Itt egy igazán rossz hír a kocadohányosoknak

A mérsékelt dohányzás sem ment meg a cigi káros hatásaitól, egy friss kutatás szerint legalább annyira károsodik a tüdőd, mintha sokat szívnál.

A józan paraszti ész azt diktálná, hogy azok, akik napi 30 db cigarettát elszívnak, jobban tönkreteszik a tüdejüket, mint azok, akik napi öt, vagy annál kevesebb szálnál megállnak. Egy friss kutatás azonban most rácáfol erre: mindkét esetben ugyanolyan komoly a tüdőkárosodás, nincs különbség.

A Columbia Egyetem kutatói 25 ezer ember tüdőkapacitását vizsgálták, akik között voltak nem dohányzók, exdohányosok, és különböző mértékben cigarettázók is. Kiderült, hogy a nagyon durván dohányzók (napi átlagosan 30 szál) és az úgynevezett szociális vagy kocadohányzók között (napi 5 vagy annál kevesebb szál) nincs nagy különbség: ugyanolyan mértékben csökkent a tüdőkapacitás mindkét csoport tagjainál.

Az egyetlen dolog, ami a két csoportot ilyen téren megkülönböztette, az az időintervallum volt: a könnyű dohányosoknak egy évre volt szükségük ahhoz, hogy elérjék a tüdő olyan szintű károsodását, mint amilyet a durván dohányosoknak 9 hónap alatt sikerült.

A The Lancet nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a kutatók szerint informálni kéne a kocadohányosokat is arról, hogy a kevesebb dohányzás is van olyan káros, mintha láncdohányosok lennének. Ezek az emberek ugyanis általában könnyebben szoknak le, mint azok, akik naponta akár egy doboz cigit is elszívnak, és ha tudatában lennének annak, hogy milyen hatása van a dohányzásnak az ő testükre is, talán hamarabb meghoznák a döntést, hogy többet nem gyújtanak rá.

Amikor egy égő cigarettába beleszív, nagyjából 4000 különböző vegyület kerül a dohányzó ember szervezetébe. Közülük legalább 69-ről derült már ki, hogy rákkeltő hatásúak. A vegyületek a tüdőben található sejteket pusztítják, amelyek először begyulladnak és megdagadnak, a szervezet pedig megpróbálja ezt a gyulladást lelohasztani, sokszor úgy, hogy az egészséges tüdőszövetet is lebontja.

Fontos tehát minden dohányzó embernek tudnia: nem érdemes a lelkiismeretünket azzal nyugtatni, hogy csak napi pár szálat szívunk, az egészségünket ugyanúgy tönkretesszük ak evés cigarettával is.

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...