A józan paraszti ész azt diktálná, hogy azok, akik napi 30 db cigarettát elszívnak, jobban tönkreteszik a tüdejüket, mint azok, akik napi öt, vagy annál kevesebb szálnál megállnak. Egy friss kutatás azonban most rácáfol erre: mindkét esetben ugyanolyan komoly a tüdőkárosodás, nincs különbség.
A Columbia Egyetem kutatói 25 ezer ember tüdőkapacitását vizsgálták, akik között voltak nem dohányzók, exdohányosok, és különböző mértékben cigarettázók is. Kiderült, hogy a nagyon durván dohányzók (napi átlagosan 30 szál) és az úgynevezett szociális vagy kocadohányzók között (napi 5 vagy annál kevesebb szál) nincs nagy különbség: ugyanolyan mértékben csökkent a tüdőkapacitás mindkét csoport tagjainál.
Az egyetlen dolog, ami a két csoportot ilyen téren megkülönböztette, az az időintervallum volt: a könnyű dohányosoknak egy évre volt szükségük ahhoz, hogy elérjék a tüdő olyan szintű károsodását, mint amilyet a durván dohányosoknak 9 hónap alatt sikerült.
A The Lancet nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a kutatók szerint informálni kéne a kocadohányosokat is arról, hogy a kevesebb dohányzás is van olyan káros, mintha láncdohányosok lennének. Ezek az emberek ugyanis általában könnyebben szoknak le, mint azok, akik naponta akár egy doboz cigit is elszívnak, és ha tudatában lennének annak, hogy milyen hatása van a dohányzásnak az ő testükre is, talán hamarabb meghoznák a döntést, hogy többet nem gyújtanak rá.
Amikor egy égő cigarettába beleszív, nagyjából 4000 különböző vegyület kerül a dohányzó ember szervezetébe. Közülük legalább 69-ről derült már ki, hogy rákkeltő hatásúak. A vegyületek a tüdőben található sejteket pusztítják, amelyek először begyulladnak és megdagadnak, a szervezet pedig megpróbálja ezt a gyulladást lelohasztani, sokszor úgy, hogy az egészséges tüdőszövetet is lebontja.
Fontos tehát minden dohányzó embernek tudnia: nem érdemes a lelkiismeretünket azzal nyugtatni, hogy csak napi pár szálat szívunk, az egészségünket ugyanúgy tönkretesszük ak evés cigarettával is.
Ezeket olvastad már?
Dohányzós jelenetek - csak 18 éven felülieknek!
A WHO friss akciójában korhatárossá tenné a dohányzós jeleneteket bemutató filmeket, mint "a dohánytermékek promóciójának utolsó bástyáját".
NosaltyVan egy jó tippünk, hogyan szokj le a cigiről: kutatók...
Érdemes visszahozni a nyolcvanas évek sajátos erdős tapétáit: egy friss kutatás szerint segíthetnek leszokni a káros szenvedélyekről.
Stuth-Nagy NikiElektromos cigarettától haltak meg többen Amerikában - fura járvány pusztít...
Elméletek vannak, hogy mi állhat a halálesetek és a járványszerű megbetegedések hátterében, de még nem taláták meg a biztos kiváltó okot.
Stuth-Nagy NikiEzekre a szűrésekre menj el egészséged megőrzése érdekében!
Egészségünk megőrzésének a legfontosabb pontja a megelőzés. Ebben segítenek minket az egészségügyi szűrések - persze, csak, ha elmegyünk rájuk.
Rózsakert Medical Center