Valójában nagyon kevés kutatás zajlott eddig a hideg vizes zuhanyok pozitív hatásairól, annak ellenére, hogy régi házi praktikáról beszélünk, ami nagyanyáink szerint mindenre jó, a bőrfeszesítéstől az immunrendszer erősítésén keresztül a könnyebb (gyorsabb?) ébredésig.
AMediumon megjelent cikkszerint a hideg vizes zuhany igenis működik, ezért a szerző sorra veszi a pozitív hatásokat, és azt a néhány tudományos eredményt, ami ide kapcsolódik.
A hideg zuhanyok elősegítik a zsírégetést
Készültek kutatások arra vonatkozóan, hogy a hidegnek kitett emberi test aktiválja az úgynevezett barna zsírszövetet, amely - a sárga zsírszövettel ellentétben - a kalóriaégetésben játszik szerepet. Míg a sokszor fehérnek is nevezett sárga társa elsősorban a fölös kalóriák eltárolásában jeleskedik, addig a barna, ha a megfelelő körülmények adottak, éppen a kalória égetésével vesz részt a hőtermelésben. A hideg zuhany pontosan ezeket a megfelelő körülményeket teremti meg, és arra készteti a barna zsírt, hogy kalóriát égessen.
Segít a depresszió kezelésében
A tudomány szerint rengeteg folyamat játszhat szerepet abban, amiért a hideg zuhany javíthatja a kedélyállapotot. Az egyik ilyen folyamat a szimpatikus idegrendszer aktivizálása lehet, amely elkezd úgynevezett noradrenalin neurotranszmittert kibocsátani, ez pedig a pozitív izgalmi állapotért felelős. Ugyanez a kutatás kimutatta, hogy a hideg zuhany elképesztő elektromos aktivitást generál az agy perifériás idegvégződéseiben, ami antidepresszáns hatást okozhat. Egy másik tanulmány szerint a hideg víz még a stresszhormon kortizol szintjét is csökkenti.
Felturbózza az immunrendszert
A hideg zuhanyok állítólag stimulálják az anyagcserét, ami azt vonja magával, hogy megnő a fehérvérsejtek képződése is. A fehérvérsejtek pedig az immunrendszer munkásai. Egy kutatás összefüggést talált a betegségek ritkulása és a rendszeres hideg zuhannyal történő fürdés között.
Segít az izomregenerálódásban
Nem véletlen, hogy a sportolókat gyakran zárják kriokamrába: a hideg szűkíti a vérereket, és ezzel csökkenti a gyulladást, hozzájárul a regenerációhoz, és ahhoz is, hogy az izomláz ne legyen olyan fájdalmas. Metaanalízis is készült a jelenségre, ami kimutatta, hogy van kapcsolat az izomláz enyhülése és a hideg vizes zuhany között.
A kevésbé tudományos hatások között szokták még emlegetni a bőr feszesedését és élettel telibbé válását, a vérkeringés fokozódását, az alvásminőség javulását, és még a tesztoszteronszint növekedését is, ezekről azonban inkább személyes tapasztalatok alapján szoktak nyilatkozni.
Egy biztos: érdemes lehet kipróbálni, hogy milyen hatással van a hideg zuhany, könnyen lehet ugyanis, hogy te is érezni fogod a pozitív hatásait.
Ezeket olvastad már?
Elég komoly divat lett zuhanyozás közben sörözni
Annyira felkapott lett a zuhanyozás közbeni sörözgetés, hogy már egy külön márkát is készítettek hozzá, ami új dimenzióba emeli a tisztálkodás közbeni alkoholfogyasztást.
Hering AndrásÍgy spórolhatsz a vízszámládon - 10 tipp, hogy kevesebb vizet...
Sok apró szokás megváltoztatásával jelentős vízmennyiséget spórolhatsz meg, és ezzel együtt pénzt is megtakaríthatsz. Így védheted a környezetedet és a pénztárcádat!
Petrás GabriellaTippelj, melyik az egyik legpiszkosabb testrészed! Meglepődtél, ugye?
Mindig szem előtt van, mégis alig foglalkozunk vele. Pedig nem ártana a higiéniájára odafigyelni.
Stuth-Nagy NikiItt a hivatalos válasz, hogy milyen sűrűn fürödj vagy moss...
Tudományos vizsgálatok és orvosi ajánlások alapján összeállt egy lista, ami a tisztálkodás legfontosabb szabályaival kapcsolatban világosít fel, és tévhiteket oszlat el.
Hering AndrásCímlapkép: iStock