Az elmúlt években egyre többször hallhatjuk, hogy a tej fogyasztása nem egészséges, hogy nincs szüksége rá a szervezetünknek. Ismerjük meg a leggyakoribb tévhiteket és a tényeket!
1. Semmi szükségünk nincs rá!
Az egyik fő érv, amit a tejfogyasztással kapcsolatban hallani szoktam, hogy nincs még egy olyan emlős a Földön, amelyik más emlős tejét fogyasztaná a szoptatási időszakot követően.
Önmagában ez az állítás még csak meg is állhatná a helyét, de én erre azt szoktam válaszolni, hogy: igen, de nincs másik olyan emlős sem, amelyik szupermarketben vásárolja az ételeit, amelyik bebundázza és megsüti a húst (amit nem ő vadászott) vagy amelyik kandírozza a gyümölcsöt.
Azaz a fenti érvelés így magában biztosan nem állja meg a helyét.
2. Ez már nem is igazi tej!
A tej alapvető mikrobiológiai tulajdonságainak köszönhetően egy gyorsan romló termék. Viszont a fogyasztói társadalom előretörésével jelentősen megnőtt a kereslet a hosszan, akár hűtés nélkül is tárolható és biztonságosan fogyasztható termékek iránt.
Erre a fogyasztói igényre való reakcióként jelentek meg a pasztörizálási és tartósítási eljárások, amelyek biztosítják a tejek, tejtermékek eltarthatóságát, mikrobiológiai szempontból kockázatmentes fogyasztását. A fenti eljárásokon kívül a tejek semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak.
Ha azonban valakinek a fentiek ellenére is fenntartásai vannak, ma már újra egyre több forrásból lehet beszerezni natúr házitejet, bátran válassza ezeket a termékeket.
3. Nincs benne semmi, 90%-a víz!
Ezt az érvet sosem értettem, hiszen alapvetően a folyékony halmazállapotú anyagok magas víztartalmúak. A tej esetében ez átlagosan 88-90% - de ez természetéből fakadóan ennyi, nem az élelmiszeripari eljárásoknak köszönhetően.
Az uniós jogszabályok és a Magyar Élelmiszerkönyv részletesen meghatározzák, hogy milyen élelmiszeripari termékeket tekinthetünk tejnek, ill. tejkészítményeknek, -termékeknek. Amely termékek nem felelnek meg ezeknek az előírásoknak, azokat nem tekintjük tejnek, tejterméknek (ezek az ún. "imitátumok") - más elnevezésekkel találkozhatunk a termékcsomagoláson, pl. "reggeli ital", "frissföl", "sajt jellegű készítmény" stb.
+1. A tej hizlal!
A tej, a tejtermékek/-készítmények - tápértékét figyelembe véve - teljes mértékben beilleszthetőek a kiegyensúlyozott és változatos étrendbe, sőt, magas fehérjetartalmuk miatt a sovány túró, sajtok fontos elemei a fogyókúrás étkezéseknek, desszerteknek.
A tejtermékfogyasztás előnyei
- 1 dl tej ~50-70 kcal energiatartalmú, változó zsírtartalmú (0,1-3,6%), 3-4 g teljes értékű fehérjét, ~5 g szénhidrátot (tejcukor/laktóz), ~140-150 mg kalciumot tartalmaz.
- A tejtermékek, -készítmények értékei a nyers tej tápanyagtartalmához képest változnak, a vaj, a tejföl, a tejszín, egyes sajtok pl. magasabb zsírtartalmúak, a túró magasabb fehérjetartalmú stb.
- A fermentált tejtermékek évszázadok óta részei a tejelő állatokat tenyésztő népek étrendjének - élő, aktív mikroorganizmusok (baktériumok, illetve baktérium- és gombakultúrák) találhatóak meg ajoghurt-és kefirtermékekben.
- A tejtermékek, - készítmények rendkívül változatosan felhasználhatóak a kiegyensúlyozott étrendben: fogyaszthatjuk őket hideg (pl. túrókrémek, sajtos szendvicsek, joghurtos/tejes turmixok, joghurtos saláták) vagy meleg étkezéseink (pl. sajtos, tejfölös ételek, habart levesek, főzelékek, sütemények, édes krémek stb.) részeként.
A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy nyakló nélkül kell mindenkinek innia a tejet, viszont nem is kell tartani tőle. A magas fehérjetartalmú termékek pedig kimondottan segíthetik egészségünk megőrzését, hiszen a fehérje hozzájárul az izomtömeg fenntartásához, és felesleges korlátozás lemondani a sajtok, a tejszín, a tejföl és a joghurtok nyújtotta csodás változatosságról.