A steak története helyett kezdjük inkább 1-2 jó tanáccsal, amit érdemes megfogadnod, ha igazán remek húst szeretnél készíteni otthon:
- Az első és egyben legfontosabb dolog a jó steak készítésénél a megbízható hentestől beszerzett, jó minőségű steaknek való hús beszerzése (eredetileg csak marha, manapság már disznó, bárány és egyéb hús, hal is lehet).
- A sütéshez használt serpenyő gondos kiválasztása, amely egy jó minőségű, vastag aljú serpenyő legyen, mivel ezeknek a típusú serpenyőknek az alja több hőt tárol, és nem hűti le az edényt a steak-ünk, valamint a sütési folyamat közben is végig egyenletes hőközlésre képes.
- Az olajban történő pácolást, ha lehet, végleg felejtsük el. Az igaz, hogy az olaj nagyon jól tartósít, viszont közben vízelvonó képessége dolgozik, és dehidratál, ezért szigorúan tilos bő olajban pácolni a minőségi steak-et.
Ez világos, de mi az a sous vide?
A sous vide(ejtsd: szuvid) egy olyan főzési technológia, amely meghatározott, és állandóan ellenőrzött, egyenletes hőfokú vízben főzi meg a műanyagba vákumozott alapanyagokat. Vákuumzacskóban vagy tasakban lezárva a hús vagy zöldség sehol nem lesz túlsütött vagy száraz, és megőrzi minden tápanyagtartalmát és ízét.
A sous vide részletesebb folyamatáról, előnyeiről és hátrányairól itt olvashatod el korábbi cikkünket a témában.
Bár már háztartási forgalomban is kaphatóak a meglehetősen költséges sous vide-áló berendezések (és akkor még nem is beszéltünk a vákumozóról és a hozzátartozó fóliáról), a főzési technológia hívei szerint mindez egy egyszerű mosogatógépben, majd egy serpenyő segítségével is tökéletesen kivitelezhető.
Mutatjuk is a maszek, praktikus receptet az otthoni sous vide-áláshoz.
A fentiek alapján tehát mindössze annyi dolgod van, hogy
- meggyőződj arról, hogy a kiválasztott hús légmentesen lezárt vákumfóliában kerül a mosogatógépedbe,
- amit aztán nagyjából 50fokon, 90 perces mosóprogramon kell hagynod főni.
Mivel itthon sajnos nem egyszerű feladat rendesen vágott steaket találni, a videóban szereplő, úgynevezett T-bone steak (aminek lényege, hogy úgy darabolják a húst, hogy a csonton rajta legyen a bélszín és a hátszín is) pedig hazai hentestől szinte beszerezhetetlen, ezért ha csont nélküli bélszín vagy hátszín szelettel dolgoznál elegendő lehet a 30 perces program is.
- Ha ezzel megvagy, vajazz vagy olajozz ki egy nagyobb serpenyőt, közepes átsütés, és tetszés szerinti fűszerezés után után pedig már tálalhatod is a minden eddiginél omlósabb és ízletesebb vörös húsokat.
Lehet, hogy elsőre bizarrul hangzik, de egyszer feltétlenül meg kell kóstolnod egy nagyon jó minőségű húst sous vide-álva, angolosra vagy legalább medium well módozatra sütve. Hidd el, ezek után már nincs visszaút, mert egyszerűen imádni fogod!
Ez is érdekelhet!
Ezeket olvastad már?
Mi az a sous vide?
Mostanában egyre többet hallunk a sous vide-olásról. Mi ez, és miért jó? Most elmondjuk.
CoookMásnaposság? Soha többet!
Neked is megvan a tuti módszered másnaposságra? Most elmondjuk a miénket!
CoookNe mosd a csirkét!
"Öblítsük le a húst, és egy papírtörölközővel töröljük szárazra!"... vagy inkább NE! Olvass tovább, megmagyarázzuk miért.
Coook