Ha meg kéne neveznem azt az élelmiszert, amivel kapcsolatban a klienseim a legtöbbször teszik fel a kérdést: „Hizlal, vagy sem?”, akkor az egyértelműen a banán lenne. Vajon minek köszönhető, hogy ennyire ellentétes információk látnak róla újra és újra napvilágot? Vannak, akik még ünnep- , vagy "csalónapon" sem merik beilleszteni az étrendjükbe, mások pedig akár napi szinten fogyasztják. Mit tegyünk tehát, mivel járunk a legjobban?
A banán a banánfélék családjába tartozó, utóérő gyümölcs, ami valójában egy áltermés. Magas kálium- és magnéziumtartalmú, így kedvező hatással van szív- és érrendszerünk, izomzatunk állapotára. Könnyen emészthető, 100 grammonként 105 kalóriát tartalmaz, ami elsősorban a 24 grammnyi szénhidráttartalmából fakad. És ez az a tulajdonsága, ami miatt nagyon megosztja az embereket.
Tény, hogy a gyümölcsök között a banán szénhidráttartalma az egyik - ha nem a - legmagasabb, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne fogyaszthatnánk. Egyetlen dolgot kell eszem előtt tartanunk: a mennyiséget.
Egy átlagos méretű banán 100-120 g között van, tehát ~115 kalóriát tartalmaz, ami akár önmagában is jó választás lehet tízóraira vagy uzsonnára például, hiszen ez kevesebb, mint egy nagyobb doboz gyümölcsjoghurt energiatartalma. Persze hiába a kedvező tápanyagösszetétel, ha a mennyiségekkel elszállunk – mint jellemzően más élelmiszerek esetében is - , hiszen a szükségleten felüli kalóriabevitel hosszú távon plusz kilókat eredményezhet.
Hogyan illeszthető be az étrendünkbe?
A banán:
- feldobja a reggeli zabkásádat
- az uzsonnára készített házi túrókrémet vagy joghurtot
- a frissítő banános turmixokat, smoothie-kat ismindenki ismeri és szívesen fogyasztja
- egészséges, cukormentes sütemények alapja is lehet
Egyébként érdemes kihasználni magas szénhidráttartalmából fakadó édes ízét, hiszen akár az egészséges, akár a testtömegcsökkentő étrendben kiváló desszerthelyettesítő lehet. Ha épp édes ízt kívánunk, akkor sokkal jobban járunk egy banánnal, egy banános joghurttal, túrókrémmel, turmixszal, mint egy zacskó csokis keksszel vagy dobostortával.
Hogy azért említsek kerülendő banános fogásokat is, a kínai büfék népszerű desszertjeként felszolgált bő olajban sült, bundázott sült banánt, vagy az egészséges nasinak gondolt, magas zsírtartalmú banánchipset azért érdemes kerülni, bár ezekben a fogásokban sem a banánnal van a gond, hanem a megnövekedett zsírtartalommal.
Nem érdemes elfelejtkezni arról, hogy ha valaki túlsúllyal él, akkor annak hátterében jellemzően nem egy alapanyag vagy egy szokás, hanem több, étrendi és életmódbeli tényező áll. Attól, hogy egy-egy alapanyagot kiiktatunk az étrendünkből, még sem egészségesebbek, sem vékonyabbak nem leszünk.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!
Ezeket olvastad már?
Így csapd be az agyadat: 6+1 egyszerű trükk, hogy kevesebbet...
Bárki bármit is mond, a legnagyobb probléma a mai napig még mindig, hogy túl sokat eszünk. Most mutatunk pár trükköt, hogy csökkentheted az adagokat!
Abonyi Orsi dietetikusIdeges vagy és rögtön a nasisdobozhoz nyúlsz? Az érzelmi túlevés...
Rengetegen vannak, akik kisebb-nagyobb stresszhelyzetre evéssel reagálnak. Most megtudhatod, mi lehet ennek az oka!
NosaltyNem megy a futás? Akkor a power walking a te...
Ha nem vagy hozzászokva a futáshoz, ha nagy túlsúllyal sportolsz vagy ha fájnak az ízületeid - sokkal jobban jársz, ha futás helyett a power walkingot választod!
Suri Andi edzőMOST kezdj el készülni a bikiniszezonra!
Itt az esély, hogy ne májusban kezdj el őrült diétákkal kapkodni a nyári alakod érdekében. Ne hagyd az utolsó pillanatra!
Suri Andi edző