A karácsony a gyerekek számára nem lenne igazi ajándékok nélkül, sok családnál pedig a kis Jézus vagy az angyalok rejtik a csomagokat szenteste a fa alá. Előbb-utóbb azonban a gyerekek gyanút fognak, és szomorúak, dühösek, csalódottak lehetnek, amikor megtudják az igazat az ajándékokról. Most elmondjuk, hogy érdemes beszélni a gyerekekkel Jézuskáról és az ünnepi szokásokról a pszichológus szerint.
Sok szülő rettegve várja a napot, amikor el kell mondania az igazat a Jézuskáról, Mikulásról és a húsvéti nyusziról a gyerekeinek. Emily Guarnotta klinikai szakpszichológus szerint nincs szabály arra vonatkozóan, hogy mikor kell megejteni ezt a nehéz beszélgetést, de a gyerekek általában 8 éves korukra már kezdik megkérdőjelezni az ünnepi csodákat. Galériánkban mutatjuk, hogy mire érdemes odafigyelni, amikor végül sor kerül a beszélgetésre.
Ki hozza az ajándékot? Így érdemes beszélni Jézuskáról a pszichológus szerint
Hagyd, hogy a gyereked irányítsa a beszélgetést…
...legalábbis az elején. Ha a gyerek feltűnően sokat kérdezget a Jézuskáról, esetleg utal rá, hogy már nem hisz benne, az egyértelműen azt jelenti, hogy itt az ideje beszélni vele a dologról. Kérdezd meg, hogy mit gondol a Jézuskáról és, hogy vannak-e kérdései a témában. Válaszolj őszintén a felmerülő kérdésekre és haladj az ő tempójában.
Fogadd el a nehéz érzéseket
Vannak gyerekek, akik nagyon meglepődnek, amikor megtudják az igazat a Jézuskáról. A megdöbbenés szomorúsággal és dühvel is gyakran társul. Légy megértő ezekkel az érzésekkel szemben, és erősítsd meg a gyermekedet abban, hogy elfogadod és támogatod őt. Ahelyett, hogy azt mondanád “ne sírj” vagy “ne légy szomorú” inkább mondd el, hogy “Ezt nehéz lehet hallani, teljesen természetes, hogy most szomorú vagy.”
Fókuszáljatok a családi hagyományokra
A gyerekek számára a Jézuskáról szóló hír azt is jelentheti, hogy a karácsony elvesztette az értelmét. Emlékeztesd a gyermekedet arra, hogy nem az ajándékozás az egyetlen ünnepi hagyomány, koncentráljatok a közös sütésre-főzésre, a fa feldíszítésére vagy találjatok ki új, közös szokásokat.
Még több életmódcikk itt: