Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke attól tart, hogy 2023 januárjában rengeteg étterem dönt majd a bezárás mellett. „Nincs az az agyafúrt üzleti modell, amellyel egy tízszeres gázáremelkedést ki lehet küszöbölni” – mondta a növekedés.hu-nak a szakértő.
Ez egy merőben más krízis, mint amit a koronavírus-pandémia idején éltünk meg. A járvány alatt ugyan nyolc hónapig az éttermeknek zárva kellett tartaniuk, viszont a gazdaság ettől még tudott pörögni. Ahogy feloldódtak a korlátozások az emberek vissza is tértek a vendéglátóhelyekre. Most viszont egy olyan válság közeledik, amelynél úgy fog csökkenni a vásárlóerő, hogy közben az alapanyagárak is emelkednek
– hívta fel a figyelmet Kovács László.
Bár már sok helyen most is látszódik a visszaesés, egyelőre még van pénze a magyaroknak a szakértő szerint, így a turizmus is viszonylag élénk. A nyugati vendégek is szívesen látogatnak el hazánkba a gyenge forint miatt egyedül a távol-keleti és az amerikai látogatók maradnak el, mivel ők azt gondolják, hogy Magyarország túl közel van a háborús övezethez.
A válság mindenkit érinteni fog, a kiadások ugyanis általánosan emelkednek. A cukrászdák, a pékségek és a sütödék költségeinek 30 százalékát az energiakiadások teszik ki. Azok a vendéglátóhelyek, melyek nem tudják áthárítani a vásárlókra a többletköltségeket, azok be fognak zárni.
A vendéglátóhelyek valószínűleg januártól fognak nagy számban bezárni. Ezt az esztendőt a túlnyomó többség még végig akarja csinálni. Már csak azért is, mert a karácsonyi időszaktól még komoly bevételt remélnek a vendéglátósok. Sokan az év végi forgalomból akarnak tartalékot képezni
– magyarázta a szakértő.
Az év első két hónapjában igencsak visszaesik a forgalma a vendéglátóhelyeknek, így valószínűleg ebben az időszakban húzzák majd le a rolót. Ahhoz a szakember szerint mindenképpen állami segítség kell majd, hogy ez a bezárás csupán ideiglenes legyen.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: