Korábban komoly kérdés volt az állati fehérjékkel kapcsolatban, hogy nem okoznak-e gyulladást a testben, ami fogékonyabbá teszi az embert a különböző betegségekre. Egy izraeli kutatás most éppen az ellenkezőjét találta a joghurt esetében: kiderült, hogy a benne található probiotikumok csökkentik a szervezetben található gyulladást, és erősítik az immunrendszert.
Az elmúlt években több olyan kutatás is megjelent, melyek szerint a tejtermékek gyakori fogyasztása káros hatásokkal is járhat – az ízületi gyulladástól kezdve a depresszión át a pattanásokkal is összekötötték, mindre erős a tudományos bizonyítékokkal szolgáltak. Csakhogy a kutatók ugyanennyi pozitívumot is felsorolnak a témában, most például azt, hogy a joghurt erősíti az immunrendszert. Az izraeli kutatók a kefirt vizsgálták, de az összetevők terén a joghurt is hasonló hatásokkal bír – azt találták, hogy a probiotikum-molekulák jelentősen csökkentették a kolerát okozó patogén fertőzési sikerét.
Egy ezt követő kutatásban a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy ugyanezek a molekulák gyulladáscsökkentő hatással bírnak, és segítik a szervezetet egyes vírusok támadásának visszaverésében. A védekezési mechanizmus egyik része a citokinvihar csökkenése volt, ami a koronavírus-fertőzés egyik fő veszélyét is adja.
A szakértők szerint az egyértelmű kapcsolat feltárásához további kutatásokra lesz szükség, de az biztos, hogy az összeköttetés ott van – és hogy csak jót teszünk a szervezettel, ha heti egyszer-kétszer joghurtot is fogyasztunk abban az esetben, ha nem vagyunk rá érzékenyek.
Egy kis segítség, hogy tökéletesen állítsd össze a reggelidet: