Egy nemzetközi kutatócsapat meglepő eredményekre jutott a K-vitaminnal kapcsolatban: azt találták, hogy a vérrögösödés megelőzése mellett a sejthalál kicselezésében is szerepet játszhat a vitamin megfelelő mennyiségű bevitele, ez pedig segíthet például az Alzheimer-kór kialakulási esélyének csökkentésében is.
A K-vitaminnak alapvetően két formája van
A fő típus a filokinon, amely a zöld leveles zöldségekben található, például a kelkáposztában és a spenótban. A másik típust jelentik a menakinonok, amelyek bizonyos állati és fermentált élelmiszerekben találhatók meg, illetve az emberi szervezetben lévő baktériumok is előállíthatják őket.
Tudtad?
Nem kevés K-vitamint találhatunk a karalábé zöldjében, a nyers spenótban, a brokkoliban, a kelbimbóban, a marhamájban, a sertéskarajban, a csirkehúsban, a szalonnában, a baconben, a darált marhahúsban a tejtermékekben és az olajos magvakban is.
Egyetemi kutatók felfedezték, hogy a K-vitamin teljesen redukált formája antioxidánsként működik, amely gátolja a sejthalálnak azon természetes formáját, amelyben a sejtvasnak fontos szerepe van, és amelyet a sejtmembránok oxidatív pusztulása jellemez. A közelmúltban az ilyen típusú sejthalált az Alzheimer-kór és más neurodegeneratív betegségek hajtóerejeként nevezték meg.
A szakértőknek emellett egy több mint ötvenéves rejtélyt is sikerült megoldaniuk: azonosították azt a fehérjét, ami ebben a folyamatban a K-vitamin szintjét csökkenti.
A tanulmányhoz egyébként a kutatók számos természetben előforduló vitamint, valamint származékaikat vizsgáltak meg. Új molekulákat tudtak azonosítani, amelyek megmutatták, hogyan gátolja a K-vitamin a fent említett típusú sejthalált.
A kutatók reménykednek benne, hogy eredményeik a sejthalállal összefüggő betegségek kezelésének és megelőzésének új útját mutatják majd meg.
Még több a különböző vitaminokról: