Jó nekünk vagy nem? 3+1 tévhit a tejtermékfogyasztással kapcsolatban

Igyunk tejet vagy ne igyunk? Legyen a mindennapi étrend része vagy inkább csak ártunk magunknak? Mi a helyzet a túróval, sajtokkal? Ezekre a kérdésekre keressük a választ. (X)

Az elmúlt években egyre többször hallhatjuk, hogy a tej fogyasztása nem egészséges, hogy nincs szüksége rá a szervezetünknek. Ismerjük meg a leggyakoribb tévhiteket és a tényeket!

1. Semmi szükségünk nincs rá!

Az egyik fő érv, amit a tejfogyasztással kapcsolatban hallani szoktam, hogy nincs még egy olyan emlős a Földön, amelyik más emlős tejét fogyasztaná a szoptatási időszakot követően.

Önmagában ez az állítás még csak meg is állhatná a helyét, de én erre azt szoktam válaszolni, hogy: igen, de nincs másik olyan emlős sem, amelyik szupermarketben vásárolja az ételeit, amelyik bebundázza és megsüti a húst (amit nem ő vadászott) vagy amelyik kandírozza a gyümölcsöt.

Azaz a fenti érvelés így magában biztosan nem állja meg a helyét.

2. Ez már nem is igazi tej!

A tej alapvető mikrobiológiai tulajdonságainak köszönhetően egy gyorsan romló termék. Viszont a fogyasztói társadalom előretörésével jelentősen megnőtt a kereslet a hosszan, akár hűtés nélkül is tárolható és biztonságosan fogyasztható termékek iránt.

Erre a fogyasztói igényre való reakcióként jelentek meg a pasztörizálási és tartósítási eljárások, amelyek biztosítják a tejek, tejtermékek eltarthatóságát, mikrobiológiai szempontból kockázatmentes fogyasztását. A fenti eljárásokon kívül a tejek semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak.

Ha azonban valakinek a fentiek ellenére is fenntartásai vannak, ma már újra egyre több forrásból lehet beszerezni natúr házitejet, bátran válassza ezeket a termékeket.

3. Nincs benne semmi, 90%-a víz!

Ezt az érvet sosem értettem, hiszen alapvetően a folyékony halmazállapotú anyagok magas víztartalmúak. A tej esetében ez átlagosan 88-90% - de ez természetéből fakadóan ennyi, nem az élelmiszeripari eljárásoknak köszönhetően.

Az uniós jogszabályok és a Magyar Élelmiszerkönyv részletesen meghatározzák, hogy milyen élelmiszeripari termékeket tekinthetünk tejnek, ill. tejkészítményeknek, -termékeknek. Amely termékek nem felelnek meg ezeknek az előírásoknak, azokat nem tekintjük tejnek, tejterméknek (ezek az ún. "imitátumok") - más elnevezésekkel találkozhatunk a termékcsomagoláson, pl. "reggeli ital", "frissföl", "sajt jellegű készítmény" stb.

+1. A tej hizlal!

A tej, a tejtermékek/-készítmények - tápértékét figyelembe véve - teljes mértékben beilleszthetőek a kiegyensúlyozott és változatos étrendbe, sőt, magas fehérjetartalmuk miatt a sovány túró, sajtok fontos elemei a fogyókúrás étkezéseknek, desszerteknek.

A tejtermékfogyasztás előnyei

  • 1 dl tej ~50-70 kcal energiatartalmú, változó zsírtartalmú (0,1-3,6%), 3-4 g teljes értékű fehérjét, ~5 g szénhidrátot (tejcukor/laktóz), ~140-150 mg kalciumot tartalmaz.
  • A tejtermékek, -készítmények értékei a nyers tej tápanyagtartalmához képest változnak, a vaj, a tejföl, a tejszín, egyes sajtok pl. magasabb zsírtartalmúak, a túró magasabb fehérjetartalmú stb.
  • A fermentált tejtermékek évszázadok óta részei a tejelő állatokat tenyésztő népek étrendjének - élő, aktív mikroorganizmusok (baktériumok, illetve baktérium- és gombakultúrák) találhatóak meg ajoghurt-és kefirtermékekben.
  • A tejtermékek, - készítmények rendkívül változatosan felhasználhatóak a kiegyensúlyozott étrendben: fogyaszthatjuk őket hideg (pl. túrókrémek, sajtos szendvicsek, joghurtos/tejes turmixok, joghurtos saláták) vagy meleg étkezéseink (pl. sajtos, tejfölös ételek, habart levesek, főzelékek, sütemények, édes krémek stb.) részeként.

A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy nyakló nélkül kell mindenkinek innia a tejet, viszont nem is kell tartani tőle. A magas fehérjetartalmú termékek pedig kimondottan segíthetik egészségünk megőrzését, hiszen a fehérje hozzájárul az izomtömeg fenntartásához, és felesleges korlátozás lemondani a sajtok, a tejszín, a tejföl és a joghurtok nyújtotta csodás változatosságról.

Még több információt a Danone termékekről itt találsz!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...