A roma pék, aki szabadidejében a falubeli gyerekeket tanítja a pékszakmára

Újraindítjuk Jótevők-riportsorozatunkat, melyben olyan hétköznapi hősöket mutatunk be, akik a gasztronómia területén tevékenykedve tesznek azért, hogy a világ egy kicsit jobb hely legyen. Ezúttal Galamb Alex a főszereplőnk, aki saját életútján keresztül példát mutatva edukálja a mélyszegénységben élő gyerekeket.

Hernádnémetibe megérkezve álmunkban sem gondoltuk volna, hogy nem sokkal később hat tízévkörüli gyerek kórusban sorolja nekünk a pékárutípusokat a Galamb Alexék házához épített kis “tankonyhában”. A forgatáson részt vevő gyerekek a péktanórák keménymagja, a legtöbbjük azonnal el is mondja, hogy ha nagy lesz, pék szeretne lenni. Alex maga is úgy gondolja, hogy a Sütni Jó alapítvány egyik célja a pék- és cukrászutánpótlás kiképzése, és ezzel együtt a gyerekek mélyszegénységből való kitörésének segítése.

Alex és a ""péksuli" keménymagja - fotó: Rosanics Petra

Alex már az iskolapadban ülve tudta, hogy pék szeretne lenni, mert felismerte: akármennyire is nélkülöz a családja, lisztet, élesztőt és vizet tud szerezni, így már csak a szaktudás szükséges a sütés világához.

Mikor állami gondozásba került, elhatározta, hogy minden adódó lehetőséget megragad, hozzáállásának köszönhetően pedig a pékosztály legjobb tanulójaként szerzett emelt szintű bizonyítványt. A szakképesítés megszerzése után először egy multinál kezdett dolgozni, jelenleg cukrász a miskolci Kisgergely Cukrászdában.

A Sütni Jó alapítványt ugyanakkor nem a szakmai élete hívta létre, hanem a koronavírus, ami miatt a cukrászda és az iskolák-óvodák is leálltak, így Alex és a falubeli gyerekek is otthon ragadtak. Mivel már az intézetben is sokat sütött a kisebb gyerekekkel, magától értetődő volt, hogy a hirtelen az ölükbe hullt szabadidőnek hasznos eltöltési módja a sütögetés. Az első, még kicsi, családi körben megtartott sütésen kakaós csiga készült, amit Alex elmondása szerint a gyerekek utána a cigánysoron rögtön elújságoltak a többieknek.

A lányok: Melitta, Vanessza, Bea - fotó: Rosanics Petra

Innentől egyre többen, sokszor idegen gyerekek jelentkeztek Alexnál, hogy süthetnének-e ők is vele, a közös pékórák története pedig bejárta az internetet, az egyik országos kereskedelmi csatorna is forgatott velük. Ennek hatására elkezdtek érkezni az adományok és felajánlások, amit Alex arra fordított, hogy a házhoz tartozó, nem használt, romos helységet elkezdte felújítani azzá a tankonyhává, ahol most mi is jártunk.

A fiúk: Rikárdó, Robika, Márkó - fotó: Rosanics Petra

Jelenleg körülbelül 25 gyerekkel foglalkozik Alex vetésforgószerűen, akik mind a saját elhatározásukból, szabadidejükben jönnek a pékórákra. Pedig a feladat nem egyszerű, hétvégén hajnali 5-6 körül kezdenek, a pontosság pedig fontos: aki késik és így nem tiszteli meg a többieket, az aznap nem jöhet. Alex igyekszik kisebb, 3-6 fős csoportokban oktatni a gyerekeket, mert úgy látja, így jobban tudnak haladni és a kicsik is szervesebben elsajátítják a hallottakat. A reggelek pedig remek hangulatban telnek, a gyerekek nagyon szeretnek zenét hallgat, cigányul énekelni és táncolni, közben pedig játékosan tanulnak.

A gyerekek figyelik, ahogy dolgozik a dagasztógép - fotó: Rosanics Petra

A szakmai tudást pedig szó szerint kell érteni: Alex műhelyében fejből fújják a gyerekek, hogyan kategorizálják a pékárukat, milyen részekből áll a búza, vagy hogy mi az a virgolás. Kakaós csiga, sajtos stangli, túrós táska, lekváros bukta, kovászos buci és sok más készül a kis műhelyben, alkalmanként 50-60 darab, amiből a gyerekek helyben is esznek és haza is visznek a családnak. A pék szerint fontos, hogy a gyakran zűrös családi háttérből érkező gyerekek rokonai is lássák, hogy mit készített a gyerek a saját kezével. A sikeres sütés után Alex meg is jutalmazza a gyerekeket, fagyizni vagy moziba mennek, de ha épp mekizés a közös kívánság, azt se tagadja meg tőlük. 

A közös munka hatása pedig nem csak az elkészült pékáru súlyában mérhető. Alex szerint legalább ilyen fontos, hogy a gyerekek illemet tanulnak, megtanulnak kérni, kérdezni, üdvözölni egymást, ami sokak számára magától értetődő, a faluban viszont kincs.

De büszke arra is, hogy a péktanoncai közül mindenki mindig átmegy a következő osztályba, és nem kallódik el már az általános iskolában. Ez azért is fontos számára, mert a borsodi faluban azt látja, ha van munka, akkor nincs társadalmi feszültség a magyarok és a cigányok között, ami a teljes falu javát szolgálja, a gyerekekkel pedig így már korán megszerettet egy szakmát. 

Nézzétek meg videónkat:

A közös sütés által betöltött társadalmi szerepét felismerve jegyeztette be Alex a Sütni Jó alapítványt, ami a beérkező adományok miatt is szükségessé vált. A céges támogatásokat nagyrészt opportunizmusának köszönhetően szerezte Alex, mivel nem félt felvenni a telefont és felhívni a piacvezető szerencsejátékcéget, vagy emailt írni az egyik nagy banknak.

A taktikája, hogy nem pénzt kér, hanem elmondja, mivel tudná az adott cég segíteni a munkájukat: így szerzett felszerelést és alapanyagokat a tankonyhába, így cserélte ki a nyílászárókat, így kötötte be az internetet, így csempézte ki a konyhát és így szervez programokat, kirándulásokat a gyerekeknek. Emellett Alex több megye mélyszegény falvaiba jár előadásokat tartani, hol az életéről, hol a pékszakmáról mesélve a gyerekeknek.

Készül a 60 darab sajtos stangli, a receptet a képre kattintva eléritek - fotó: Rosanics Petra

Az utánpótlásképzésen kívül az alapítvány távoli célja, hogy a házhoz toldott konyhából igazi tanpékség legyen, így önfenntartóvá téve az alapítványt, hogy ne csak adományokból tudjon működni.

Addigis különféle tanulmányi ösztöndíjprogramokat  hirdettek a gyerekeknek: aki a legjobb eredménnyel megy át a következő osztályba, illetve aki a legügyesebb a pékórákon, az a tanév végén komoly pénzdíjban részesül. 

A közeljövő célja pedig egyértelmű: Alex ígéri, hogy májusban már cukrászsütemények is készülnek a műhelyben!

Alex és a gyerekekkel készített sajtos stangli, receptért katt a képre - fotó: Bodorkós Máté

Fotók: Bodorkós Máté, Rosanics Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több gasztroporté itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...