Jön a kánikula, ne felejtsünk el inni!

Délután 2 óra, fáj a fejem, kómás vagyok. Ismerős állapot? Gondold át gyorsan, ittál-e már eleget ma?

Szervezetünk jelentős része víz: csecsemőkorban kb. 70–75%, felnőttkorban 60%, míg időskorban 50%. Víz nélkül maximum 4–7 napot bírunk ki (azért ezt ne próbáljuk ki). Különösen figyelnünk kell a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre kisbabánknál, hiszen ebben az életkorban a a legnagyobb a szervezet folyadékigénye, és időskorban, amikor a szomjúságérzet már csökken, valamint lázas és hasmenéses betegségek idején. A nem megfelelő folyadékbevitel eredménye lehet fejfájás, rossz közérzet, dekoncentráltság, bágyadtság, szélsőséges esetben kiszáradás is.Felnőttkorban a napi ajánlott mennyiség minimum 1,5–2 liter folyadék, nyári melegben, amikor az izzadással sok folyadékot vesztünk, ez lehet 2–3 liter is. A folyadékbevitel eloszlása legyen a nap során kiegyensúlyozott, ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk, igyunk rendszeresen 1-1 pohár vizet, teát, gyümölcslevet. Bár ételeink fogyasztásával (pl. levesek, főzelékek, gyümölcsök) is juttatunk folyadékot szervezetünkbe, ezeket ne számoljuk bele a fenti szükségletbe.

Személyes véleményem, hogy a folyadékpótlásra legmegfelelőbb a víz. Ez lehet csapvíz, szűrt víz, szénsavmentes ásványvíz. A szénsavas ásványvíz irritálhatja a nyelőcső nyálkahártyáját, így fogyasztását gyermekeknek nem javaslom, felnőtteknek is csak mértékkel.Gyümölcslevekből válasszuk lehetőleg a hozzáadott cukrot nem tartalmazó, 100%-os termékeket, de készíthetünk otthon is gyümölcs- és zöldséglevet magunknak. Ihatjuk a présnedveket magukban vagy vízzel hígítva, más zöldségek vagy gyümölcsök levével keverve, fűszerekkel (pl. menta, citromfű, fahéj, gyömbér) ízesítve. Ezek édesítésére általában nincs szükség. Nyáron kitűnő frissítő lehet a citromból vagy lime-ból készült limonádé is. Ihatunk tej vagy joghurt alapú turmixot is, ezeket viszont elkészítés után rögtön fogyasszuk el, hiszen a nagy melegben gyorsan megromolhatnak.

A boltban kapható termékek helyett készítsük el saját, gyümölcstea alapú „jeges teánkat", amit jégkockába zárt gyümölcsökkel, fűszerekkel még izgalmasabbá tehetünk. Ha feltétlenül szükséges, édesítsük mézzel, de e nélkül is kiváló frissítők.A szénsavas üdítőitalokat szomjoltásra nem javaslom. Hozzáadott cukortartalmuknak köszönhetően magas energiatartalmúak, rendszeres fogyasztásuk hozzájárul a testsúly növekedéséhez, a fogak szuvasodásához.

Bár a nagy melegben jóleshet egy hideg sör vagy fröccs, az alkoholos italok sem alkalmasak a szomjoltásra. Egyszer-egyszer természetesen beleférhetnek az étrendbe, azonban fontos, hogy ne ezek adják napi folyadékfogyasztásunk gerincét, még nyaralás idején sem.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...