Fontos kérdéssel fordultak a napokban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Egy levélíró arra volt kíváncsi, hogy milyen a jó méz, illetve vásárlóként mire érdemes igazán figyelni. A választ a Nébih közösségi oldalán osztották meg, a Házipatika pedig összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a témával kapcsolatban.
A lezárt üvegben lévő termék ízét, illatát sajnos nem tudjuk megállapítani, de a színe és az állaga önmagában is árulkodó lehet
– írta a Nébih. A jó méztől elvárjuk, hogy folyós legyen, ezért is ijedhetünk meg, ha kikristályosodik, pedig ez egy teljesen természetes folyamat, melynek mértéke – akárcsak a méz színárnyalata, az íze és illata – a nektárt adó növény típusától függ.
Magyarország egyik legkedveltebb mézfajtája az akácméz, mely általában világossárgás színű, kissé hígabb, kristályosodásra kevésbé hajlamos.
Azonban, ha erősen kikristályosodott »akácméz« feliratú termékkel találkozunk, vásárlóként okkal gyanakodhatunk arra, hogy valószínűleg repcemézzel kevert vagy keveredett akácméz lehet
A hársméznek sötétebb sárgás színe van, és kifejezetten hajlamos a kristályosodásra, ahogyan a napraforgóméz. Utóbbi például 100 százalékban is képes bekristályosodni, akár egy tömbbé is összeállhat télire.
Még több a mézről: