Végre itt van, megérkezett a várva várt nyár, és ez azt jelenti, hogy már kaphatóak a kedvenc júniusi alapanyagaink is. Lesznek napfényes gyümölcsök, zsenge zöldségek és persze a belőlük készíthető isteni fogások sem maradnak el. Ebben a hónapban minden a nyári ételekről, a sokszínűségről és a zamatos ízekről szól: mindez a júniusi alapanyagok jóvoltából.
Végre lecserélhetjük a mirelit szemeket a friss, zsenge, hüvelyes cukorborsóra. A hónap elején érnek be az első adagok, a termést pedig megtalálhatjuk a piacokon és a termelőknél. Érdemes egy nagy halommal venni belőle, még akkor is, ha a zöldség fejtése nem a kedvenc feladatunk.
A zsenge borsó karakteresebb ízű, egy kicsit édeskés vonalat hoz, ráadásul több tápanyag található benne.
Ugyan a fagyasztás nagyon jó tartósító módszer, a kiolvasztott alapanyagok már nem rendelkeznek a nyers megfelelőjük vitamintartalmával. A zsenge borsóból ezért finomabb és egészségesebb is lesz a leves vagy a főzelék. A héjból pedig főzhetünk maradékmentő alaplevet is, így semmi nem vész kárba.
Az egész éves krumplievés talán legszebb időszaka, amikor az apró, vékony héjú újkrumplival főzhetünk. Teljesen más élményt nyújt a burgonyának ez a formája, és teljesen más fogásokat hozhatunk ki belőle.
A hagyományos módok (krumplipüré, nudli) nem működnek vele, de annál több, izgalmas receptet készíthetünk a kis szemekkel. Sütve, főzve dolgozzuk meg, és alakítsuk salátává, „tócsnivá”, köretté vagy szaftos egytálétellé.
A roppanós, mélybordó szemekre gyorsan le kell csapnunk, mert ha egy hétig nem figyelünk, lehet, hogy el is tűnnek a zöldségestől. Június elején-közepén van a cseresznye főszezonja, ilyenkor alkothatunk vele.
Nyersen adja a legjobb oldalát, ezért érdemes salátába tenni (friss levelesekkel nagyon jól működik). Persze a klasszikus gyümölcsleves vagy kevert sütemény receptjét is gazdagíthatja, ezek mind hamisítatlan nyári ízek.
Felejtsük el a kígyóuborka szomorú, fóliás verzióját, amit kénytelenek vagyunk a nyári hónapokon kívül venni: itt az ideje a „csupasz”, friss uborkáknak! Ebből készül a legfinomabb tzatziki, uborkasaláta és szendvics.
Az ilyenkor vásárolt uborkáknak alaposan mossuk meg a héját, mert a fólia nélkül közvetlenül azt érik a szennyeződések. Jó hír, viszont, hogy ezeket nem kell meghámozni, ha szeretjük a héjat, mivel nyáron nem annyira vastag a sötétzöld külső.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Legyünk együtt tudatosabbak: