Főzz szezonálisan ezekkel a friss januári alapanyagokkal

Mindannyian szeretnénk egy fokkal tudatosabban táplálkozni, nem? Ennek kulcsa pedig elsősorban az alapanyagokban rejlik, amiket a konyhában használunk. A Nosalty csapatával ebben szeretnénk most mindenkinek segítséget nyújtani azáltal, hogy minden hónapban bemutatjuk az éppen aktuálisan termő/beszerezhető zöldségeket és gyümölcsöket, és a belőlük készíthető jobbnál jobb ételeket.

Január van, az új év frissességével vághatunk neki a főzésnek. De mit kapunk ebben a zord időben? A januári alapanyagok meglepően sokszínűek, ha megismerjük őket: megannyi kreatív felhasználási mód rejlik a téli zöldségek és gyümölcsök kemény héja alatt, csak vegyük a fáradtságot a megpucolásukra. Következzenek a szezonális januári alapanyagok és minden, amit róluk tudni érdemes!

Főzz szezonálisan ezekkel a friss januári alapanyagokkal

Fodros kel

A mélyzöld, rojtos szélű levelek ilyenkor bukkannak fel a zöldségesek és piacok standjain arra várva, hogy hazavigyük őket. A káposztafélék családjába tartozó fodros kel igazi téli tápanyagbomba: tele van pakolva különböző vitaminokkal, antioxidánsokkal és más tápanyagokkal.

Magas a kalciumtartalma, és igen sok C- illetve A-vitamin található benne.

Élelmi rostokban gazdag, ezzel szemben viszont alacsonyabb a szénhidráttartalma, mint a hétköznapi kelkáposztáé. Készíthetünk belőle salátát (akár nyersen is), levesekbe és egytálételekbe szórhatjuk, ezekben gyorsan megfő. Reggeli smoothie-alapanyag is lehet, csodás zöld színt kap tőle az ital.

Krémes fodroskel-pestós spagetti

Szinte bármiből lehet pestót készíteni. Lényeg, hogy a fokhagyma, az olajos magvak és parmezán szentháromsága ne törjön meg. Nagy kedvenceim közé tartoznak az élénkzöld szószok és ...

Csicsóka

A burgonyára hasonlító gumók ilyenkor széles körben elérhetők, és ez nagyon jó hír lehet minden tudatos táplálkozónak. A csicsóka ugyanis nagyon sok rostot tartalmaz, ráadásul jó rostokat, amik lassan szívódnak fel. Ezen kívül prebiotikus hatású zöldségről van szó, és káliumtartalma sem elhanyagolható.

Ugyanúgy használhatjuk, mint a sima burgonyát: főzelék, leves és krémleves, sőt, chips is készülhet belőle. Párosítsuk harsány ízekkel, hagymafélékkel, mustárral, tormával.

Csicsókakrémleves csicsókachipsszel

Bevallom, eddig nemigen foglalkoztam a csicsókával, valamiért nem került az asztalomra, pedig nagyon sok jótékony hatása van! De most, hogy kipróbáltam, nagyon megváltozott a véleményem, ...

Fekete retek

Külsőleg talán nem a legvonzóbb zöldség (mindig olyan érzést kelt az emberben, mint ha koszos lenne), azonban mindenképpen megéri fogyasztani. Sok-sok C-vitamint rejt magában, erősíti az immunrendszert. Ez pedig főleg télen nagyon jól jön.

Szabályozza a koleszterinszintet is, gazdag élelmi rostjainak köszönhetően. Ezek az emésztés rendben tartásához is hozzájárulnak. Alacsony kalóriatartalma miatt könnyedén beilleszthető különböző diétákba. Sülve-főve, de nyersen is isteni: saláták, levesek és hidegtálak szereplője lehet.

Naspolya

Kevésbé ismert téli kedvenc: a naspolya mégis egy olyan gyümölcs, ami sokat hozhat a januári konyhába. A Távol-Keletről érkezett hozzánk, közeli rokonai közé tartozik a körte, az alma és a birs.

Gyulladáscsökkentő hatását a szájban és a garatban is kifejti, megoldást nyújthat egyes bélbetegségekre is. Az almafélék között is kiemelkedően sok C-vitamin található benne. Mivel jelentős a pektintartalma, előszeretettel főznek belőle lekvárt. Vasban is igen gazdag.

Ugyan ősz végén szüretelik, ilyenkor tűnik fel sűrűbben a piacokon, az amúgy is ritkásabb a gyümölcsfelhozatalt kiegészítve. Ha unjuk az almát, körtét, együnk egy kis naspolyát!

Naspolyalekvár

A minap felhívott az egyik barátnőm, hogy jó érett naspolyák vannak a kertjében, és szívesen ad belőle. Szedtünk hát egy szatyorra valót, és gondoltam, megpróbálkozom egyszer a ...

Pasztinák

A fehérrépára hasonlító, sárgarépával rokon gyökérzöldséget anno a krumpli taszította le a népszerűségi lista tetejéről, és csak mostanában kezdett újra felbukkanni a láthatáron. Édesebb, sötétebb színű és vastagabb, mint a fehérrépa: ezek alapján különböztethetjük meg a kettőt egymástól.

Fehérjében, C-vitaminban és pektinben is bővelkedik, főzete pedig görcsoldó, vese- és gyomorbajokra is jó gyógyír lehet.

Használhatjuk a zeller, a sárga- és a fehérrépa helyettesítésére vagy mindezek mellett is. Zöldséglevesekben, hüvelyesekkel teleszórt egytálételekben nagyon jól mutat, de zöldségkrém is készülhet belőle.

Zöldségpüré pasztinákkal

Ha húslevesről van szó – és kis hazánkban ezt főzzük leggyakrabban – a legtöbb gyermek félretolja tányérjában a fehérrépát, illetve pasztinákot és a zellert. Csak a ...

Pasztinák muffin

Nem szeretem a pasztinákot, de aki ezt a receptet kitalálta, tudta, hogy amiért muffintepsiben van, és furcsán is hangzik, így már én sem menekülök előle. A páromnak is lett berakva ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Legyünk együtt tudatosabbak:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...