Jó nekünk vagy nem? 3+1 tévhit a tejtermékfogyasztással kapcsolatban

Igyunk tejet vagy ne igyunk? Legyen a mindennapi étrend része vagy inkább csak ártunk magunknak? Mi a helyzet a túróval, sajtokkal? Ezekre a kérdésekre keressük a választ. (X)

Az elmúlt években egyre többször hallhatjuk, hogy a tej fogyasztása nem egészséges, hogy nincs szüksége rá a szervezetünknek. Ismerjük meg a leggyakoribb tévhiteket és a tényeket!

1. Semmi szükségünk nincs rá!

Az egyik fő érv, amit a tejfogyasztással kapcsolatban hallani szoktam, hogy nincs még egy olyan emlős a Földön, amelyik más emlős tejét fogyasztaná a szoptatási időszakot követően.

Önmagában ez az állítás még csak meg is állhatná a helyét, de én erre azt szoktam válaszolni, hogy: igen, de nincs másik olyan emlős sem, amelyik szupermarketben vásárolja az ételeit, amelyik bebundázza és megsüti a húst (amit nem ő vadászott) vagy amelyik kandírozza a gyümölcsöt.

Azaz a fenti érvelés így magában biztosan nem állja meg a helyét.

2. Ez már nem is igazi tej!

A tej alapvető mikrobiológiai tulajdonságainak köszönhetően egy gyorsan romló termék. Viszont a fogyasztói társadalom előretörésével jelentősen megnőtt a kereslet a hosszan, akár hűtés nélkül is tárolható és biztonságosan fogyasztható termékek iránt.

Erre a fogyasztói igényre való reakcióként jelentek meg a pasztörizálási és tartósítási eljárások, amelyek biztosítják a tejek, tejtermékek eltarthatóságát, mikrobiológiai szempontból kockázatmentes fogyasztását. A fenti eljárásokon kívül a tejek semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak.

Ha azonban valakinek a fentiek ellenére is fenntartásai vannak, ma már újra egyre több forrásból lehet beszerezni natúr házitejet, bátran válassza ezeket a termékeket.

3. Nincs benne semmi, 90%-a víz!

Ezt az érvet sosem értettem, hiszen alapvetően a folyékony halmazállapotú anyagok magas víztartalmúak. A tej esetében ez átlagosan 88-90% - de ez természetéből fakadóan ennyi, nem az élelmiszeripari eljárásoknak köszönhetően.

Az uniós jogszabályok és a Magyar Élelmiszerkönyv részletesen meghatározzák, hogy milyen élelmiszeripari termékeket tekinthetünk tejnek, ill. tejkészítményeknek, -termékeknek. Amely termékek nem felelnek meg ezeknek az előírásoknak, azokat nem tekintjük tejnek, tejterméknek (ezek az ún. "imitátumok") - más elnevezésekkel találkozhatunk a termékcsomagoláson, pl. "reggeli ital", "frissföl", "sajt jellegű készítmény" stb.

+1. A tej hizlal!

A tej, a tejtermékek/-készítmények - tápértékét figyelembe véve - teljes mértékben beilleszthetőek a kiegyensúlyozott és változatos étrendbe, sőt, magas fehérjetartalmuk miatt a sovány túró, sajtok fontos elemei a fogyókúrás étkezéseknek, desszerteknek.

A tejtermékfogyasztás előnyei

  • 1 dl tej ~50-70 kcal energiatartalmú, változó zsírtartalmú (0,1-3,6%), 3-4 g teljes értékű fehérjét, ~5 g szénhidrátot (tejcukor/laktóz), ~140-150 mg kalciumot tartalmaz.
  • A tejtermékek, -készítmények értékei a nyers tej tápanyagtartalmához képest változnak, a vaj, a tejföl, a tejszín, egyes sajtok pl. magasabb zsírtartalmúak, a túró magasabb fehérjetartalmú stb.
  • A fermentált tejtermékek évszázadok óta részei a tejelő állatokat tenyésztő népek étrendjének - élő, aktív mikroorganizmusok (baktériumok, illetve baktérium- és gombakultúrák) találhatóak meg ajoghurt-és kefirtermékekben.
  • A tejtermékek, - készítmények rendkívül változatosan felhasználhatóak a kiegyensúlyozott étrendben: fogyaszthatjuk őket hideg (pl. túrókrémek, sajtos szendvicsek, joghurtos/tejes turmixok, joghurtos saláták) vagy meleg étkezéseink (pl. sajtos, tejfölös ételek, habart levesek, főzelékek, sütemények, édes krémek stb.) részeként.

A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy nyakló nélkül kell mindenkinek innia a tejet, viszont nem is kell tartani tőle. A magas fehérjetartalmú termékek pedig kimondottan segíthetik egészségünk megőrzését, hiszen a fehérje hozzájárul az izomtömeg fenntartásához, és felesleges korlátozás lemondani a sajtok, a tejszín, a tejföl és a joghurtok nyújtotta csodás változatosságról.

Még több információt a Danone termékekről itt találsz!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...