A jojódiétázás, egészen pontosan a bevitt kalóriamennyiség drámai fluktuációja komoly egészségkárosodáshoz vezethet – derült ki egy friss állatkísérletből. A Georgetown Egyetem tudósai azt mondják, hogy eredményeik betekintést nyújtanak a súlycsökkentő diéták hosszú távú hatásaiba, valamint az élelmiszer-ellátás bizonytalansága miatti akaratlan kalóriacsökkenésbe. A legtöbb korábbi, embereken és állatokon végzett tanulmány a fogyás rövid távú hatásaira összpontosított, de keveset tudunk arról, hogy a jojódiéta hogyan befolyásolhatják a hosszú távú egészséget.
A kísérlethez a kutatók 16 patkányt két csoportra osztottak. Az egyik csoport normál mennyiségű táplálékot kapott a kutatás végéig, míg a másik csoport három ciklusban korlátozott diétát követett: a szokásos napi táplálékbevitel 60 százalékát egy hétig, amit három hét normál étrend követett. A vizsgálati időszak végén a kutatócsoport ultrahanggal mérte fel a patkányok szív- és veseműködését, vérvizsgálattal pedig az inzulinérzékenységet, amely a szervezet cukorfeldolgozási mértékét méri.
Azt találtuk, hogy azok az állatok, amelyek több hízási és fogyási cikluson mentek keresztül, a végén csökkent szív- és veseműködést tapasztaltak
– mondja a tanulmány vezető szerzője, Dr. Aline de Souza. „Rosszabb volt az inzulinrezisztenciájuk is, ami a cukorbetegség egyik előjele lehet. Annak ellenére, hogy az állatok egészségesnek tűntek a hízás után, szívük és anyagcseréjük sokkal rosszabban működött, mint a nem jojódiétázó patkányoké.”
A kutatók szerint az eredmények közegészségügyi kérdéseket is felvetnek, például azt, hogy a koronavírus-járvány miatt karanténba kényszerült, az élelmiszerekhez kevésbé hozzájutó emberek nagyobb veszélyben vannak-e a szív- és érrendszeri, illetve metabolikus rendszert érintő betegségekre.
A kutatók úgy vélik, hogy a génexpresszióban a kalóriakorlátozás hatására bekövetkező változások megváltoztathatják a vérnyomást és az inzulin anyagcserét szabályozó biológiai utakat.
Még több hasznos tartalom a fogyással kapcsolatban: