kacsamellet ugyanígy, a bőrével lefelé megsütjük, az alsó felét pedig frissen, finomra őrölt kávéba forgatjuk. Elkezdjük a kávés oldalán sütni, nem túl erős lángon, hogy ne égjen-keseredjen meg a kávé. Ezután sütőpapírra téve serpenyőben vagy tepsin ugyanúgy készítjük tovább sütőben, pihentetjük, és tálaljuk. Kap így egy szép pörkölt, kávés ízt, és mivel nagyon intenzív íze van, ehhez elég egy könnyű salátát kínálni.”

Számtalan módon ízesíthetjük

Tipp

Egy másik módszer, ha a bevágott bőrrel lefelé hideg serpenyőbe fektetjük a kacsamellet, majd egy másik edénnyel lenyomatjuk. Alágyújtunk, közepes lángon sütjük, amíg kipirul a bőre, majd levesszük a súlyt, és megsütjük a másik oldalát is. Ez egy gyors verzió, körülbelül 10-12 perc alatt elkészül a mell, de inkább gyakorlottabbaknak ajánljuk, mivel nehezebb ezzel a módszerrel belőni, mikor húzódott át a hús.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...