Juhtúrós nokedlimennyország – régi kedvencünk, a sztrapacska

A tojásos nokedli szlovák kuzinját nem tudjuk nem imádni, a legjobb pedig, hogy alig pár alapanyagra van csak szükségünk hozzá, ezek nagy része ráadásul tuti van otthon mindenkinek. Úgyhogy irány a konyha, és készítsetek ti is sztrapacskát!

Burgonya, juhtúró, szalonna, tejföl, tojás, liszt, hagyma — mindössze ennyi kell az egyik legfinomabb szlovák étel, a bryndzové halušky elkészítéséhez. A keresztségben nálunk egyszerűen sztrapacskának nevezték el ezt az egytálételt, északi szomszédainknál azonban a sztrapacska savanyú káposztával készül. 

7 alapanyag, csak ennyire van szükségünk a sztrapacskakészítéshez - pontos recept itt (fotó: Rosanics Petra)

A szlovák elnevezés egyébként eléggé leíró jellegű:

a halušky maga nokedlit jelent, míg a bryndza a juhtúró szlovák neve, ami nálunk külön márkaként kapható.

A sztrapacska szó egyébként borzast jelent, ami a galuskák kinézetére utal. A nyers burgonya ugyanis borzassá teszi a tésztát, így végső soron az is érthető, hogy nálunk miért ezen a néven terjedt el.

Így készül a kedvenc sztrapacskánk:

A burgonyákat meghámozzuk, lereszeljük, besózzuk, és 15-20 percet állni hagyjuk. Ezalatt jó sok levet ereszt, amit egy tiszta konyharuha segítségével kifacsarunk belőle. A kinyomkodott, reszelt burgonyához adunk egy tojást és a lisztet meg a vizet, hogy nokedlisűrűségű tésztát kapjunk. Sózzuk meg szükség szerint, majd szaggassuk lobogó vízbe, és főzzük ki. Onnan tudjuk, hogy kész van, hogy a nokedlik/galuskák feljönnek a vízfelszínre. A kész nokedlit szűrővel szedjük ki.

Juhtúrós nokedlimennyország - pontos recept itt (fotó: Rosanics Petra)

Ha nincs nokedliszaggatónk, az se baj

Pár kanál tésztát tegyünk egy vágódeszkára, majd egy kés segítségével szaggassuk bele a vízbe. Nálunk is így készült most, így rusztikusabb, nagyobb nokedlik lesznek a tésztából.

A szalonnát felkockázzuk, majd serpenyőben kisütjük a zsírját. A ropogósra sült kockákat kiszedjük, és tálalásig félretesszük. A kisült zsír felét rakjuk félre, a másik felén pedig pirítsuk át a kifőtt nokedlit. A lepirított nokedlit is tegyük félre egy időre.

A sztrapacska pontos receptjét itt találjátok (fotó: Rosanics Petra)

A serpenyőbe ekkor öntsük bele a zsiradék másik felét, dobjuk rá az aprított hagymát, sózzuk-borsozzuk, majd pároljuk puhára. Amikor a hagymát késznek ítéljük, jöhet rá a juhtúró (vagyis a bryndza), amit olvasszunk le teljesen. Adjuk hozzá a tejfölt, keverjük egyneműre, és ízlés szerint sózzuk-borsozzuk.

Végül keverjük bele a kifőtt-lepirított nokedlit, és alaposan forgassuk össze az egészet. Tálaljuk a lepirított szalonnakockákkal, frissen őrült borssal, és - ha be meritek vállalni - kaporral!

Bryndzové halušky, avagy sztrapacska, recept pedig itt lesz hozzá (fotó: Rosanics Petra)

A juhtúrós sztrapacska teljes receptjét itt találod. Mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Rosanics Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több izgalmas étel, amit érdemes elkészítened:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...