A jóga tényleg megerősíti a csontokat? Itt a válasz!

Ez a mozgásforma manapság népszerűbb, mint valaha: rendszeresen láthatunk jógamatraccal a kezükben ingázó nőket, szabadtéren jógázókat és a közösségi médiában is elárasztanak minket az ilyen jellegű tartalmak. Ez persze nem annyira meglepő, hiszen a jógának számos pozitív élettani hatása van – most pedig az is kiderült, hogy a csontok minőségét hogyan befolyásolhatja.

A jóga köztudottan jót tesz a mentális egészségnek, hiszen képes teljesen kikapcsolni az agyat, javítja az állóképességet, hajlékonyabbá tesz, megerősíti az izmokat, de még a szervek egészségére nézve is hasznos tehet – a sort ráadásul még sokáig folytathatnánk. A The Healthy Dr. Daniel Fulham O'Neill – MD, EdD, ortopéd sebész és a Survival of the Fit szerzője – segítségével viszont most arra igyekezett rávilágítani, hogy a csontjainkra milyen hatással van, ha rendszeresen jógázunk.

A jóga tényleg megerősíti a csontokat? Itt a válasz!

A kérdés tehát az, hogy a jógapózok, például a székpóz vagy éppen a harcospóz, segítenek-e ez egészséges csontozat kialakításában?

Nos, önmagukban valószínűleg nem. Ennek megállapításához egy 2021-es metaanalízist vettek alapul, amelyet a szakértők által lektorált PLOS One-ban tettek közzé. Ekkor a kutatók tizenegy tanulmányt vizsgáltak meg, amelyek a jóga csontsűrűségre (BMD) gyakorolt hatását nézték meg felnőtt nők körében – 591, 45 és 78 év közötti résztvevővel. Ennek során arra a következtetésre jutottak, hogy a jóga „nem javította jelentősen a BMD-t a felnőtt nők körében”.

Dr. O’Neill elmondása szerint a jóga – és az általa kiváltott hajlékonyság – remek az ízületek és az izmok egészsége, illetve azok megerősítése szempontjából, ám a csontokra nincs közvetlen hatása.

Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg arról, hogy az erősebb izomzat és az egészséges ízületek elősegítik a csontok egészségét azáltal, hogy csökkentik az esések, sérülések, törések kockázatát. Ez pedig a kor előrehaladtával válik különösen fontossá.

Egy, az Orthopedic Nursing-ben 2021-ben megjelent tanulmány pedig azt is megállapította, hogy a jóga jobb egyensúlyt, jobb testtartást, nagyobb mozgástartományt, valamint nagyobb stabilitást és koordinációt biztosíthat. Ezek pedig szintén hozzájárulnak testünk vázának megfelelő működéséhez. Amennyiben pedig resistance edzéssel kombináljuk a jógát, úgy képes növelni a csontok ásványianyag-sűrűségét is. Persze nem kell azonnal megerőltetnünk magunkat:

ha egy-egy gumiszalaggal egészítjük ki a jógagyakorlatokat, vagy néhány könnyű súlyzót, esetleg lábsúlyokat használunk közben, máris sokat tettünk csontjaink egészségéért!

Szerző: Szabó Anna


Még több mozgás:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...