A szőlő – a gabona mellett – az egyik legősibb kultúrnövényünk. Kezdettől fogva szent és isteni növénynek, életfának tekintették az emberek. Nem véletlenül: egyetlen szőlőszemben is annyi élettanilag értékes tápanyag van, hogy az felér egy korty vitaminitallal:
- nyolcvan százaléka víz, energia- és szénhidráttartalma egyaránt magas, ám a glikémiás indexe mégis közepes mértékű
- nagy mennyiségben fogyasztva vízhajtó, méregtelenítő, csökkenti a vér és vizelet savanyúságát
- magas az A-, B-, C-, K-vitamin-, valamint folsavtartalma, mellette kálium-, biotin-, szelén- és vastartalma is számottevő
- fogyasszuk tehát napmint nap, hiszen önmagában is fedezi a vitaminszükségletünk szép százalékát
A szőlőből készülő termékek – természetesen elsősorban a bor – szintén rendelkeznek számos jótékony élettani hatással: régóta bizonyított tudományos tény, hogy a vörösbor mértékletes fogyasztásával megelőzhető számos kardiovaszkuláris betegség.
A biológiailag fontos hatóanyagok főleg a szőlőhéjban és szőlőmagban találhatók. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy csak érett szőlőt vegyünk, egyrészt mert minél érettebb egy szőlőszem, annál több benne az antioxidáns, valamint számos más gyümölccsel és zöldséggel ellentétben a félig érett szőlő leszedés után már nem érik tovább.
Szőlőmagolaj
A szőlő magját is hasznosítják, többféle táplálékkiegészítő készül belőle, de a legismertebb szőlőmagból készült termék a szőlőmagolaj, amely az E-vitaminban különösen gazdag, rendkívül egészséges olajok közé tartozik. Kellemes, semleges íze salátákban és főzésnél is jól érvényesül, emellett bizonyítottan nagyszerű bőrtápláló, így a szépségipar is előszeretettel használja.
Szőlőt manapság már szinte egész évben találunk a boltokban, de a legfinomabb, magyar csemegeszőlőt a következő hetekben tudjuk megvenni a piacokon és üzletekben, ezért használjuk ki az alkalmat és ne csak nyersen együk, hanem készítsünk belőle mindenféle finomságot.
Mikben használjuk?
Szőlő lehet az alapja egy egyszerű, őszies fűszerezésű gyümölcslevesnek, amelyben a gyümölcs édességét a fahéj és a szerecsendió bolondítja meg.
Főételekben elsősorban húsok mellett érvényesül a legjobban: a szőlős-szilvás csirke egy igazi őszi hétvégi fogás, a szőlős-mustáros-diós csirkecombokat készítsük el egy ráérős vasárnapon, amikor a finom ebéd után elmegyünk egy igazi, őszi, gesztenyegyűjtős sétára.
A szőlős focaccia már egy gyorsabban elkészülő étel, akár egy hétköznap este is összedobhatjuk. Gyors, hétköznapi ebédekre és vacsorákra pedig ajánlunk egy szőlős-diós-csirkés wrapet vagy egy kiadós buddha bowlt, amiben a hétvégéről vagy előző napról maradt csirke is megtalálja az őt megillető legjobb helyet.
Vegák pedig ki ne hagyjátok ezt a sajtos-diós salátát, amiben a szőlő a sajt karakteres íze mellé a kellő savasságot, édességet adja.
A szőlős süteményreceptek tárháza pedig gyakorlatilag kimeríthetetlen, itt összegyűjtöttük a kedvenceinket .
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
A SZOTYI sokkal finomabb és egészségesebb annál, hogy csak meccsnézéshez...
A napraforgómag igazi vitaminbomba, és bár magas a zsírtartalma, a benne lévő olajok a jótékony kategóriába tartoznak.
NosaltySzemvédő és bőrbarát: A-vitamin
Az A-vitamin a szemünk fénye, a bőrünk egészsége! De hogyan juthatunk ehhez a nélkülözhetetlen tápanyaghoz, és mi közük van mindehhez a karotinoidoknak?
Bodon Judit dietetikusE-vitaminnal a leégés ellen!
A napégés kezelésére alkalmazhatóak krémek, balzsamok, természetes anyagok, hűsítő fürdők, de segíthetnek az antioxidáns hatású vitaminok is, például az E-vitamin.
Szabó AAz argánolaj igazi kincs – rengeteg mindenre kínál megoldást ez...
Az argánolaj nemcsak étkezési olajként használható, de bőr- és hajápolásra is alkalmas.
Liptai Lilla